Menu

Jesienne wyciszenie. Ogrodniczo-rękodzielnicze warsztaty międzypokoleniowe

Jesienne wyciszenie. Ogrodniczo-rękodzielnicze warsztaty międzypokoleniowe

Gdy przyroda szykowała się do zimowego snu, a w nas budziła się potrzeba wyciszenia przy książce, kocyku i kubku herbaty, grupa nieformalna „Muchogród” (Anna Chlebnikow-Pawluk i Bogna Bujnicka-Pawluk) zachęcała nas do wyjścia z pieleszy i dołączenia do sąsiedzkiej integracji!

Okazja ku temu zdarzyła się w trakcie cyklu trzech warsztatów ogrodniczych, rękodzielniczych i florystycznych.

W trakcie pierwszego spotkania grzebałyśmy i grzebaliśmy wspólnie w ziemi! Sadziliśmy zioła oraz rozmawialiśmy o ich zastosowaniach kulinarnych i leczniczych. Zielony teren przy Centrum Kultury Zachód na Nowym Dworze wzbogacił się o posadzone przez uczestników i uczestniczki zioła, które na pewno przetrwają zimę! W ramach drugiego spotkania tworzyliśmy również naturalne ozdoby jesienne z rosnących wokół nas kwiatów i krzewów. Piękne wianki, które plotły i kobiety i mężczyźni, ogrzewając się ziołowymi herbatami, znalazły na pewno zastosowanie przy okołoświątecznych zdobieniach mieszkania. Ostatnie warsztaty skupione były wokół tworzenia kompozycji cebulek kwiatowych, które przezimują z nami w domach – a na wiosnę kolejnego roku wypączkują, by przypomnieć nam o jesiennym wspólnym czasie!

A na finał ekipa udowadniała, że pierwszych oznak zimy się zupełnie nikt z Nowego Dworu, Muchoboru Małego i Wielkiego nie boi! Spotkanie w Parku Tysiąclecia, przy ognisku i muzyce, z pieczeniem sezonowych warzyw i owoców, przyciągnęło sporo mieszkańców i mieszkanek.  Efekty warsztatów możecie zobaczyć na zdjęciach Szymona Aleksandrowicza oraz Magdaleny Rydelkiewicz.

Kliknij na tytuł i sprawdź szczegóły spotkań
5.11 | 15:00-18:00
Niezłe ziółka sąsiedzkie – warsztaty ogrodnicze

Podczas rozmów przy herbacie ze świeżych i suszonych ziół, takich jak melisa, szałwia, mięta czy tymianek, stworzymy i posadzimy kompozycje jadalnych ziół wieloletnich na zimowy parapet. Uczestniczki i uczestnicy zabiorą swoją ziołową doniczkę do domu, którą wiosną będzie można wystawić na dwór, aby cieszyć się obfitością kwitnących ziół i uwielbiających je zapylaczy. Dodatkowo wspólnie stworzymy ziołowy ogródek na terenie przy bibliotece, aby zapoczątkować wspólne ogrodowe miejsce na terenie osiedla.

12.11 | 11:00-14:00
Zaplecione skarby jesieni – warsztaty tworzenia ozdobnych wianków

Tym razem stworzymy ozdobny wianek, który może posłużyć na lata jako dekoracja stołu czy drzwi. Do rękodzieła wykorzystamy naturalne materiały, które można zdobyć jesienią w okolicznych ogrodach, parkach czy lasach, takie jak gałęzie, suszone kwiaty, liście i trawy. Na warsztatach nie zabraknie ciepłych ziołowych naparów i drobnego poczęstunku.

18.11 | 11:00-14:00
Do zobaczenia Kwiaty! Warsztaty sadzenia cebulowych lasagne

Podczas warsztatów przygotujemy kompozycję cebulek wczesnych kwiatów, takich jak tulipany, narcyzy, hiacynty czy szafirki, którą każdy zabierze ze sobą, by wiosną zdobiła okna, balkony i cieszyła po zimie spragnione zieleni i kolorów oko. Dodatkowo wspólnie stworzymy kwiatową lasagne w bibliotecznym ogrodzie. Wszystko w przyjaznej atmosferze podgrzanej ziołowymi naparami.

  • prowadzenie: Anna Chlebnikow-Pawluk i Bogna Bujnicka-Pawluk
  • miejsce: Miejska Biblioteka Publiczna Filia nr 22 (tereny zielone), ul. Chociebuska 8-10
  • Zapisy przez formularz internetowy.
26.11 | 11:00-14:00
FESTIWAL JESIENI – osiedlowe ognisko w Parku Tysiąclecia

Spotkanie z sąsiadami i sąsiadkami przy cieple rozpalonego ogniska! Będziemy rozmawiać, muzykować, wyplatać jesienne lub świąteczne ozdoby oraz wymieniać się roślinami i nasionami. Wspólnie sprawdzimy, czy ziemniaki i jabłka pieczone na żywym ogniu faktycznie smakują najlepiej. Zapraszamy wszystkich mieszkańców i mieszkanki – spotkanie jest otwarte, nie obowiązują zapisy.

  • prowadzenie: Anna Chlebnikow-Pawluk i Bogna Bujnicka-Pawluk
  • miejsce: Park Tysiąclecia przy wyznaczonych miejscach ogniskowych (zobacz miejsce na mapie)

Galeria zdjęć
Projekt zrealizowany został w ramach Edycji 33. Mikrograntów.
Wróć do listy projektów
Bądź na bieżąco!

Jeśli chcesz być na bieżąco z tym, co się u nas dzieje, zapisz się do newsletera.