Jesienne wyciszenie. Ogrodniczo-rękodzielnicze warsztaty międzypokoleniowe
Gdy przyroda szykowała się do zimowego snu, a w nas budziła się potrzeba wyciszenia przy książce, kocyku i kubku herbaty, grupa nieformalna „Muchogród” (Anna Chlebnikow-Pawluk i Bogna Bujnicka-Pawluk) zachęcała nas do wyjścia z pieleszy i dołączenia do sąsiedzkiej integracji!
Okazja ku temu zdarzyła się w trakcie cyklu trzech warsztatów ogrodniczych, rękodzielniczych i florystycznych.
W trakcie pierwszego spotkania grzebałyśmy i grzebaliśmy wspólnie w ziemi! Sadziliśmy zioła oraz rozmawialiśmy o ich zastosowaniach kulinarnych i leczniczych. Zielony teren przy Centrum Kultury Zachód na Nowym Dworze wzbogacił się o posadzone przez uczestników i uczestniczki zioła, które na pewno przetrwają zimę! W ramach drugiego spotkania tworzyliśmy również naturalne ozdoby jesienne z rosnących wokół nas kwiatów i krzewów. Piękne wianki, które plotły i kobiety i mężczyźni, ogrzewając się ziołowymi herbatami, znalazły na pewno zastosowanie przy okołoświątecznych zdobieniach mieszkania. Ostatnie warsztaty skupione były wokół tworzenia kompozycji cebulek kwiatowych, które przezimują z nami w domach – a na wiosnę kolejnego roku wypączkują, by przypomnieć nam o jesiennym wspólnym czasie!
A na finał ekipa udowadniała, że pierwszych oznak zimy się zupełnie nikt z Nowego Dworu, Muchoboru Małego i Wielkiego nie boi! Spotkanie w Parku Tysiąclecia, przy ognisku i muzyce, z pieczeniem sezonowych warzyw i owoców, przyciągnęło sporo mieszkańców i mieszkanek. Efekty warsztatów możecie zobaczyć na zdjęciach Szymona Aleksandrowicza oraz Magdaleny Rydelkiewicz.
Kliknij na tytuł i sprawdź szczegóły spotkań
5.11 | 15:00-18:00
Niezłe ziółka sąsiedzkie – warsztaty ogrodnicze
Podczas rozmów przy herbacie ze świeżych i suszonych ziół, takich jak melisa, szałwia, mięta czy tymianek, stworzymy i posadzimy kompozycje jadalnych ziół wieloletnich na zimowy parapet. Uczestniczki i uczestnicy zabiorą swoją ziołową doniczkę do domu, którą wiosną będzie można wystawić na dwór, aby cieszyć się obfitością kwitnących ziół i uwielbiających je zapylaczy. Dodatkowo wspólnie stworzymy ziołowy ogródek na terenie przy bibliotece, aby zapoczątkować wspólne ogrodowe miejsce na terenie osiedla.
- prowadzenie: Anna Chlebnikow-Pawluk i Bogna Bujnicka-Pawluk
- miejsce: Centrum Kultury Wrocław-Zachód, ul. Chociebuska 4-6
- zapisy przez formularz internetowy (BRAK MIEJSC, otwarta lista rezerwowa).
- kliknij tu i dołącz do wydarzenia na Facebooku
12.11 | 11:00-14:00
Zaplecione skarby jesieni – warsztaty tworzenia ozdobnych wianków
Tym razem stworzymy ozdobny wianek, który może posłużyć na lata jako dekoracja stołu czy drzwi. Do rękodzieła wykorzystamy naturalne materiały, które można zdobyć jesienią w okolicznych ogrodach, parkach czy lasach, takie jak gałęzie, suszone kwiaty, liście i trawy. Na warsztatach nie zabraknie ciepłych ziołowych naparów i drobnego poczęstunku.
- prowadzenie: Anna Chlebnikow-Pawluk i Bogna Bujnicka-Pawluk
- miejsce: Centrum Kultury Wrocław-Zachód, ul. Chociebuska 4-6
- zapisy przez formularz internetowy
- kliknij tu i dołącz do wydarzenia na Facebooku
18.11 | 11:00-14:00
Do zobaczenia Kwiaty! Warsztaty sadzenia cebulowych lasagne
Podczas warsztatów przygotujemy kompozycję cebulek wczesnych kwiatów, takich jak tulipany, narcyzy, hiacynty czy szafirki, którą każdy zabierze ze sobą, by wiosną zdobiła okna, balkony i cieszyła po zimie spragnione zieleni i kolorów oko. Dodatkowo wspólnie stworzymy kwiatową lasagne w bibliotecznym ogrodzie. Wszystko w przyjaznej atmosferze podgrzanej ziołowymi naparami.
- prowadzenie: Anna Chlebnikow-Pawluk i Bogna Bujnicka-Pawluk
- miejsce: Miejska Biblioteka Publiczna Filia nr 22 (tereny zielone), ul. Chociebuska 8-10
- Zapisy przez formularz internetowy.
26.11 | 11:00-14:00
FESTIWAL JESIENI – osiedlowe ognisko w Parku Tysiąclecia
Spotkanie z sąsiadami i sąsiadkami przy cieple rozpalonego ogniska! Będziemy rozmawiać, muzykować, wyplatać jesienne lub świąteczne ozdoby oraz wymieniać się roślinami i nasionami. Wspólnie sprawdzimy, czy ziemniaki i jabłka pieczone na żywym ogniu faktycznie smakują najlepiej. Zapraszamy wszystkich mieszkańców i mieszkanki – spotkanie jest otwarte, nie obowiązują zapisy.
- prowadzenie: Anna Chlebnikow-Pawluk i Bogna Bujnicka-Pawluk
- miejsce: Park Tysiąclecia przy wyznaczonych miejscach ogniskowych (zobacz miejsce na mapie)