Menu

Rozmowy o ekologii

Rozmowy o ekologii

Trudny dla nas wszystkich okres pandemicznego wyhamowania naszego sektora był idealnym momentem na zastanowienie się nad tym, jak organizowana jest kultura w Polsce. O jej różnych aspektach postanowiliśmy porozmawiać w ramach cyklu podcastów „Rozmowy o…”

Do „Rozmów o. ” zaprosiliśmy osoby z organizacji pozarządowych z wieloletnim doświadczeniem w obszarze edukacji ekologicznej, akcji rzeczniczych, aktywizmu i ochrony środowiska. Zadbaliśmy o to, by nasze audycje były przystępne dla tych, którzy swoją przygodę z ekologią dopiero rozpoczynają, a jednocześnie wartościowe dla osób, które od lat obserwują zmiany klimatu.

ODCINEK 1 | Adaptacja do zmian klimatu
ODCINEK 2 | Planowanie zielonych wydarzeń

O wydarzeniach w zielonym standardzie, festiwalach wyprodukowanych w oparciu o lokalne zasoby i roli transportu w ochronie środowiska rozmawiamy z Joanną Mieszkowicz z Fundacji Aeris Futuro.

ODCINEK 3 | Odpowiedzialna konsumpcja

O łańcuchu produkcji i dostaw,  greenwashingu i CSR, śladzie węglowym i wodnym, a przede wszystkim o certyfikatach, które wyróżniają produkty naprawdę ekologiczne rozmawiamy z Maćkiem Skinderowiczem z Kupuj Odpowiedzialnie.

ODCINEK 4 | O nadziei w aktywizmie

O tym, że aktywistą może być każdy – nawet w swojej mikrospołeczności. O wyzwaniach dla działaczek i działaczy, lokalnym liderstwie, emocjach i wypaleniu, a przede wszystkim o nadziei rozmawiamy z Katarzyną Jagiełło z Greenpeace Polska.

ODCINEK 5 | Zielona sieć dla kultury

O budowie sieci wymiany i praktyk na temat ekologii w kulturze, o grupie „Muzea dla klimatu”, tworzeniu zielonych zespołów w instytucjach i organizacjach, a także o narracji klimatycznej w programie instytucji kultury rozmawiamy z Aleksandrą Janus z Centrum Cyfrowego oraz Ewą Chomicką z Muzeum Historii Żydów Polskich POLIN – inicjatorkami grupy „Muzea dla klimatu”.

ODCINEK 6 | Pierwsze kroki do zmiany

W szóstym odcinku cofamy się do początku i omawiamy pierwsze kroki, które trzeba podjąć w drodze do zmiany. Razem z Joanną Tabaką z „Widok na widownię” i „Zielonej instytucji kultury” przyglądamy się ekologicznym praktykom w instytucjach, które funkcjonują poza miastami wojewódzkimi. W myśl zasady, iż najprostsze rozwiązania są często najbardziej skuteczne omawiamy działania, które nie wymagają większych nakładów finansowych czy dedykowanego kwestiom klimatycznym zespołu i które każde z nas wprowadzić może na własną rękę.

Bądź na bieżąco!

Jeśli chcesz być na bieżąco z tym, co się u nas dzieje, zapisz się do newsletera.