Menu

Sarah Steuer

Sarah Steuer

Sarah Steuer urodziła się w Konstancji nad Jeziorem Bodeńskim w 1998 roku. W 2020 roku studiowała w Państwowej Wyższej Szkole Sztuk Pięknych w Paryżu w pracowni Wernhera Bouwensa, odbyła też staż w Idem Paris. Rok temu zdobyła nagrodę artystyczną Fundacji Siegert i obroniła dyplom u Helen Verhoeven w Akademii Sztuk Pięknych w Dreźnie. Obecnie jest tam studentką studiów magisterskich, gdzie koncentruje się na technikach graficznych, takich jak litografia i akwaforta. Praktyka artystyczna Sarah, jaka sama podkreśla, to poszukiwanie języka wyrazu. Graficzka wypowiada się poprzez proces drukowania i wychodzi z założenia, że każde medium komunikuje się inaczej. Dlatego też prace artystki odzwierciedlają bogate kontrasty, łączą czerń i biel oraz wszystkie odcienie szarości.

Drezdeńska twórczyni przyjedzie do Wrocławia w kwietniu 24’, by odbyć miesięczną rezydencję #Grafikwerkstatt w ramach wieloletniej wymiany drezdeńsko-wrocławskich grafików i graficzek klasycznych technik drukarskich. Projekt wymiany artystycznej organizowany jest dzięki współpracy dwóch sąsiedzkich landów – Dolnego Śląska i Saksonii oraz partnerów z miejskich instytucji kultury.

Jaki jest plan na miesięczny pobyt we Wrocławiu?

Sarah w swojej aplikacji wyraźnie zaznaczyła, że to właśnie bliskość wody i średniowieczny urok Wrocławia przypomina artystce jej własny dom (znad Jeziora Bodeńskiego). W swojej pracy artystycznej spotyka się obecnie z kompozycjami i ornamentyką sakralną. Stąd pomysł, by w trakcie wrocławskiej rezydencji poświęcić się twórczo średniowiecznym tematom i zgłębiać je poprzez rysunek, akwafortę, drzeworyt i litografię. Głównym miejscem pracy warsztatowej graficzki będzie pracownia Galerii Miejskiej przy ul. Ruskiej. Steuer będzie również częstą gościnią kilku pracowni Katedry Grafiki Artystycznej we wrocławskiej Akademii Sztuk Pięknych. Rezydentce zależy na kontakcie z lokalnym środowiskiem grafiki warsztatowej, na wymianie doświadczeń i budowaniu relacji z wrocławskim światem akademickim.

„Pomiędzy dwoma” wystawa Steuer w galerii Klubu pod Kolumnami

W tym samym czasie artystka będzie miała okazję po raz pierwszy zaprezentować publiczności swoją dotychczasową twórczość dzięki indywidualnej wystawie „Pomiędzy dwoma” w galerii Klubu pod Kolumnami. Na odwiedzających czekać będzie kolekcja prac graficznych wykonanych w technice litografii i akwaforty. W trakcie uroczystego wernisażu, który odbędzie się 18 kwietnia o godz. 19:00, poznamy artystkę osobiście. Prezentacja w nadodrzańskiej galerii potrwa do 25 maja i będzie okazją do przypatrzenia się w jakim kierunku zmierza młoda drezdeńska graficzka.

Sarah Steuer wybrana została przez Miasto Drezno. Organizatorami rezydencji są miasta partnerskie: Wrocław i Drezno. Partnerzy wymiany: Grafikwerkstatt w Dreźnie, Wrocławski Instytut Kultury, Akademia Sztuk Pięknych im. Eugeniusza Gepperta we Wrocławiu, Galeria Miejska we Wrocławiu i Domek Miedziorytnika

Bądź na bieżąco!

Jeśli chcesz być na bieżąco z tym, co się u nas dzieje, zapisz się do newsletera.