Podstawowa odsłona naboru do Wrocławskiego Programu Wydawniczego 2024 trwała między 1 a 30 listopada. W ostatnich dniach stycznia tego roku poznaliśmy jego laureatów. Aktualnie trwa nabór dodatkowy – zgłoszenia przyjmowane będą między 1 a 15 marca 2024 roku.
W ramach organizowanego przez Wrocławski Instytut Kultury programu dofinansowanie mogą otrzymać zarówno wydawcy książek, jak i czasopism. Poniżej zebraliśmy kilka pytań i odpowiedzi związanych z uczestnictwem w naborze i współpracą z nami.
Wrocławski Program Wydawniczy podzielony jest na dwie ścieżki: dla wydawców książek i wydawców czasopism. Wszystkie niezbędne dokumenty i informacje o tym, jak aplikować do programu znajdują się TUTAJ
Do wniosku o dofinansowanie powinien zostać załączony pełny tekst książki w formie elektronicznej. Jeżeli książka jeszcze nie jest gotowa, zapraszamy do zgłoszenia się do następnej edycji Programu.
W tej sytuacji proponujemy skontaktować się z wydawnictwami i organizacjami pozarządowymi, ponieważ tylko one mogą składać wnioski do Programu. Wymagany własny wkład wydawcy to 10% budżetu planowanego na przygotowanie publikacji.
Niestety, program skierowany jest do wydawnictw i organizacji pozarządowych.
Tak, o ile przekład jest już gotowy – do wniosku o dofinansowanie w Programie powinien być załączony pełny tekst książki w języku polskim.
Tak, jeśli temat publikacji jest zgodny z założeniami programu oraz jeśli wydawca zapewni wprowadzenie publikacji na rynek wydawniczy. Jeśli planujecie Państwo wydać publikacje na potrzeby własnej organizacji i nie dystrybuować jej – wniosek zostanie odrzucony ze względów formalnych.
Oznacza to, że w zależności od poniesionego wkładu finansowego w przygotowanie publikacji, Wrocławski Instytut Kultury otrzyma część wpływów z jej sprzedaży. Na przykład, jeżeli wkład wyniesie 60% budżetu potrzebnego na przygotowanie publikacji, WIK otrzyma 60% wpływów z jej sprzedaży. Wszystkie uzyskane w ten sposób przychody zasilą budżet kolejnej edycji Programu. Z przychodów należy rozliczać się przez 3 lata.
Wysokość wnioskowanej kwoty zależy przede wszystkim od potrzeb wydawcy. W ramach Programu ukazują się zarówno niewielkie książki, wymagające mniej niż 5 tys. zł wkładu finansowego, jak i bogato ilustrowane albumy o dużym nakładzie, których wydanie wymaga dużo większych środków.
Jak najbardziej, do Programu kwalifikują się nie tylko powieści, ale też między innymi poezja, literatura popularnonaukowa, książki historyczne (dotyczące dowolnego okresu) i wiele innych. Z Programu wykluczone są publikacje naukowe (m.in. publikacje specjalistyczne, pokonferencyjne).
Do wniosku należy dołączyć pełen tekst książki oraz przykładowy skład na podstawie wybranego fragmenty (co najmniej 4 strony). Jeśli ilustracje są ważne lub stanowią główną treść publikacji np. w wydawnictwie albumowym, należy je wszystkie dołączyć do wniosku. Należy również dołączyć projekt okładki. Wszystkie te elementy wpływają na ostateczny efekt publikacji oraz na jej koszt. Przedstawienie projektów jest niezbędne by eksperci mogli ocenić projekt publikacji oraz adekwatność środków planowanych na jej realizację.
Planowany termin premiery powinien mieścić się w roku kalendarzowym, na który przeprowadzany jest nabór.