Menu

Pytania i odpowiedzi

Podstawowa odsłona naboru do Wrocławskiego Programu Wydawniczego 2024 trwała między 1 a 30 listopada. W ostatnich dniach stycznia tego roku poznaliśmy jego laureatów. Aktualnie trwa nabór dodatkowy zgłoszenia przyjmowane będą między 1 a 15 marca 2024 roku.

W ramach organizowanego przez Wrocławski Instytut Kultury programu dofinansowanie mogą otrzymać zarówno wydawcy książek, jak i czasopism. Poniżej zebraliśmy kilka pytań i odpowiedzi związanych z uczestnictwem w naborze i współpracą z nami.

Wrocławski Program Wydawniczy 2024

Jak zgłosić się do naboru?

Wrocławski Program Wydawniczy podzielony jest na dwie ścieżki: dla wydawców książek i wydawców czasopism. Wszystkie niezbędne dokumenty i informacje o tym, jak aplikować do programu znajdują się TUTAJ

Przygotowuję w tej chwili książkę o Wrocławiu, ale nie jest jeszcze gotowa. Czy mogę załączyć do wniosku tylko część tekstu?

Do wniosku o dofinansowanie powinien zostać załączony pełny tekst książki w formie elektronicznej. Jeżeli książka jeszcze nie jest gotowa, zapraszamy do zgłoszenia się do następnej edycji Programu.

Czy mogę zgłosić się do programu, jeśli moja książka nie ma jeszcze wydawcy?

W tej sytuacji proponujemy skontaktować się z wydawnictwami i organizacjami pozarządowymi, ponieważ tylko one mogą składać wnioski do Programu. Wymagany własny wkład wydawcy to 10% budżetu planowanego na przygotowanie publikacji.

Czy jako autor/ka mogę złożyć wniosek?

Niestety, program skierowany jest do wydawnictw i organizacji pozarządowych.

Czy w Programie mogą brać udział książki w przekładzie?

Tak, o ile przekład jest już gotowy – do wniosku o dofinansowanie w Programie powinien być załączony pełny tekst książki w języku polskim. 

Organizacja pozarządowa, dla której pracuję, obchodzi w tym roku 20-lecie. Chcielibyśmy wydać album dla naszych współpracowników i partnerów. Czy taki projekt może zostać objęty programem?

Tak, jeśli temat publikacji jest zgodny z założeniami programu oraz jeśli wydawca zapewni wprowadzenie publikacji na rynek wydawniczy. Jeśli planujecie Państwo wydać publikacje na potrzeby własnej organizacji i nie dystrybuować jej – wniosek zostanie odrzucony ze względów formalnych.

Co oznacza zapis „udział we wpływach ze sprzedaży będzie proporcjonalny do wkładu Wrocławskiego Instytutu Kultury”?

Oznacza to, że w zależności od poniesionego wkładu finansowego w przygotowanie publikacji, Wrocławski Instytut Kultury otrzyma część wpływów z jej sprzedaży. Na przykład, jeżeli wkład wyniesie 60% budżetu potrzebnego na przygotowanie publikacji, WIK otrzyma 60% wpływów z jej sprzedaży. Wszystkie uzyskane w ten sposób przychody zasilą budżet kolejnej edycji Programu. Z przychodów należy rozliczać się przez 3 lata.

Jakie są możliwe kwoty dofinansowania?

Wysokość wnioskowanej kwoty zależy przede wszystkim od potrzeb wydawcy. W ramach Programu ukazują się zarówno niewielkie książki, wymagające mniej niż 5 tys. zł wkładu finansowego, jak i bogato ilustrowane albumy o dużym nakładzie, których wydanie wymaga dużo większych środków. 

Czy do Programu może zostać zgłoszony album/reportaż/przewodnik/powieść graficzna?

Jak najbardziej, do Programu kwalifikują się nie tylko powieści, ale też między innymi poezja, literatura popularnonaukowa, książki historyczne (dotyczące dowolnego okresu) i wiele innych. Z Programu wykluczone są publikacje naukowe (m.in. publikacje specjalistyczne, pokonferencyjne).

Czy muszę przedstawić gotowy projekt książki? Jej pełen skład, wszystkie ilustracje i okładkę?

Do wniosku należy dołączyć pełen tekst książki oraz przykładowy skład na podstawie wybranego fragmenty (co najmniej 4 strony). Jeśli ilustracje są ważne lub stanowią główną treść publikacji np. w wydawnictwie albumowym, należy je wszystkie dołączyć do wniosku. Należy również dołączyć projekt okładki. Wszystkie te elementy wpływają na ostateczny efekt publikacji oraz na jej koszt. Przedstawienie projektów jest niezbędne by eksperci mogli ocenić projekt publikacji oraz adekwatność środków planowanych na jej realizację.

W jakim terminie książka lub czasopismo powinna pojawić się na rynku?

Planowany termin premiery powinien mieścić się w roku kalendarzowym, na który przeprowadzany jest nabór.

Bądź na bieżąco!

Jeśli chcesz być na bieżąco z tym, co się u nas dzieje, zapisz się do newsletera.