Menu

W Klubie pod Kolumnami rozpoczynamy nowe rozdanie!

Idzie nowe na wrocławskim Nadodrzu! Po zakończonym remoncie i kilkumiesięcznym badaniu, w zlokalizowanym na osiedlu Klubie pod Kolumnami rozpoczyna się nowe rozdanie. W jesiennym programie nie zabraknie propozycji dla dzieci i dorosłych, a jego inauguracja – wystawa i wieczór z improwizacjami – zaplanowana jest na 27 października.  

Klub pod Kolumnami pojawił się przy placu świętego Macieja 21 w latach 60. XX wieku. Nieprzerwanie działa pod tym adresem do dziś, na przestrzeni dekad stając się jednym z istotniejszych punktów na kulturalnej mapie Nadodrza. W styczniu 2023 roku rozpoczął się nowy rozdział w historii tego miejsca – Klub połączył swoje siły z Wrocławskim Instytutem Kultury. 

To wyjątkowa lokalizacja z bardzo długą historią, ale też miejsce, które zasługiwało na wprowadzenie pewnych zmian i nowości. Dlatego pierwsze miesiące pod wspólną banderą poświęciliśmy na dogłębne zbadanie potrzeb dotychczasowych i potencjalnych odbiorców oraz ich oczekiwań do klubowej oferty.

W pierwszej połowie roku nasz zespół kontynuował wcześniejsze działania pod Kolumnami, poznając Klub od środka, jednocześnie „za kulisami” prowadząc rozbudowany proces badawczy. Kilkumiesięczna analiza miała nam pomóc w dookreśleniu roli miejsca dla nadodrzan i nadodrzanek, poznaniu kulturalnych potrzeb osiedla, a także w zaktualizowaniu i wzmocnieniu jego oferty programowej. Oprócz zespołu Instytutu do udziału zaproszeni zostali zarówno aktualni, jak i potencjalni uczestnicy i uczestniczki wydarzeń, Rada Osiedla Nadodrze oraz nadodrzańskie instytucje oraz miejsca kultury. 

Badanie wsparła również zewnętrzna ekspertka, dr Katarzyna Chajbos-Walczak – badaczka, która od kilkunastu lat projektuje procesy pomagające poznać potrzeby, zasoby i potencjały. Równolegle do diagnozy trwały również przygotowania do remontu i odświeżenia klubowych sal. Fizyczna metamorfoza Klubu ruszyła w wakacje, a po kilku miesiącach przestrzeń przy placu Świętego Macieja zyskała odświeżone oblicze.  

Nowe rozdanie pod kolumnami 

„Urlop na remont” przy placu świętego Macieja 21 zakończy się oficjalnie 27 października. To właśnie ten dzień będzie pierwszą okazją do poznania odmienionego Klubu pod Kolumnami.  

Pierwszy rozdział nowej historii miejsca zainauguruje niezwykła wystawa ilustracji Gosi Herby pochodzącymi z publikacji „Lodorosty i bluszczary” poety Jerzego Ficowskiego (wydawnictwo Wolno). Autorka, której prace publikowane były m.in. w the New York Times, The Washington Post i Der Tagesspiegel, zaprezentuje kilkanaście inteligentnych, dowcipnych i pełnych zabawy linią i plamą prac, które przypominają świat kreślony przez Janusza Stannego czy Jana Szancera.

To ilustracje do wierszy dla dzieci – ale nie dziecinne. Każdy wiersz odnosi się do jednego zimowego miesiąca, w którym wystawa będzie dostępna. Całość uzupełnia utwór o katarze, bo co innego tak świetnie dopełnia jesienno-zimową pluchę?

Wystawę oglądać możemy od 27 października (godz. 18:00). Ale to niejedyna propozycja na ten dzień!

Drugim elementem nowego rozdania będzie premierowy spektakl grupy Improwizowane Poniedziałki – działającego na wrocławskich scenach od 12 lat teatru improwizowanego. „Niezłe harce, czyli wieczór krótkich gier” to spotkanie, podczas którego na oczach i przy udziale widzów powstaną zabawne improwizowane skecze. Nie zabraknie osobliwej randki w ciemno, porad dwugłowego eksperta i dziwacznych pocztówek z wakacji, a przede wszystkim śmiechu i dobrej zabawy! „Niezłe harce” pod kolumnami rozpoczną się 27 października o 19:00 – bilety dostępne są w przedsprzedaży TUTAJ

Po hucznym październikowym otwarciu, stały program Klubu pod Kolumnami ruszy w listopadzie.

Wizualnie i programowo puszczamy oko do lat 50. i 60., pojawią się u nas „kluby zainteresowań”, a w salonie towarzyskim będzie można wypić kawę i wziąć udział w spotkaniach dla dzieci i dorosłych. Pod Kolumnami czeka więc na Was miejsce dobrze znane, z sentymentalnym sznytem, ale odświeżone i otwarte na nowe pomysły.

7 listopada ruszą skierowane do najmłodszych twórcze spotkania pod kolumnami. „Figle-migle” to zajęcia dla rodziców z małymi dziećmi (0-4 lata), animacja i zabawa oparta na poznawaniu nietypowych zastosowań różnych przedmiotów. Najmłodsi przy okazji pobudzą różne zmysły – dotykając, wydając odgłosy i słuchając różnych dźwięków, obserwując kształty i kolory. Spotkania zaplanowane są na wtorki i piątki od godziny 10:00 – po zajęciach przestrzeń Klubu będzie do dyspozycji uczestników.  

W listopadowym programie mamy też warsztatową propozycję dla fanów rękodzieła. Czwartkowe popołudnia upłyną pod znakiem wspólnych sąsiedzkich wycinanek, czyli „Klubu Kolażu” z Małgorzatą Grączewską. Miłośnicy historii i architektury będą mogli z kolei wziąć udział w serii wykładów „Klubu Sympatyka Kamienicy”, gdzie wspólnie odkryją wspomnienia, sekrety i tajemnice związane z nadodrzańskimi (i nie tylko!) kamienicami.  

W nowym programie nie zabraknie też muzyki, a klubowy fortepian nie będzie tylko dekoracją!

W ofercie znajdą się więc rodzinne cykle edukacyjne, podczas których – oprócz koncertowania – będzie też czas na zapoznanie się bliżej z muzyką i instrumentami. Dorośli z kolei będą mogli dołączyć do koncertów lub dancingów, okazyjnie (np. z okazji Andrzejek) organizowanych w „salonie towarzyskim”. 

Klub pod Kolumnami rozpocznie swój jesienny program 27 października. Więcej informacji o znajdującym się przy placu św. Macieja 21 miejscu znajdziecie na stronie Klubu oraz na Facebooku i Instagramie.  

Aktualności / Klub pod Kolumnami

Zobacz wszystkie aktualności
Bądź na bieżąco!

Jeśli chcesz być na bieżąco z tym, co się u nas dzieje, zapisz się do newsletera.