Menu

„Pomiędzy dwoma” – wystawa współczesnej grafiki warsztatowej w Klubie pod Kolumnami

Grafiki i rysunki stworzeń z innego świata – dziwne i mistyczne – odbite na miedzianych matrycach monstra autorstwa Sarah Steuer od 18 kwietnia zdobić będą ściany galerii Klubu pod Kolumnami. Czekają na Was niezwykłe formy graficzne pełne cudactw, legend i mitów. Wystawa „Pomiędzy dwoma” potrwa do 24 maja – zapraszamy!

Sarah Steuer to specjalizująca się w litografii i akwaforcie studentka Akademii Sztuk Pięknych w Dreźnie. Cały kwiecień młoda graficzka spędza we Wrocławiu – jest uczestniczką dziewiątej już odsłony wrocławsko-drezdeńskiej wymiany rezydencyjnej skierowanej do twórców i twórczyń pracujących w klasycznych technikach drukarskich.


Selekcja prac, które zobaczymy w Klubie pod Kolumnami, prezentować będzie zarówno dotychczasowy dorobek Sarah, jaki i efekty jej wędrówek po magicznych szlakach naszego miasta. Będzie to  jej pierwsza indywidualna wstawa! Artystka uchyli rąbka tajemnicy i pokaże cudaczne postaci przeniesione z zakątków wyobraźni na papier. Ukryte w zakamarkach kartki, zadumane z zamkniętymi oczami, oplecione tajemniczymi ornamentami zapraszają do oderwania się na chwilę od rzeczywistości. Dlatego też tytuł wystawy, „Pomiędzy dwoma”, wymaga wyjaśnienia. Symbolizuje przebywanie na styku dwóch światów – realnego i  wyobrażonego. – wspomina kuratorka wystawy, Paulina Brelińska-Garsztka.


Artystka inspiruje się symboliką średniowieczną i tajemniczymi ornamentami. Eksponowane będą nie tylko graficzne odbitki, ale i metalowe matryce, które przypominają artystce zwierciadła czy portale. Okazuje się, że lustrzane odbicia od dawna odgrywały znaczącą rolę w historii druku. Na przykład Johannes Gutenberg, niemiecki rzemieślnik, twórca pierwszej przemysłowej metody druku na świecie, władał sztuką wykonywania luster z metalu i szkła, wierząc w ich głęboką duchową symbolikę. Wiadomo też, że według średniowiecznych wierzeń, lustrzane odbicia łączyły się z czarami i sztuką alchemii. Tak samo jak tajemnicze prace Sarah Steuer. Będzie magicznie – zapraszamy!


Pomiędzy dwoma
wystawa grafiki warsztatowej Sarah Steuer

Miejsce: Klub pod Kolumnami, pl. Św. Mikołaja 21, Wrocław
Wernisaż: 18.04 (czwartek), godz. 19:00

Godziny otwarcia wystawy:

poniedziałek-piątek od 10:00 do 20:00
wstęp wolny

Koordynacja wystawy: Paulina Brelińska-Garsztka, Karolina Jaworska  
Promocja: Anna Pazdej, Hanna Mokijewska 
Identyfikacja i skład: Aleksandra Abramik  Organizatorami wystawy i rezydencji są Wydziały Kultury dwóch miast partnerskich: Wrocławia i Drezna. Partnerzy wymiany: Grafikwerkstatt w Dreźnie, Wrocławski Instytut Kultury, Akademia Sztuk Pięknych im. Eugeniusza Gepperta we Wrocławiu, Galeria Miejska we Wrocławiu i Domek Miedziorytnika. 

Aktualności / AIR Wro

Big City Life: zaczynamy trzeci rok z rezydencjami artystycznymi Magic Carpets

Kolejny sezon rezydencyjny platformy Magic Carpets we Wrocławskim Instytucie Kultury upłynie pod hasłem życia w dużym mieście. Towarzyszące mu szybkie tempo, zgiełk, poznawanie różnych ludzi w różnych miejscach, tymczasowe przyjaźnie lub samotność, lokalne legendy, kojarzone z miastem rozrywki czy weekendowe ucieczki (tzw. city break) będą głównym tematem artystycznych prac realizowanych podczas miesięcznych pobytów rezydencyjnych we […]

Artyści na tropie znikającego miasta

Jednym z ważniejszych wątków międzynarodowego projektu „What’s next?”, współtworzonego przez Wrocławski Instytut Kultury, jest kreowanie bezpiecznej przestrzeni do refleksji, szczególnie w aktualnej sytuacji międzynarodowej. W sposób naturalny pojawiła się w naszych głowach nić łącząca powyższe kwestie z cieszącym się popularnością programem Barbary (siedzibą WIK-u), czyli „Znikającym Miastem”.

Kinga Bartniak rezydentką projektu „Praktyki troski”

5 marca zakończył się nabór na rezydencję artystyczną dla twórców i twórczyń z Wrocławia i Dolnego Śląska chcących zrealizować projekt w Koszycach poświęcony tematyce dobrostanu, odpoczynku i praktykom troski. Pomimo krótkiego czasu przypadającego na decyzję o wyjeździe (pobyt w KAIR Residency rozpoczyna się już w kwietniu), zgłosiliście aż 12 pomysłów, co bardzo nas cieszy!

Zobacz wszystkie aktualności
Bądź na bieżąco!

Jeśli chcesz być na bieżąco z tym, co się u nas dzieje, zapisz się do newsletera.