Menu

„Pomiędzy dwoma” – wystawa współczesnej grafiki warsztatowej w Klubie pod Kolumnami

Grafiki i rysunki stworzeń z innego świata – dziwne i mistyczne – odbite na miedzianych matrycach monstra autorstwa Sarah Steuer od 18 kwietnia zdobić będą ściany galerii Klubu pod Kolumnami. Czekają na Was niezwykłe formy graficzne pełne cudactw, legend i mitów. Wystawa „Pomiędzy dwoma” potrwa do 24 maja – zapraszamy!

Sarah Steuer to specjalizująca się w litografii i akwaforcie studentka Akademii Sztuk Pięknych w Dreźnie. Cały kwiecień młoda graficzka spędza we Wrocławiu – jest uczestniczką dziewiątej już odsłony wrocławsko-drezdeńskiej wymiany rezydencyjnej skierowanej do twórców i twórczyń pracujących w klasycznych technikach drukarskich.


Selekcja prac, które zobaczymy w Klubie pod Kolumnami, prezentować będzie zarówno dotychczasowy dorobek Sarah, jaki i efekty jej wędrówek po magicznych szlakach naszego miasta. Będzie to  jej pierwsza indywidualna wstawa! Artystka uchyli rąbka tajemnicy i pokaże cudaczne postaci przeniesione z zakątków wyobraźni na papier. Ukryte w zakamarkach kartki, zadumane z zamkniętymi oczami, oplecione tajemniczymi ornamentami zapraszają do oderwania się na chwilę od rzeczywistości. Dlatego też tytuł wystawy, „Pomiędzy dwoma”, wymaga wyjaśnienia. Symbolizuje przebywanie na styku dwóch światów – realnego i  wyobrażonego. – wspomina kuratorka wystawy, Paulina Brelińska-Garsztka.


Artystka inspiruje się symboliką średniowieczną i tajemniczymi ornamentami. Eksponowane będą nie tylko graficzne odbitki, ale i metalowe matryce, które przypominają artystce zwierciadła czy portale. Okazuje się, że lustrzane odbicia od dawna odgrywały znaczącą rolę w historii druku. Na przykład Johannes Gutenberg, niemiecki rzemieślnik, twórca pierwszej przemysłowej metody druku na świecie, władał sztuką wykonywania luster z metalu i szkła, wierząc w ich głęboką duchową symbolikę. Wiadomo też, że według średniowiecznych wierzeń, lustrzane odbicia łączyły się z czarami i sztuką alchemii. Tak samo jak tajemnicze prace Sarah Steuer. Będzie magicznie – zapraszamy!


Pomiędzy dwoma
wystawa grafiki warsztatowej Sarah Steuer

Miejsce: Klub pod Kolumnami, pl. Św. Mikołaja 21, Wrocław
Wernisaż: 18.04 (czwartek), godz. 19:00

Godziny otwarcia wystawy:

poniedziałek-piątek od 10:00 do 20:00
wstęp wolny

Koordynacja wystawy: Paulina Brelińska-Garsztka, Karolina Jaworska  
Promocja: Anna Pazdej, Hanna Mokijewska 
Identyfikacja i skład: Aleksandra Abramik  



Organizatorami wystawy i rezydencji są Wydziały Kultury dwóch miast partnerskich: Wrocławia i Drezna. Partnerzy wymiany: Grafikwerkstatt w Dreźnie, Wrocławski Instytut Kultury, Akademia Sztuk Pięknych im. Eugeniusza Gepperta we Wrocławiu, Galeria Miejska we Wrocławiu i Domek Miedziorytnika. 

Aktualności / AIR Wro

Tkanina artystyczna jako narzędzie do współpracy (i tworzenia magii?) – rezydencja Oscara Anderssona | Magic Carpets

To był koniec roku szkolnego i pierwszy dzień lata, kiedy na wrocławskim podwórku przy ul. Ruskiej w świetle neonów pojawiła się premierowo tkanina artystyczna Oscara Anderssona. Błękitno-zielone, przypominające nowoczesny gobelin dzieło sztuki było efektem współpracy szwedzkiego ilustratora z grupą młodzieży, z którą warsztatowo pracował w czerwcu tego roku.

Rezydencja znikającego miasta

Projekt realizowany w ramach międzynarodowego programu „What’s next?”, eksploruje tematy przemijania, upadku i transformacji. W kwietniu 2024 roku dwójka artystów – Arek Pasożyt i Anastasiia Zazuliak – spotkała się we Wrocławiu, by uchwycić tę dynamiczną grę między zanikiem a odrodzeniem. Kulisy tego artystycznego procesu badawczego zdradza kuratorka projektu, Karolina Jaworska.

Czekając na magię z Oscarem Anderssonem

Wyobraźnia i mistycyzm mogą być zintegrowane z codziennym życiem. Z takiego założenia wychodzi rezydent Wrocławskiego Instytutu Kultury, na co dzień tworzący w Sztokholmie Oscar Andersson. W swojej twórczości Oscar koncentruje się na ponownym zaczarowaniu świata. Dlatego podczas warsztatów zatytułowanych „Waiting for Magic” (tłum. „Czekając na magię”) wspólnie z grupą młodzieży zainspiruje się podwodną mitologią.

Zobacz wszystkie aktualności
Bądź na bieżąco!

Jeśli chcesz być na bieżąco z tym, co się u nas dzieje, zapisz się do newsletera.