Menu

Jesienny Wrocław w Barbarze: Znikające Miasto i kreatywne warsztaty dla rodzin

Barbara przebudza się z letniego letargu – rozpoczynamy nowy sezon ZNIKAJĄCEGO MIASTA. Wrzesień i październik to wyjątkowe miesiące dla introwertyków, ale także dla wszystkich miłośników kultury i fascynujących rozmów o mieście, architekturze oraz historii.

W trakcie tych wydarzeń będziemy zgłębiać różnorodne tematy, od środków komunikacji miejskiej, przez pomniki, które odeszły w niepamięć, po zanikające instytucje kultury i fascynującą queerową przeszłość Wrocławia. Nie zapominamy oczywiście o najmłodszych – Łukasz Iwaniuk i Kasia Bury przygotowali zajęcia dla całych zespołów rodzinnych!

We wrześniu rozpoczynamy od wykładu Anki Bieliz pt. „Znikające miasto: lata 80.”, który odbędzie się 14 września o godzinie 18:00. Wartościowe spojrzenie na tę dekadę pozwoli nam zrozumieć, jakie przemiany zachodziły wówczas w stolicy Dolnego Śląska, min. porozmawiamy o największym ruchu plombowania w historii Wrocławia. Wrocław przestał świecić pustkami – zaczęły zanikać śródmiejskie wyrwy, dzikie, pozarastane działki i straszące w kwartałach pozostałości zrujnowanych oficyn.

Kolejnym wykładem, tym razem skierowanym do najmłodszych uczestników Barbary, będzie rodzinna prelekcja Łukasza Iwaniuka, zatytułowana „Pasażerowie na gapę. Dzikie zwierzęta i wrocławska komunikacja miejska”. Opowieść o nieoczekiwanych gościach w tramwajach, autobusach i innych środkach komunikacji miejskiej odbędzie się 16 września o godzinie 15:00.

Nie tylko dorośli, ale także najmłodsi miłośnicy historii Wrocławia znajdą coś dla siebie. 23 września o 11:00 oraz o 13:00, Kasia Bury poprowadzi warsztaty rodzinne pt. „Bal na horyzoncie”, które pozwolą nam przenieść się w czasie i poczuć klimat minionych epok.

Na koniec miesiąca zapraszamy na wyjątkowy wykład o queerowej przeszłości Wrocławia, prowadzony przez Ewę Plutę. „Brokat, wolność i swoboda” to opowieść o niezwykłych wydarzeniach i ludziach, którzy wpłynęli na rozwój społeczności LGBTQ+ w naszym mieście. Wykład odbędzie się 26 września o godzinie 18:00.

W październiku kontynuujemy naszą podróż przez ZNIKAJĄCE MIASTO. Adam Pacholak zabierze nas w lata 90. podczas wykładu „Znikające miasto: lata 90.„, który odbędzie się 4 października. Tomasz Sielicki poprowadzi wykład pt. „Tym już nie pojedziecie!”, poświęcony znikającej komunikacji miejskiej. To wyjątkowa okazja, aby dowiedzieć się o przemianach, jakie zachodzą w transporcie publicznym naszego miasta. Nie zawiedziemy również zapalonych fanów komunikacji wrocławskiej – zapraszamy na warsztat „Znikająca komunikacja miejska na mapie”, gdzie wspólnie pospacerujemy po mieście, szukając pozostałości po historycznych trasach i stworzymy razem mapę utraconych linii i przystanków wrocławskich tramwajów.

14 października Kasia Bury poprowadzi warsztaty „Manufaktura papieru”, które pozwolą nam samodzielnie wykonać unikatowe prace z tektury. Podczas spotkania warsztatowego własnoręcznie zamalujemy 30 metrów papieru w wymyślne wzory i desenie, wykorzystując samodzielnie skonstruowane pieczątki. Poznam również ciekawostki dotyczące teorii barw, usłyszymy historie z zakamarków pracowni sławnych malarzy, przetestujemy różne techniki malowania, a także poeksperymentujemy z mieszaniem różnych kolorów farb.

W październiku Anna Lewińska opowie o znikających instytucjach kultury, które miały wpływ na rozwój życia społecznego naszego miasta. 26 października o 18:00 Joanna Majczyk zabierze nas w podróż przez znikające pomniki i figury Wrocławia.

Na zakończenie października Łukasz Iwaniuk opowie nam o zwierzęcych mieszkańcach wrocławskich nekropolii. „Wcale nie duchy!” to wyjątkowy wykład rodzinny, który pozwoli nam spojrzeć na cmentarze w zupełnie nowy sposób.

To jak, widzimy się tej jesieni w Barbarze?


WRZESIEŃ 
14.09, 18:00 | Znikające miasto: lata 80. Wykład Anki Bieliz 
16.09, 15:00 | Pasażerowie na gapę. Dzikie zwierzęta i wrocławska komunikacja miejska. Wykład rodzinny Łukasza Iwaniuka 
23.09, 11:00 i 13:00 | Bal na horyzoncie – warsztaty rodzinne z Kasią Bury 
26.09, 18:00 | Brokat, wolność i swoboda. Wykład o queerowej przeszłości Wrocławia (prowadzenie: Ewa Pluta) 

PAŹDZIERNIK 
4.10, 18:00 | Znikające miasto: lata 90. Wykład Adama Pacholaka 
12.10, 18:00 | Tym już nie pojedziecie! Wykład o znikającej komunikacji miejskiej (prowadzenie: Tomasz Sielicki) 
14.10, 11:00 i 13:00 | Manufaktura papieru – warsztaty rodzinne z Kasią Bury 
14.10, 15:00 | Znikająca komunikacja miejska na mapie. Warsztaty z Tomaszem Sielickim 
19.10, 18:00 | Kultura, której już nie mamy. Wykład o znikających instytucjach kultury (prowadzenie: Anna Lewińska)  
26.10, 18:00 | To gdzieś stało, czyli znikające pomniki i figury Wrocławia. Wykład Joanny Majczyk 
28.10, 15:00 | Wcale nie duchy! Zwierzęcy mieszkańcy wrocławskich nekropolii. Wykład rodzinny Łukasza Iwaniuka 

Aktualności / Barbara

Poprowadź kawiarnię w Barbarze!

Ogłaszamy pisemny konkurs ofert na najem lokalu użytkowego w Barbarze – z przeznaczeniem na prowadzenie działalności gastronomicznej. Na zgłoszenia czekamy do 1 lipca 2024 (godz. 15:00).

Artyści na tropie znikającego miasta

Jednym z ważniejszych wątków międzynarodowego projektu „What’s next?”, współtworzonego przez Wrocławski Instytut Kultury, jest kreowanie bezpiecznej przestrzeni do refleksji, szczególnie w aktualnej sytuacji międzynarodowej. W sposób naturalny pojawiła się w naszych głowach nić łącząca powyższe kwestie z cieszącym się popularnością programem Barbary (siedzibą WIK-u), czyli „Znikającym Miastem”.

Zobacz wszystkie aktualności
Bądź na bieżąco!

Jeśli chcesz być na bieżąco z tym, co się u nas dzieje, zapisz się do newsletera.