Menu

Barbara budzi się na wiosnę! 6 propozycji spędzenia czasu na Świdnickiej


W Barbarze nie mrużymy oczu przed rażącym słońcem – zakładamy okulary przeciwsłoneczne i przygotowujemy się na równie intensywny czas na Świdnickiej! Wiosna odradza się w kwietniu, a my wraz z nią – to czas, kiedy chętniej wracamy do aktywności na świeżym powietrzu, spotkań z przyjaciółmi oraz udziału w różnorodnych warsztatach i wykładach!

Rozpoczęliśmy miesiąc od podróży do lat 60. pod przewodnictwem Barbary Szczepańskiej. Lata 60. znane są pod szyldem przebudów i wielkich, niezagospodarowanych przestrzeni, czekających na nowe życie. Razem z nią zgłębiliśmy tajemnice zmieniającej się twarzy naszego miasta, transformacji Placu Nowy Targ i innych, równie ważnych dla miasta miejsc. Transmisja na żywo czeka na Was na naszym profilu na Facebooku!


Pamiętacie boom galerii handlowych na przełomie tysiąclecia? Tomasz Mikołajczak, już 11 kwietnia, zabierze nas w podróż do czasów minionych, opowiadając o „Tu jest jakby luksusowo! Znikające domy towarowe, sklepy, delikatesy”. Warto przyjść i poznać historię miejskich ikon konsumpcji. Dowiemy się co nieco nie tylko o zwyczajach zakupowych z minionych lat, ale również o hegemonach tamtych czasów, do których ustawiały się wielokilometrowe kolejki.

Plac Jana Pawła II miał wiele nazw, niektórzy go pamiętają jako „1 maja”, inni zaś jako „Plac przed Mostem Królewskim”. Historię tego miejsca przedstawi nam Joanna Majczyk już 18 kwietnia. Przyjdźcie, aby odkryć sekrety jednego z najważniejszych placów w mieście.

Gdzie nocą tupta jeż? To pytanie w kwietniu zada sobie i Wam Łukasz Iwaniuk podczas „Co Ty wiesz o jeżach?”. Zoolog i nauczyciel przyrody przybliży nam tajemnice tego niewidocznego świata ostro kolczastych maluczkich. Bilety są już dostępne, więc nie zwlekajcie z zakupem. Wydarzenie dedykowane jest dzieciom w wieku 8-13 lat wraz z opiekunami.

Na koniec miesiąca, 25 kwietnia, Albert Miściorak zabierze nas w podróż do minionych czasów, opowiadając o „Za czym kolejka ta stoi? Znikające targowiska, bazary, giełdy”. Spotkanie zaczniemy od przedwojennego Breslau: miejsc handlowych działających w centralnych i peryferyjnych punktach miasta. Następnie przejdziemy do Wrocławia powojennego, w którym niemal co drugi mieszkaniec pochodził ze wsi, a targowiska na długie lata stały się swojskimi elementami krajobrazu miejskiego. To będzie niezwykła okazja, by poznać historię miasta od nieco innej strony i wspólnie powspominać stare czasy bazarów miejskich.

A dla rodzin z dziećmi przygotowaliśmy również kreatywne warsztaty z Kasią Bury pt. „Tysiąc odcieni zieleni”. Wspólnie z najmłodszymi odkryjemy uroki przyrody i sztuki w tekturowej, wielko i mało formatowej odsłonie. Warsztaty odbędą się 27 kwietnia, w dwóch terminach: 11:00–12:00 oraz 13:00–14:00. Bilety dostępne online.

Do zobaczenia!

Aktualności / Barbara

Artyści na tropie znikającego miasta

Jednym z ważniejszych wątków międzynarodowego projektu „What’s next?”, współtworzonego przez Wrocławski Instytut Kultury, jest kreowanie bezpiecznej przestrzeni do refleksji, szczególnie w aktualnej sytuacji międzynarodowej. W sposób naturalny pojawiła się w naszych głowach nić łącząca powyższe kwestie z cieszącym się popularnością programem Barbary (siedzibą WIK-u), czyli „Znikającym Miastem”.

Dołącz do naszego zespołu!

Chcesz z nami współtworzyć Wrocławski Instytut Kultury? Szukamy osoby, która dołączy do naszego zespołu programowania wydarzeń oraz miejsc i zaangażuje się m.in. w tworzenie programu i koordynację działania klubokawiarni Barbary. Na zgłoszenia czekamy do 19 marca.

Mikrogranty 2023 – podsumuj z nami rok

Prawie sto projektów w całym mieście, masa nowych znajomości i ogrom doświadczeń – wspaniały był to rok w Mikrograntach, nie zapomnimy go nigdy! 15 grudnia podsumujemy mijające 12 miesięcy w programie, a oprócz statystyk i miłych rozmów, dorzucamy też mikroquiz i aż dwa koncerty. Dołącz do nas w Barbarze!

Zobacz wszystkie aktualności
Bądź na bieżąco!

Jeśli chcesz być na bieżąco z tym, co się u nas dzieje, zapisz się do newsletera.