Menu

Feminoteka w Barbarze – sztuka dla Ukrainy

Fundacja Feminoteka, wraz we współpracy z organizacjami partnerskimi, zainaugurowała wyjątkowe tournée. Głównym bohaterem jest instalacja, mająca na celu podkreślenie ważności głosu osób dotkniętych przemocą. Jednym z przystanków na ich trasie jest nasza Barbara.

Celem Feminoteki jest zachęcenie Ukrainek do skorzystania z numeru zaufania (888 88 79 88), który jest dostępny dla nich codziennie w godzinach od 14:00 do 17:00.

Teksty napisane przez Sylwię Chutnik, Agatę Napiórską i Agnieszkę Szpilę na podstawie prawdziwych historii kobiet zgłaszających się do Fundacji oraz fotografie autorstwa Yulii Krivich, pozwolą odwiedzającym dowiedzieć się więcej na temat wsparcia oferowanego przez Feminotekę.

Wystarczy podnieść słuchawkę aby posłuchać prawdziwych historii osób doświadczających przemocy. Teksty, które możecie usłyszeć, zostały przeczytane przez Jaśminę Polak, Olenę Turbal, Lubawę Griesznową, Katerynę Motrycz, Olenę Borozenets oraz Marię Pastuszok.

Ta wystawa i numer telefonu jest o mówieniu oraz byciu słyszaną. O tym, że trzeba mówić w rzeczywistości, w której wciąż trwa walka o to, komu zostanie przydzielone prawo do mówienia i komu da się wiarę. Milczenie i poczucie winy są największymi wrogami, którym jednak nie można się poddać. Nasze słowa są najlepszą bronią i jednocześnie opatrunkiem. Jesteśmy w bezpiecznej przestrzeni. Jesteśmy po to, aby pozwolić mówić i aby usłyszeć – Agnieszka Mazur – artystka, badaczka materiałów i dizajnu

Instalacja będzie dostępna w Barbarze do 11 czerwca 2023 roku. Dołącz do nas i pomóż nam rozprzestrzeniać świadomość o przemocy wobec kobiet!

Pierwsza ekspozycja miała miejsce w Warszawie w Galerii Czwartek w sierpniu 2022, a podróż wystawy rozpoczęła się w listopadzie 2022 i potrwa do końca czerwca 2023. Tournée obejmuje następujące miejscowości: Zielona Góra, Szczecinek, Słupsk, Chojnice, Toruń, Kraków. Gdańsk, Lublin, Zamość, Zgierz, Łódź, Bytom, Bielsko-Biała, Wrocław, Nowa Sól, Ostróda

Informacje bieżące, linki do wydarzeń i zdjęcia z innych miast:

www.facebook.com/FundacjaFeminoteka
www.instagram.com/fundacjafeminoteka

Sponsorzy różnych etapów mobilnej wystawy Feminoteki:

Americares, Avon Kontra Przemoc, UNFPA

Główne organizacje partnerskie:

Lubuskie Stowarzyszenie na Rzecz Kobiet BABA. Grupa nieformalna One Billion Rising Nazywam Się Miliard – Szczecinek, Kobiecy Słupsk i UM Słupsk. Filia Nr 6 Miejskiej Biblioteki Publicznej w Chojnicach, Fundacja Studio M6 i Społeczna Agencja Pośrednictwa. Fundacja Internationaler Bund Polska, TAK Trójmiejska Akcja Kobieca, Homo Faber, Fundacja Banici Zamojscy, Dom z Ogrodem. Fundacja To Tutaj-Oficyna, Fundacja LWF w Polsce. Wrocławski Instytut Kultury, BWA Wrocław, Rada Gminy Kolsko

Aktualności / Barbara

Poprowadź kawiarnię w Barbarze!

Ogłaszamy pisemny konkurs ofert na najem lokalu użytkowego w Barbarze – z przeznaczeniem na prowadzenie działalności gastronomicznej. Na zgłoszenia czekamy do 1 lipca 2024 (godz. 15:00).

Artyści na tropie znikającego miasta

Jednym z ważniejszych wątków międzynarodowego projektu „What’s next?”, współtworzonego przez Wrocławski Instytut Kultury, jest kreowanie bezpiecznej przestrzeni do refleksji, szczególnie w aktualnej sytuacji międzynarodowej. W sposób naturalny pojawiła się w naszych głowach nić łącząca powyższe kwestie z cieszącym się popularnością programem Barbary (siedzibą WIK-u), czyli „Znikającym Miastem”.

Zobacz wszystkie aktualności
Bądź na bieżąco!

Jeśli chcesz być na bieżąco z tym, co się u nas dzieje, zapisz się do newsletera.