Menu

Nowa komfortka w centrum miasta. Zwiększamy dostępność Barbary dla osób z niepełnosprawnościami

Od początku października w Barbarze skorzystać można z komfortki – pomieszczenia, w którym osoby z niepełnosprawnościami w godny i komfortowy sposób mogą zostać przebrane. W ten sposób staliśmy się pierwszą dolnośląską instytucją kulturalną dołączającą do ogólnopolskiej akcji społecznej „Przewijamy Polskę”.

Od powstania WIK-u na początku 2022 roku jednym z naszych priorytetów jest jak największa dostępność naszego programu: zadbanie o odbiorców reprezentujących różne grupy wiekowe, zaangażowanie nowych mieszkańców Wrocławia, ułatwienie udziału uczestnikom ze szczególnymi potrzebami. Osoby z niepełnosprawnościami mogą chociażby cieszyć się programem corocznego czytelniczego święta – Europejskiej Nocy Literatury czy sięgnąć po „Wrocławski Niezbędnik Kulturalny”, w którym projekty dostępne oznaczone są w specjalny sposób.

Działania mające na celu coraz większą dostępność wyjątkowo widoczne były w ostatnim czasie w programie zlokalizowanej przy ul. Świdnickiej 8B klubokawiarni Barbara. W naszej głównej siedzibie, dzięki dofinansowaniu z Państwowego Funduszu Rehabilitacji Osób Niepełnosprawnych, na przełomie 2022 i 2023 roku realizowany był cykl zajęć włączających dzieci ze szczególnymi potrzebami – młodzi odbiorcy mogli skorzystać ze spotkań realizowanych z tłumaczeniem na Polski Język Migowy czy audiodeskrypcją, Współpraca z PFRON umożliwiła też wprowadzenie rozwiązań usprawniających korzystanie z przestrzeni przy Świdnickiej. Do obecnych od rewitalizacji Barbary w roku 2015 roku ułatwień dla osób z niepełnosprawnościami ruchowymi w ostatnich miesiącach dodano zostały elementy mające uprościć korzystanie z obiektu osobom niewidomym i niedowidzącym (tyflomapy, system dźwiękowy TOTUPOINT, elementy wizualne ułatwiające nawigację) oraz niedosłyszącym (pętla indukcyjna).

Barbara dołącza do akcji „Przewijamy Polskę”

Kolejnym krokiem było dołączenie do ogólnopolskiej inicjatywy społecznej „Przewijamy Polskę”. Akcja ta została zapoczątkowana w 2021 roku przez pięć organizacji pozarządowych: Stowarzyszenie na Rzecz Dzieci i Dorosłych z Mózgowym Porażeniem Dziecięcym „Żurawinka”, Fundacja Mali Siłacze, Fundacja NieOdkładalni, Lubelskie Forum Organizacji Osób Niepełnosprawnych – Sejmik Wojewódzki oraz Fundacja Integracja. Jej celem jest stworzenie w przestrzeni publicznej pomieszczeń, w których dorosłe osoby z niepełnosprawnościami mogą się przebrać, zmienić pieluchy czy cewnik – nazywanych „komfortkami”.  Szacuje się, że na co dzień mogą one stanowić wsparcie dla nawet 150 tysięcy dorosłych niesamodzielnych osób w Polsce, które w asyście rodziców lub opiekunów, zmienia pieluchomajtki. Poza domem robią to często w niehigienicznych i urągających im warunkach.

Jedną z inspiracji do akcji „Przewijamy Polskę” była infrastruktura Wielkiej Brytanii, gdzie podobnych miejsc (nazywanych tam „changing places”) jest około 1400. W Polsce liczba komfortek wciąż nie przekroczyła 100.

Klubokawiarnia Barbara jest pierwszą na Dolnym Śląsku lokalizacją prowadzoną przez instytucję kultury, która wyposażona jest w komfortkę.

Miejsce znajduje się w toalecie na parterze Barbary i zostało wyposażone w przymocowaną do ściany leżankę, umiejscowioną na wysokości ułatwiającej pracę opiekunów. W samodzielnym korzystaniu z przestrzeni pomaga też zamontowany w sąsiedztwie leżanki podnośnik osobowy.

Barbara zlokalizowana jest przy ul. Świdnickiej 8B i otwarta jest codziennie od 8:00 do 20:00. Więcej informacji o miejscu i programie wydarzeń można znaleźć na stronie: www.instytutkultury.pl/barbara

Aktualności / Barbara

Artyści na tropie znikającego miasta

Jednym z ważniejszych wątków międzynarodowego projektu „What’s next?”, współtworzonego przez Wrocławski Instytut Kultury, jest kreowanie bezpiecznej przestrzeni do refleksji, szczególnie w aktualnej sytuacji międzynarodowej. W sposób naturalny pojawiła się w naszych głowach nić łącząca powyższe kwestie z cieszącym się popularnością programem Barbary (siedzibą WIK-u), czyli „Znikającym Miastem”.

Dołącz do naszego zespołu!

Chcesz z nami współtworzyć Wrocławski Instytut Kultury? Szukamy osoby, która dołączy do naszego zespołu programowania wydarzeń oraz miejsc i zaangażuje się m.in. w tworzenie programu i koordynację działania klubokawiarni Barbary. Na zgłoszenia czekamy do 19 marca.

Zobacz wszystkie aktualności
Bądź na bieżąco!

Jeśli chcesz być na bieżąco z tym, co się u nas dzieje, zapisz się do newsletera.