Menu

Mapa znikającego miasta, czyli za czym tęsknimy i o czym pamiętamy

Czy tęsknicie za duchem przeszłości? Chcielibyście uczestniczyć w archiwizacji historii Wrocławia? Współtwórzcie z nami „Mapę znikającego Wrocławia” – projekt dokumentujący przemiany miasta, uwieczniający to, co odchodzi w przeszłość. Wyobraźcie sobie, jak cenna może stać się ta mapa dla przyszłych pokoleń!

„Znikające Miasto” to główny temat serii wykładów oraz spotkań organizowanych w Barbarze, siedzibie Wrocławskiego Instytutu Kultury. W ramach tych wydarzeń, uczestnicy dzielą się swoją wiedzą i doświadczeniami na temat stopniowego zanikania różnych elementów przestrzeni Wrocławia. Chodzi tu zarówno o historyczne budynki, jak i obiekty handlowe, przemysłowe czy też miejsca rekreacji i wypoczynku.

Mapa

Cała ta wymiana informacji i rozmów zaowocowała pomysłem na stworzenie mapy znikającego Wrocławia. Stanowić ma ona swoistą dokumentację przemian, które zachodzą w przestrzeni miasta. Jej celem jest archiwizacja i utrwalanie informacji na temat miejsc, które ulegają przekształceniom lub całkowitemu zniknięciu.

Jeżeli na hasło „znikające budynki” zapala Wam się lampka i w swojej głowie widzicie przykład potencjalnego kandydata na mapie, to podzielcie się swoim odkryciem pod adresem e-mailowym: barbara@instytutkultury.pl

Zobaczcie, jakie miejsca do tej pory zdołaliśmy zaznaczyć na mapie!
Znikają i co dalej?

Zachęcamy do partycypacji w tworzeniu tego specjalnego archiwum, które może z czasem stać się cennym źródłem wiedzy o historii Wrocławia i jego zmieniającej się przestrzeni.

Więcej szczegółowych informacji dotyczących planowanych wydarzeń w Barbarze oraz samej inicjatywy „Znikające Miasto” można znaleźć na stronie: https://instytutkultury.pl/barbara. To tam dowiecie się o nadchodzących spotkaniach, wykładach oraz w jaki sposób można włączyć się w proces tworzenia „Mapy znikającego Wrocławia”.

Cała inicjatywa ma na celu nie tylko dokumentowanie przemian zachodzących w mieście, ale także tworzenie przestrzeni do wymiany wiedzy, dyskusji i refleksji na temat historii, kultury oraz przyszłości miasta.

Do zobaczenia we wrześniu na kolejnych spotkaniach w ramach cyklu o mieście!

Aktualności / Barbara

Poprowadź kawiarnię w Barbarze!

Ogłaszamy pisemny konkurs ofert na najem lokalu użytkowego w Barbarze – z przeznaczeniem na prowadzenie działalności gastronomicznej. Na zgłoszenia czekamy do 1 lipca 2024 (godz. 15:00).

Artyści na tropie znikającego miasta

Jednym z ważniejszych wątków międzynarodowego projektu „What’s next?”, współtworzonego przez Wrocławski Instytut Kultury, jest kreowanie bezpiecznej przestrzeni do refleksji, szczególnie w aktualnej sytuacji międzynarodowej. W sposób naturalny pojawiła się w naszych głowach nić łącząca powyższe kwestie z cieszącym się popularnością programem Barbary (siedzibą WIK-u), czyli „Znikającym Miastem”.

Zobacz wszystkie aktualności
Bądź na bieżąco!

Jeśli chcesz być na bieżąco z tym, co się u nas dzieje, zapisz się do newsletera.