Menu

Początek wiosny w Barbarze

Mamy nadzieję, że natura weźmie przykład z Barbary i już wkrótce na dobre obudzi się na wiosnę! W naszej głównej siedzibie nie ma i nie było miejsca na sen zimowy, a w najbliższym czasie przygotowaliśmy szereg wydarzeń dla dzieci i dorosłych. Sprawdź szczegóły i dołącz do nas przy Świdnickiej 8b!

Przewodnim tematem Barbary w 2023 roku jest fenomen znikającego miasta, które ulega ciągłym przekształceniom. Wspólnie prześledzimy przeszłość, przeanalizujemy, jak sztuka i architektura mogą się łączyć w skuteczne działania prospołeczne, oraz jaką siłę mają w transformowaniu przestrzeni. Przez ZNIKAJĄCE MIASTO prowadzić nas będą wykłady dotyczące poszczególnych 10-leci w historii Wrocławia – począwszy od lat 40. aż do teraźniejszości. Podsumujemy, jakie budowle musiały zniknąć na rzecz nowych tworów w tkance miasta.

Program Znikającego miasta otworzyły warsztaty Michała Dudy i Mikołaja Smoleńskiego pt: „Niekochane, niepotrzebne i pechowe budynki. Życiorysy prawdziwe i alternatywne”. Prowadzący, wraz z grupą 18 uczestników, zastanowili się nad możliwymi scenariuszami przyszłości dla kultowych budowli we Wrocławiu i rozłożyli na czynniki pierwsze trajektorię rozbudowy tych, którym nie udało się przetrwać.

Bohaterami kolejnego spotkania (16 marca) były znane nam wszystkim ikony wrocławskiej architektury: Solpol, targowisko Goliat, plac Zielińskiego, galeria na Czystej i biurowiec CUPRUM. Pojawił się też wątek istniejących wciąż Arkad Wrocławskich i Sky Towera, którego mury pustoszeją z roku na rok. W czwartkowe popołudnie posłuchaliśmy rozmowy Agaty Chmielowskiej, Mikołaja Smoleńskiego i Joanny Panciuchin.

Z kolei 23 marca na barbarową scenę wróci Lech Moliński, popularyzator turystyki filmowej, współautora książki „Nikt nie woła, każdy pamięta. Filmowy Dolny Śląsk”. Wspólnie z prowadzącym zastanowimy się, czy film fabularny z przeszłości może być źródłem wiedzy o mieście i odkryjemy opowieści o Wrocławiu zaklęte w kadrach. Zobaczymy też „Pętlę” kultowe dzieło Wojciecha Jerzego Hasa, dzięki któremu poznamy zapomniane zakamarki powojennego Nadodrza.

Kilka dni później, 29 marca, Aleksandra Abramik, znana jako Olczycja, przeprowadzi nas przez tajniki Photoshopa. Inspirując się zmieniającym się miastem, na warsztatach stworzymy serię kolaży. Pod koniec marca planujemy również wymianę wyklejki ozdabiającej naszą witrynę od ul. Świdnickiej – do stworzenia grafiki nawiązującej do działalności Instytutu zaprosiliśmy lokalnych artystów.

Nadchodzące wydarzenia w programie ZNIKAJĄCEGO MIASTA
Barbara dostępna

W tym roku możemy pochwalić się ambitnym projektem we Wrocławskim Instytucie Kultury – wraz z PFRON (Państwowym Funduszem Rehabilitacji Osób Niepełnosprawnych) podjęliśmy się dostosowania przestrzeni, wydarzeń jak i komunikacji Barbary dla osób z niepełnosprawnościami wzroku i słuchu oraz G/głuchych. Projekt nosi nazwę “Rodzinnie w Barbarze – dostępność we Wrocławskim Instytucie Kultury”.

Mając na uwadze rosnącą popularność i potrzebę wydarzeń łączących różne pokolenia, odświeżyliśmy formułę cyklicznych pozycji w programie – na wykłady i warsztaty zapraszamy nie tylko osoby z niepełnosprawnościami, ale też ich opiekunów z rodziną. Babcie, ciotki, wujkowie, dziadkowie – w Barbarze bawimy się rodzinnie!

Na zajęciach z Katarzyną Bury, pedagożką i animatorką kultury, dbamy o to, aby każda osoba miała zajęte ręce – czy to sklejaniem tekturowych domków czy tworzeniem scenografii do balu maskowego. Wykłady Łukasza Iwaniuka, biologa–zoologa–chiropterologa, zaciekawią nie tylko dzieci ale też ich rodziców i opiekunów. To wszystko oczywiście pod czujnym okiem koordynatora_ki dostępności, który_a co wydarzenie dba o obecność tłumacza PJM i audiodeskrypcję.

Nadchodzące wydarzenia dostępnościowe i rodzinne:
Do zobaczenia w Barbarze!

Warsztaty i wykłady realizowane są w ramach przedsięwzięcia grantowego „Rodzinnie w Barbarze – dostępność we Wrocławskim Instytucie Kultury”, finansowanego w ramach projektu „Kultura bez barier”.

Organizatorem spotkania jest Wrocławski Instytut Kultury. Nowa miejska instytucja, w której znajdziecie działania mające na celu wspieranie inicjatyw, rozwój kompetencji, tworzenie sieci współpracy i organizowanie wydarzeń eksplorując rozmaite kulturalne nisze. To właśnie m.in. w Barbarze realizowane są aktywności programowe Instytutu.

Aktualności / Barbara

Poprowadź kawiarnię w Barbarze!

Ogłaszamy pisemny konkurs ofert na najem lokalu użytkowego w Barbarze – z przeznaczeniem na prowadzenie działalności gastronomicznej. Na zgłoszenia czekamy do 1 lipca 2024 (godz. 15:00).

Artyści na tropie znikającego miasta

Jednym z ważniejszych wątków międzynarodowego projektu „What’s next?”, współtworzonego przez Wrocławski Instytut Kultury, jest kreowanie bezpiecznej przestrzeni do refleksji, szczególnie w aktualnej sytuacji międzynarodowej. W sposób naturalny pojawiła się w naszych głowach nić łącząca powyższe kwestie z cieszącym się popularnością programem Barbary (siedzibą WIK-u), czyli „Znikającym Miastem”.

Zobacz wszystkie aktualności
Bądź na bieżąco!

Jeśli chcesz być na bieżąco z tym, co się u nas dzieje, zapisz się do newsletera.