Menu

97 pomysłów na wiosenne wydarzenia w mieście!  

Ze wspaniałym wynikiem zamykamy lutowy nabór do Mikrograntów. Od 1 do 15 lutego można było zgłaszać swoje propozycje lokalnych działań, w których mieszkańcy i mieszkanki wezmą udział już tej wiosny. Zespół Mikrograntów oraz komisje szykują się do weryfikacji i oceny nadesłanych pomysłów. Zwycięskie inicjatywy w ścieżce dla osób fizycznych i grup nieformalnych poznamy 12 marca!  

Pierwszy w 2024 roku nabór na sąsiedzkie projekty właśnie się zakończył – do systemu napłynęło mnóstwo wniosków, które już na pierwszy rzut oka mienią się różnorodnością! 97 ze 147 pomysłów pojawiło się w ścieżce dla osób fizycznych i grup nieformalnych, nad którą pieczę sprawuje Wrocławski Instytut Kultury. Do realizacji przejdzie 14 propozycji wydarzeń planowanych na jednej z wrocławskich dzielnic – Fabrycznej, Krzykach, Psim Polu lub Śródmieściu. Jak spędzimy czas na osiedlach? Weźmiemy udział w twórczych, międzykulturowych warsztatach, pospacerujemy po zielonych zakamarkach miasta, a może wspólnie ugotujemy regionalne potrawy? Projekty, które będą realizowane od początku kwietnia do końca czerwca, ogłosimy 12 marca! 

Kto i jak oceni Wasze pomysły?  

Zweryfikowane formalnie wnioski (życzymy jak najmniej dyskwalifikujących błędów!) przejdą do oceny merytorycznej, której dokonają cztery komisje powołane w ramach czterech wyróżnionych w naszym regulaminie obszarów Wrocławia. W skład każdej z nich wchodzi czwórka jurorek oraz jurorów spośród lokalnych NGO-sów, jednostek budżetowych Gminy Wrocław, Rad Osiedli, środowisk pozarządowych, naukowych i kulturalnych oraz osób, które w poprzednich latach zrealizowały projekty w naszym programie. Następnie, podczas spotkań na żywo, zespoły jurorskie wspólnie ocenią 50% pomysłów najwyżej punktowanych w pierwszym etapie. 

W skład czterech komisji wchodzi dwóch jurorów, którzy ocenią wszystkie projekty: 

Kuba Żary  
Specjalista ds. komunikacji, kurator działań artystycznych. Kierownik działu komunikacji i promocji Wrocławskiego Instytutu Kultury, wcześniej m.in. koordynator działań promocyjnych Europejskiej Stolicy Kultury Wrocław 2016 i Strefy Kultury Wrocław, rzecznik licznych wydarzeń kulturalnych. Redaktor naczelny „Wrocławskiego Niezbędnika Kulturalnego”, współpracownik magazynu „Contemporary Lynx”, były redaktor naczelny serwisu kulturalnego G-punkt.pl i Szef Muzyczny Radia LUZ. Kurator wystaw i projektów artystycznych poświęconych w szczególności problematyce miejskiej. Członek rady programowej Festiwalu Filmów o Mieście i Architekturze MIASTOmovie oraz rady artystycznej Wrocławskiej Fundacji Filmowej.  

Krzysztof Ziental 

Praktyk partycypacji, urzędnik, z wykształcenia historyk sztuki, zabytkoznawca i znawca konserwacji. Zainteresowania badawcze z historii architektury sytuuje m.in. wokół zagadnień powojennego modernizmu w Polsce – autor publikacji „Krystyna Postawka-Barska i Marian Barski” z serii Wrocławscy Mistrzowie Architektury i prawie trzydziestu opracowań konserwatorskich. Urzędnik zajmujący się rewitalizacją oraz partycypacją społeczną, także Plastyk Miejski (Kalisz 2016). Obecnie Kierownik Działu Partycypacji w Wydziale Partycypacji Społecznej Urzędu Miejskiego Wrocławia. Koordynator ponad 180 procesów konsultacyjnych. Współredaktor strony Wrocław Rozmawia, opiekun Mikrograntów. Przewodnik po architekturze i historii miasta – spacery prowadził m.in. po Karłowicach i Różance (z Aleksandrą Bolek) oraz solo po wrocławskim Dąbiu, Kleczkowie, Nadodrzu i Zakrzowie, ale też Kaliszu. Mąż jednej żony i ojciec dwóch synów. 

Pozostała ósemka jurorek i jurorów oceni projekty z konkretnych obszarów w następującym składzie:   

FABRYCZNA 

Sławomir Czerwiński 

Geograf z wykształcenia, od zawsze działacz społeczny. Obecnie specjalista w Zakładzie Zagospodarowania Przestrzennego Uniwersytetu Wrocławskiego oraz członek Pracowni Partycypacji Społecznej na Uniwersytecie Wrocławskim. Od 2017 roku samorządowiec pełniący mandat radnego osiedlowego Osiedla Maślice (od 2021 Wiceprzewodniczący Zarządu Osiedla Maślice). Od lat działający na rzecz społeczeństwa obywatelskiego jako Wiceprezes Wrocławskiego Forum Osiedlowego i postaw proekologicznych jako członek zarządu Fundacji Ekopotencjał – Przestrzeń Możliwości. 

Joanna Stefanowska 

Edukatorka, flecistka, animatorka kultury. Absolwentka Edukacji artystycznej w zakresie sztuki muzycznej oraz Instrumentalistyki. Od 2009 związana z wrocławskimi szkołami oraz Klubem Promyk Międzypokoleniowym Centrum Kultury, w którym obecnie pełni funkcję kierowniczki. Od czterech lat zaangażowana w działalność na rzecz lokalnej społeczności Szczepina, jako liderka projektów zorganizowała wiele wydarzeń zarówno międzypokoleniowych jak i międzykulturowych. W ramach Mikrograntów były to projekty: Koło gospodyń miejskich na Szczepinie, Ramię w ramię – szczepińska wymiana polsko-ukraińska, Szczepińskie lato z rzemiosłem. Międzykulturowe warsztaty dla nastolatków. Ostatnio ukończyła Wrocławską Akademię Lokalnych Liderów (WALL) i wspólnie z grupą Fajni lokalni zorganizowała na Szczepinie #projektławka. Interesuje się rękodziełem, ogląda wszystkie seriale o chirurgach oraz lubi kreatywnie spędzać czas ze swoimi dziećmi. 

KRZYKI

Monika Jaremków 

Mieszkanka i miłośniczka Księża Małego i członkini grupy nieformalnej Księże w Pełni. Kiedy akurat nie knuje czegoś z ekipą na ośce, jeździ rowerem albo pracuje w bibliotece Katedry Judaistyki Uniwersytetu Wrocławskiego. W ramach Mikrograntów zrealizowała ze swoją grupą nieformalną projekty takie jak Dzikość Księża. Odkrywamy i tworzymy zrównoważone osiedle! W 2023, ale już wcześniej zaangażowana w osiedlowe działania. … 

Ewa Bełko 

Wrocławianka z wyboru, miłośniczka jogi i lasu, autorka projektów z zakresu kultury inkluzywnej. W ramach Mikrograntów napisała i skoordynowała projekt Mój pierwszy Wro-Bot! Rodzinne warsztaty z programowania i budowania robotów, który został zrealizowany wiosną 2023 na Hubach. Od niedawna zawodowo związana z OKiSem. Prywatnie, mama dwójki chłopców, szczęśliwa żona męża Bartka, właścicielka dwóch kotów i RODosa z grządką warzywną. 

PSIE POLE 

Zuzanna Kociuga 

Animatorka kultury, społeczniczka, pasjonatka malarstwa oraz liderkaą grupy MAMY Teatr. Magistra kreowania mediów (SWPS Wrocław) oraz laureatka konkursów wizerunkowych marek Coca-Cola i Credit Agricole Bank Polska. Absolwentka Animacji Działań Teatralnych (PSAK SKiBA), gdzie w ramach pracy dyplomowej, wspólnie z młodymi matkami wyreżyserowała spektakl „PRO BONO, czyli opowieść o miłości”. Jest również współautorką spektaklu dokumentalnego „User Experience” i autorką wystawy malarskiej „Performance Kantora”. Obecnie realizuje działania społeczne na Psim-Polu (zrealizowała z sukcesem autorską koncepcję Klubu Mam przy zerowym budżecie oraz prowadzi drugą edycję warsztatów teatralnych dla matek pt. MAMY Teatr w Centrum Aktywności Lokalnej na Psim Polu). Od 2018 mama mini-człowieka. 

Renata Piwko-Wolny 

Prezeska Stowarzyszenia „Grupa z Pasją”, aktywistka miejska, od 2013 roku radna osiedla Strachocin-Swojczyce-Wojnów, menedżerka kultury, niespokojna dusza. Praktyczka z krwi i kości. Liderka WBO, członkini Wrocławskiej Rady Kobiet.  Prowadzi Centrum Aktywności Lokalnej Rewir Twórczy. Autorka i producentka projektów kulturalno-społecznych, organizatorka imprez kulturalnych. Wyróżniona medalem „Wrocław dziękuje” za wkład w działania „Wrocław 2016 Europejska Stolica Kultury” w obszarze integracji środowisk lokalnych w kulturze Wrocławia.  W 2018 – wraz ze zespołem współpracowniczek – otrzymała tytuł „30 kreatywnych Wrocławia” w kategorii Miasto i Społeczeństwo. Uwielbia fotografować i Davida Lyncha. 

ŚRÓDMIEŚCIE 

Monika Suder 

Dziennikarka telewizyjna i radiowa, trenerka wystąpień publicznych oraz scenarzystka. Prezenterka wrocławskiej telewizji Echo24, gdzie prowadzi m.in. „Rozmowę Echo24”. Pracowała we wrocławskim oddziale TVP3 Wrocław. Swoją dziennikarską pracę rozpoczęła w rozgłośni Polskiego Radia – Radio Zachód w Zielonej Górze, później było Radio Eska, po drodze przygoda z TVN24, RTVLubuską, a nawet katarską telewizją. Obecnie prowadzi także szkolenia i warsztaty z dorosłymi z zakresu pracy przed kamerą. Pracowała jako wykładowczyni w Dolnośląskiej Szkole Wyższej. Ma na swoim koncie także wydanie opowiadania kryminalnego „Grzesznicy się nie rumienią”. Pasjonuje się psychologią i jogą, a w wolnym czasie uczy języka polskiego cudzoziemców, dzierga na drutach i szydełku. Prowadzi literacki podcast Nika Sud – Sąsiedzi. 

Grzegorz Grecas 

Reżyser, dramaturg, animator kultury, lider dostępności. Absolwent reżyserii teatru lalek (PWST w Krakowie Filia we Wrocławiu), współzałożyciel Teatru Układ Formalny. Trzykrotny laureat Konkursu im. Jana Dormana organizowanego przez Instytut Teatralny im. Z. Raszewskiego w Warszawie. Od 2019 współtwórca projektu Migawki, w którym historie prawdziwe i zmyślone opowiadane są w dwóch językach polskich – fonicznym i migowym. Jako koordynator dostępności współtworzył Festiwal „Teatru na faktach Paragraf/Artykuł” oraz cykl „Teatr szczególnie potrzebny” w Teatrze Układ Formalny. Od 2020 współpracuje z Instytutem Grotowskiego, gdzie tworzy spektakle dokumentalne metodą verbatim. Od września 2022 roku naucza w PSAK „SKIBA” we Wrocławiu, a ramach współpracy z Uniwersytetem Dzieci prowadzi seminaria dramaturgiczne. Streetworker zatrudniony w Fundacji Made in Brochów.  

Zarządzenie Dyrektor WIK – Powołanie Komisji oraz Regulamin pracy Komisji. 

Osoby i grupy realizujące swoje pomysły otrzymają od nas wsparcie finansowe (do 5 000 złotych brutto) oraz pomoc w kwestiach administracyjnych, organizacyjnych, prawnych, promocyjnych i logistycznych. Dziękujemy za wszystkie pomysły! Powodzenia i do zobaczenia w mieście!  

Aktualności / Mikrogranty

Znamy wyniki majowego naboru do Mikrograntów! 

Po kilkudniowych posiedzeniach komisji, wiemy już, które projekty zostaną zrealizowane latem we Wrocławiu. Odkrywanie historii osiedli i kreatywne działania w duchu zero waste, taneczne, dźwiękowe, a nawet cyrkowe warsztaty i wreszcie bliskie spotkania z naturą – tego sezonu czeka nas w mieście wiele wspaniałych, sąsiedzkich wydarzeń!   

68 pomysłów na wydarzenia w mieście! 

Zamykamy drugi w tym roku nabór wniosków do Mikrograntów. Od 1 do 15 maja można było składać swoje propozycje cyklicznych wydarzeń, w których mieszkańcy i mieszkanki wezmą udział już tego lata. W ścieżce dla osób fizycznych i grup nieformalnych pojawiły się liczne zgłoszenia, które następnie przejdą do weryfikacji formalnej i oceny komisji. Zwycięskie inicjatywy poznamy […]

Zobacz wszystkie aktualności
Bądź na bieżąco!

Jeśli chcesz być na bieżąco z tym, co się u nas dzieje, zapisz się do newsletera.