Menu

Znamy wyniki lutowego naboru do Mikrograntów! 

Po kilkudniowych posiedzeniach komisji, wiemy już, które projekty zostaną zrealizowane wiosną we Wrocławiu. Wspólne odkrywanie historii mniejszości etnicznych oraz najstarszych „wrocławskich wsi”, wyprawy rowerowe, gra w szachy i wreszcie bliskie spotkania z naturą – tego sezonu czeka nas w mieście wiele wspaniałych, sąsiedzkich wydarzeń!  

Przez pierwsze dwa tygodnie lutego zespół Mikrograntów zbierał propozycje projektów z zakresu animacji, edukacji, sztuki oraz wielu innych działań o charakterze integracyjnym i kulturotwórczym. W ścieżce dla osób fizycznych i grup nieformalnych spłynęło łącznie aż 97 inicjatyw, z których 14 zostanie zrealizowanych na obszarze dawnych wrocławskich dzielnic – Fabrycznej, Krzykach, Psim Polu i Śródmieściu. Wszystkie wybrane pomysły otrzymają wsparcie finansowe (do 5 tysięcy złotych brutto), a także pomoc w kwestiach administracyjnych, organizacyjnych, promocyjnych czy logistycznych.  

Pierwsze wydarzenia ruszą już z początkiem kwietnia i potrwają do końca czerwca – na sąsiedzką integrację mamy więc całą wiosnę! Sprawdźmy, jakie projekty dostały się do finałowej czternastki ↆ

FABRYCZNA  


Akademia Młodego Ratownika   

Grupa wrocławskich licealistów, studentek i studentów, od kilku już lat angażująca się w różnorodne inicjatywy edukacyjno-społeczne oraz warsztaty i imprezy międzypokoleniowe, tej wiosny przybliży nam wiedzę z zakresu pierwszej pomocy. Temat ważny dla każdego, ale żeby nie było nudno – od teoretycznego przygotowania przejdziemy do bardziej praktycznych działań w postaci gier terenowych w Parku Grabiszyńskim i Parku Mamuta! Uczestniczki i uczestnicy będą zbierać pieczątki za wykonanie zadań w sześciu stacjach (Infolinia, Urazówka, RKO, Wypadek komunikacyjny, Zatrucia i zachłyśnięcia, Odparzenia i odmrożenia). Na zakończenie wszyscy otrzymają dyplom poświadczający kompetencje jako absolwenta/-ki Akademii Młodego Ratownika oraz pamiątkową naklejkę. Wspólnie z grupą zapraszamy zarówno dzieci i młodzież, jak i rodziców, dziadków czy opiekunów – w międzypokoleniowym gronie nauczmy się, jak sobie nawzajem pomagać.  

Kobiece kompetencje: razem możemy więcej  

Jak to się mówi: dziewczyny trzymają się razem! W ślad tej maksymy powstała grupa nieformalna G2G (Girls2Girls), założona przez dwie przyjaciółki, łączące siły po to, by wspierać rozwój kobiet. Znają się na takich tematach, jak kompetencje miękkie oraz psychologia w biznesie i planują przeprowadzić cztery spotkania, które pomogą kobietom w nowy sposób spojrzeć na swoje możliwości na rynku pracy. Uczestniczki wydarzeń, przy wsparciu zaproszonych gości i gościń, popracują nad swoimi mocnymi stronami, dowiadując się więcej o kompetencjach przyszłości oraz wezmą udział w warsztacie dotyczącym projektowania CV i przystępowania do rozmowy kwalifikacyjnej. Finałem projektu będzie integracja na Polanie Popowickiej, podczas której uczestniczki zaprezentują własne plany na inicjatywy społeczne. Podsumowujący projekt film stanie się pamiątką i inspiracją do dalszych działań na rzecz lokalnego wsparcia kobiet!  

Obywatel Dzik. Międzynarodowa integracja z wrocławską przyrodą  

Wokół tytułowego zwierzęcia odbył się już w minionym roku jesienny cykl spotkań. Sympatyzujące z dziką przyrodą Siostry Rzeki Ślęzy wracają do Mikrograntów, by zorganizować spacery w miejscach, o których ochronę prawną walczą przyrodnicy oraz lokalni aktywiści i aktywistki. Podczas spaceru po Praczach Odrzańskich porozmawiamy o wpływie przepisów prawnych na życie zwierząt w Polsce i w innych krajach, przy okazji krzewiąc obywatelskie postawy. Zainspirowani dziką, roślinną kuchnią, będziemy odkrywać skarby prosto z natury, które wykorzystamy w trakcie wspólnego przygotowywania potraw i napojów. Poza tym, z naturalnych materiałów z odzysku, spróbujemy stworzyć wizualne prace o otaczającym nas świecie, które złożą się na wspólną, plenerową wystawę. Siostry Rzeki Ślęzy, do udziału w międzykulturowym projekcie, wspierającym ideę oddolnej edukacji ekologicznej, zapraszają osoby komunikujące się zarówno w języku polskim, jak i angielski, ukraińskim i hiszpańskim.  

KRZYKI


Najstarsze wsie wrocławskie: Księże, Brochów, Wojszyce, Ołtaszyn  

Piotr Gaglik, działacz Towarzystwa Przyjaciół Brochowa, obecnie emeryt, a wcześniej pracownik naukowy i urzędnik miejski Wrocławia, to również autor prac historycznych, zagraniczny dziennikarz i przewodnik wielu wycieczek m.in. po Brochowie. Wiosną zaprasza mieszkańców i mieszkanki na cztery spacery śladem dawnych wrocławskich wsi! Podczas jednej z wędrówek poznamy historię Księża, zwiedzając okolice cmentarza księskiego (rejon dawnego tzw. gródka ucieczkowego) i dawnego Młyna Guzikowego, Poznamy też historię Brochowa, w miejscu którego kiedyś znajdowało się nawsie (czyli plac położony w obrębie dawnej wsi poddańczej). Odkryjemy również historyczną tożsamość Wojszyc, spacerując od ulicy Klasztornej do ul. Asfaltowej oraz Ołtaszyna, idąc szlakiem ulic Parafialnej, Pszczelarskiej i Kutrzeby. Zwieńczeniem projektu będzie wydanie broszur edukacyjnych poświęconych danemu osiedlu/dawnej wsi. Oraz oczywiście – integracja ich współczesnych mieszkańców i mieszkanek! 

Różnorodność w Smaku i Słowie – Osiedlowe Spotkania Kulturowe  

I w tym naborze wiele projektów ma profil wielonarodowy, co ogromnie nas cieszy! Grupa nieformalna Międzykulturowa Inicjatywa Osiedlowa na co dzień prowadzi rozmaite zajęcia o charakterze integracyjnym, interkulturowym i międzypokoleniowym. W ramach Mikrograntów planuje serię spotkań, które poprowadzą mieszkańcy i mieszkanki osiedla Powstańców Śląskich m.in. z Włoch, Tajlandii, Syrii, Egiptu i Ukrainy, podczas których będziemy się dzielić się ciekawostkami na temat tradycji miejsca, z którego pochodzimy. Rozmowy w Klubie Kultury Anna urozmaicą quizy i pyszne przekąski, będące specjałami w różnych krajach! Materiałami upowszechniającymi projekt stanie się broszura z sylwetkami gości i gościń wydarzeń oraz przepisy degustowanych potraw, wydana online i w druku. 

Z Tarnogaju do pracy na rowerze  

Miłośnik jazdy na rowerze, Krzysztof Czyżycki, zachęca do korzystania z dwuśladu jako codziennego środka transportu! Mikrograntowy debiutant proponuje dwa teoretyczne spotkania poświęcone bezpieczeństwu w ruchu drogowym, planowaniu trasy czy doborowi odpowiedniego ubioru i bagażu oraz dwa warsztaty praktyczne, podczas których przygotujemy swoje rowery do jazdy. Wymiana opony i dętki, regulacja przerzutek i hamulców, kontrola stanu technicznego – dzięki odpowiedniemu przeszkoleniu rower już nie będzie miał przed nami tajemnic, a jazda na zawsze stanie się bezpieczna i wygodna. W ramach projektu powstanie również broszura z informacjami omawianymi na warsztatach. Pan Krzysztof zaprasza do udziału wszystkie mieszkanki i mieszkańców Tarnogaju, bez względu na wiek a nawet doświadczenie w jeździe na dwóch kółkach! 

Zrób i Graj Sąsiad! 100 szachownic w 100-lecie FIDE   

Popularyzator gry w szachy i jej historii, Jacek Szymala, chce podzielić się swoją pasją, zapraszając mieszkańców i mieszkanki Przedmieścia Świdnickiego do samodzielnego przygotowania zestawów szachowych. Podczas cyklu czterech spotkań kreatywnie ozdobimy szachownice oraz ulepimy bierki, czyli figury i piony, a przy okazji poznamy zasady gry pod okiem instruktora. Challenge – stworzenie stu szachownic do sąsiedzkiej gry! Projekt kierowany jest do wszystkich, bez względu na wiek czy doświadczenie szachowe – spędźmy twórczo czas w przyjaznej atmosferze! 

PSIE POLE  


Drzewa i ludzie – synergia!  

Cieszymy się, gdy po świetnie zrealizowanych projektach wracacie do nas w kolejnych naborach! Taką osobą jest Marek Zator, miłośnik prac manualnych z wykorzystaniem drewna, interesujący się polskim i skandynawskim designem oraz wzornictwem lat 60. i 70. Tym razem szykuje dla mieszkańców i mieszkanek osiedla Swojczyce-Strachocin-Wojnów serię spotkań i warsztatów, których motywem przewodnim będzie drzewo. Jak odnawiać i naprawiać drewniane przedmioty? Jakie drzewka sadzić w donicy, w skrzyniach tarasowych czy balkonowych i jak je pielęgnować? Co warto wiedzieć, planując noc w zawieszonym między konarami hamaku? Poza zdobywaniem wiedzy, spróbujemy swoich sił w renowacji drewnianych krzeseł, foteli czy ramek na zdjęcia, ale też we wspinaczce na drzewa przy użyciu lin czy w balansowaniu na slack linie. Wiosna będzie również idealnym czasem na podglądanie ptaków, dlatego podczas ostatniego spotkania, wspólnie z ornitologiem, wybierzemy się na spacer po Parku Czarna Woda.  

„To będzie teraz nasz dom” – kultura dolnośląskich mniejszości etnicznych  

Piotr Bączkiewicz zajmuje się kulturą Górali Czadeckich, a od 2022 roku jest dyplomowanym instruktorem tańca ludowego, choć jego przygoda z folklorem zaczęła się dużo wcześniej, w świdnickim zespole pieśni i tańca „Jubilat”. Jak przełoży swoją pasję na realizowany projekt w  

Mikrograntach? Swoim projektem chce przypomnieć, że międzykulturowość to nie zjawisko ostatnich lat, a Wrocław jest tego faktu szczególnie ciekawym przykładem. Celem zaplanowanych wydarzeń będzie bliższe poznanie mniejszości etnicznych i narodowych, które zjawiły się na terenie Dolnego Śląska po 1945 roku. Wykłady, warsztaty taneczne i tworzenia strojów ludowych w Centrum Kultury Agora, poświęcone będą kulturze Górali Czadeckich, łemkowskiej i ukraińskiej. Na finał projektu czeka nas coś specjalnego – międzykulturowa, ludowa i plenerowa potańcówka!  

Magia Zawidawskich Łąk, czyli warsztaty międzypokoleniowe na Psim Polu  

Łączy ich miłość do natury oraz pogłębianie wiedzy o okolicznych ziołach i zwierzętach. Zawidawskie Wiedźmy to grupa mieszkanek Psiego Pola, która chce ponownie zaktywizować sąsiadki i sąsiadów, tym razem zapraszają do wspólnego odkrywania przyrodniczych terenów Psiego Pola-Zawidawia. W ramach projektu wybierzemy się na spacer z biologiem nad Widawą, który okaże się prawdziwym festiwalem magii lokalnej bioróżnorodności! Czekają nas również warsztaty floriografii, czyli zajęcia plastyczne z wykorzystaniem wiktoriańskiej wiedzy o komunikacji za pomocą roślin oraz spotkania, podczas których nauczymy się wykorzystywać zioła i kwiaty z terenów Widawy na Zgorzelisku do tworzenia eko-kosmetyków oraz pysznych przekąsek i uzdrawiających naparów. Podsumowaniem cyklu spotkań będzie uroczyste muzykowanie na Zawidawskiej polanie, połączone z piknikowaniem przy roślinnym, lekkim poczęstunku. Przy okazji powyplatamy wianki z lokalnych kwiatów i ziół oraz zrobimy z nich naturalne kadzidła. To będzie prawdziwa celebracja wiosny!  

ŚRÓDMIEŚCIE


Czytanie Dzielnicy – Dzieci z Placyku  

Teatr EjAj, grupa organizująca m.in. warsztaty aktorskie we Wrocławiu, po raz kolejny zrealizuje swój projekt w programie Mikrogranty! Za nami międzykulturowe warsztaty artystyczne i międzypokoleniowe warsztaty podcastowe na Wielkiej Wyspie. W tej edycji pójdziemy o krok dalej, biorąc udział w performatywnym odkryciu i czytaniu historii z obszaru Wielka Wyspa, a w szczególności Sępolna. W ramach siedmiu cotygodniowych spotkań uczestnicy i uczestniczki nauczą się czytania aktorskiego, tajników inscenizacji, a także twórczego prezentowania dokumentalnej opowieści. Podstawą do wspólnej pracy będą zebrane wywiady z mieszkańcami i mieszkankami ulic Libelta i Mierosławskiego, czyli tytułowymi Dziećmi z Placyku – grupą, która już teraz dba o pielęgnowanie wspomnień o swoim osiedlu. Fascynujące i mało znane historie z tej wyjątkowej dzielnicy, zaprezentujemy szerszej publiczności podczas finału projektu!  

Miło Was poznać! Międzykulturowe warsztaty dla dzieci romskich, ukraińskich i polskich  

Iryna Chechun to pochodząca z Charkowa mieszkanka Wrocławia, pracująca na co dzień w Centrum Aktywności Dzieci i Młodzieży. To na Nadodrzu zauważyła, że nieznajomość innych niż własna kultur, potrafi dać się we znaki – zwłaszcza w środowisku dzieci. Postanowiła więc wykorzystać swoje doświadczenie w pracy z młodymi ludźmi, planując w Mikrograntach wielokulturowe spotkania ze sztuką i kuchnią! Biorące udział w projekcie dzieci, zapoznają się ze sztuką i symboliką romską, polską i ukraińską, a następnie wykonają własne malarskie impresje oraz pamiętniki z wybranym symbolem danej kultury. Oczywiście nic tak nie integruje, jak czas przy wspólnym stole, dlatego Iryna zaprasza również do rozmowy o tradycyjnych potrawach, kosztowania placuszków inspirowanych tradycyjną kuchnią romską, słodkości ukraińskich, a także do przygotowania słynnego, polskiego przysmaku – krówek! Spotkania dla dzieci w wieku od 8 do 12 lat (młodsze osoby w towarzystwie opiekuna/-ki) odbędą się w Infopunkcie Nadodrze.  

Zatańcz z nami tradycyjnie! Białoruskie tańce ludowe we Wrocławiu  

Grupa przyjaciół Belaruskija tancory i muzyki, aktywnie działająca w obszarze kultury we Wrocławiu, zapozna nas z tradycjami ludowymi Białorusi we wspólnym tańcu i śpiewie. Na parkiecie spotkamy się z tancerzem białoruskich tańców ludowych i grającą na barabanie tancerką z zespołu ludowego w Grodnie. Poznawać sąsiadów i sąsiadki (i oczywiście kroki!) będziemy przy muzyce na żywo – wśród dźwięków skrzypiec i dud! Druga część projektu przeznaczona będzie spotkaniom artystycznym, podczas których nauczymy się pieśni kupalnych i wykonamy tradycyjne pająki ze słomy oraz karaliky, czyli elementy stroju ludowego. Wydarzeniem zwieńczającym tę międzykulturową inicjatywę, będzie potańcówka w Klubie pod Kolumnami lub, gdy dopiszę pogoda, na Zielonym Nadodrzu. Do udziału w finalnym spotkaniu, zbiegającym się ze świętem Kupały, zapraszamy wszystkich mieszkańców i mieszkanki! 

Śpiewamy wśród kamienic. Odkrywamy zakamarki Ołbina 

Magdalena Jarczewska-Bomba, którą możecie znać z jej instagramowego bloga @oldkafelstory, to mieszkanka i pasjonatka Ołbina. Od lat eksploruje kamienice, zachwycając się ich wnętrzem i detalami, a teraz zarazi tą fascynacją sąsiadów i sąsiadki! Do mniej znanych, ale zachwycających przestrzeni osiedla, zaprosi nas na trzy warsztaty z instruktorką śpiewu białego. Ludowy ton rezonować będzie z akustyką sali dawnej siedziby rady osiedla Ołbin, Domu Edyty Stein oraz w Niepublicznej Wyższej Szkole Medycznej. Każde ze spotkań rozpocznie krótka prelekcja na temat historii danej lokalizacji, a jej zdjęcia, wykonane przy okazji spotkań, uświetnią pocztówki-pamiątki rozdane, wraz z broszurą podsumowującą projekt, uczestnikom i uczestniczkom finału. W trakcie warsztatów ma również powstać wspólnotowa, ołbińska przyśpiewka!  


Szczegółowe oceny wszystkich poprawnych formalnie wniosków oraz protokoły z uzasadnieniem wyborów komisji są TUTAJ.

Gratulujemy wszystkim zwyciężczyniom i zwycięzcom oraz życzymy powodzenia w realizacji działań. Do zobaczenia w mieście! 

Aktualności / Mikrogranty

Znamy wyniki majowego naboru do Mikrograntów! 

Po kilkudniowych posiedzeniach komisji, wiemy już, które projekty zostaną zrealizowane latem we Wrocławiu. Odkrywanie historii osiedli i kreatywne działania w duchu zero waste, taneczne, dźwiękowe, a nawet cyrkowe warsztaty i wreszcie bliskie spotkania z naturą – tego sezonu czeka nas w mieście wiele wspaniałych, sąsiedzkich wydarzeń!   

68 pomysłów na wydarzenia w mieście! 

Zamykamy drugi w tym roku nabór wniosków do Mikrograntów. Od 1 do 15 maja można było składać swoje propozycje cyklicznych wydarzeń, w których mieszkańcy i mieszkanki wezmą udział już tego lata. W ścieżce dla osób fizycznych i grup nieformalnych pojawiły się liczne zgłoszenia, które następnie przejdą do weryfikacji formalnej i oceny komisji. Zwycięskie inicjatywy poznamy […]

Zobacz wszystkie aktualności
Bądź na bieżąco!

Jeśli chcesz być na bieżąco z tym, co się u nas dzieje, zapisz się do newsletera.