Menu

Wiosenny numer „Niezbędnika” jest już dostępny!

Nie ma żadnych wątpliwości: kulturalna wiosna trwa już w najlepsze. W ostatnich tygodniach kalendarz wypełnił się premierami, wernisażami i innymi artystycznymi otwarciami – a to dopiero początek! W najbliższych miesiącach będzie z czego wybierać, a kwietniowo-majowy „Niezbędnik” z największą przyjemnością będzie Wam w tych wyborach towarzyszył.


W kwietniu do naszego miasta zjedzie śmietanka światowej sceny jazzowej – o historii świętującego w tym roku 60. rocznicę festiwalu Jazz nad Odrą piszemy na stronach 11-13. Podobnie międzynarodowymi spotkaniami – tym razem z poezją i filmem – będą dwie imprezy majowe: 9. edycja Międzynarodowego Festiwalu Poezji Silesius (rozmowę z jego koordynatorem, Waldkiem Mazurem, przeczytacie na stronach 6-9) oraz 21. odsłona Millennium Docs Against Gravity (felieton Karola Piekarczyka, dyrektora artystycznego festiwalu, znajdziecie na stronie 27).

Te wiosny z pewnością warto mieć oko na teatralne sceny, szczególnie te o offowym sznycie. Na stronach nowego wydania „Niezbędnika” piszemy choćby o prezentującym najbardziej obiecujących debiutantów i debiutantki Festiwalu ewidentnych Talentów Aktorskich (s. 22), ale też o premierach nowych produkcji niezależnych grup teatralnych: „Soku z Wiadrusa” Teatru Dialogu (s. 19) i „400 stopni do obłędu” w Teatrze Kambak (s. 28-29).

Jeśli szukacie bardziej kameralnych aktywności, mamy dla Was kilka premierowych propozycji. W pojedynkę możecie posłuchać nowych albumów od Yanna i zespołu Oxford Drama (więcej o nich na stronie 37), jednocześnie wertując fotoksiążki z katalogu nowo powstałego wydawnictwa Archiwum Słońca (s. 30). W grupie przyjaciół – pograć w inspirowaną Dolnym Śląskiem fantastyczną grę fabularną „SLAV BORG”, o której piszemy w rubryce „Flash” (s. 5).

Niezmiennie zapraszamy Was również do sprawdzenia naszego kalendarium – czeka w nich setka kwietniowo-majowych wydarzeń.

 Życzymy kulturalnej wiosny!

Zespół Niezbędnych

Aktualności / Niezbędnik

Nowy numer „Niezbędnika” jest już dostępny!

Dni powoli stają się już coraz dłuższe, a powietrzu czujemy już nadchodzące przedwiośnie. Na wszystkich, którzy mają zdecydowanie większą ochotę, aby zaplanować kulturalne wyjścia do kina, galerii lub teatru, od dzisiaj czeka zestaw informacji i artykułów w lutowo-marcowym wydaniu „Niezbędnika”.

Zobacz wszystkie aktualności
Bądź na bieżąco!

Jeśli chcesz być na bieżąco z tym, co się u nas dzieje, zapisz się do newsletera.