Menu

Jesienne wydanie „Niezbędnika” jest już dostępne!

Wiele wskazuje na to, że jesień, podobnie jak lato, będzie nas kulturalnie rozpieszczać. I choć wydarzenia plenerowe ustąpią miejsca tym organizowanym w przestrzeniach odpornych na zmieniające się warunki atmosferyczne, to nie raz staniemy przed dylematem, na którą propozycję się zdecydować.

Jesienny kalendarz kulturalny ponownie wypełni się po brzegi, podobnie jak kolejne wydanie naszego magazynu. Tym razem przeczytacie w nim o powracających na sceny po letniej przerwie spektaklom: Teatr Muzyczny Capitol szykuje się do premiery opartej na scenariuszu filmu Felliniego i Guerry produkcji „A statek płynie” (s. 12-13), a Teatr ZAR do obchodów dwudziestolecia swojej działalności (s. 36-37). Piszemy też o tym, że sale kinowe (precyzyjniej – te zlokalizowane w Kinie Nowe Horyzonty) wypełnią się już wkrótce projekcjami w ramach American Film Festival (s. 11), a sale koncertowe – licznymi festiwalami i przeglądami muzycznymi. Tych ostatnich naliczyliśmy tak wiele, że postanowiliśmy poświęcić im obszerny tekst otwierający to wydanie „Niezbędnika” (s. 6-9).

Prawdziwe zatrzęsienie niedawnych i nadchodzących wernisaży jest jasnym sygnałem: kierunek – galerie! W tym numerze ze szczególną uwagą przyglądamy się niezależnym inicjatywom: Piotr Lisowski zabiera nas w odwiedziny do alternatywnych przestrzeni artystycznych (s. 30-33), a Jagoda Olczyk prezentuje sąsiedzkie Huby, których twórców i twórczynie będzie można spotkać podczas nadchodzącego forum artystycznych działań lokalnych „Sztuka sąsiedztwa” (s. 22-23).

A to – jak zwykle – dopiero początek. W kalendarium czeka na Was jeszcze setka październikowo-listopadowych wydarzeń. Życzymy kulturalnej jesieni!

Zespół Niezbędnych

Wykorzystana na okładce fotografia jest autorstwa Agaty Grzych i przedstawia wystawę „Blue room” Agnieszki Sejud prezentowaną w Galerii u Agatki.

Aktualności / Wydarzenia

Mikrogranty 2023 – podsumuj z nami rok

Prawie sto projektów w całym mieście, masa nowych znajomości i ogrom doświadczeń – wspaniały był to rok w Mikrograntach, nie zapomnimy go nigdy! 15 grudnia podsumujemy mijające 12 miesięcy w programie, a oprócz statystyk i miłych rozmów, dorzucamy też mikroquiz i aż dwa koncerty. Dołącz do nas w Barbarze!

W Klubie pod Kolumnami rozpoczynamy nowe rozdanie!

Idzie nowe na wrocławskim Nadodrzu! Po zakończonym remoncie i kilkumiesięcznym badaniu, w zlokalizowanym na osiedlu Klubie pod Kolumnami rozpoczyna się nowe rozdanie. W jesiennym programie nie zabraknie propozycji dla dzieci i dorosłych, a jego inauguracja – wystawa i wieczór z improwizacjami – zaplanowana jest na 27 października.  

Usłysz głos mniejszości. Wystawa „Czyje głosy są słyszane?” już w listopadzie w BWA Wrocław Główny

Moc słów w różnych kontekstach, językach, obrazach i dźwiękach. Od 10 listopada w galerii BWA Wrocław Główny obejrzymy wystawę będącą twórczym głosem mniejszościowych artystek mieszkających w Norwegii i w Polsce. Ekspozycja jest podsumowaniem pobytów rezydencyjnych artystek tworzących po drugiej stronie Bałtyku, które w ostatnich miesiącach odwiedziły Wrocław – oraz jednej, która odbyła podróż w przeciwnym […]

Zobacz wszystkie aktualności
Bądź na bieżąco!

Jeśli chcesz być na bieżąco z tym, co się u nas dzieje, zapisz się do newsletera.