Menu

Jesienne wydanie „Niezbędnika” jest już dostępne!

Wiele wskazuje na to, że jesień, podobnie jak lato, będzie nas kulturalnie rozpieszczać. I choć wydarzenia plenerowe ustąpią miejsca tym organizowanym w przestrzeniach odpornych na zmieniające się warunki atmosferyczne, to nie raz staniemy przed dylematem, na którą propozycję się zdecydować.

Jesienny kalendarz kulturalny ponownie wypełni się po brzegi, podobnie jak kolejne wydanie naszego magazynu. Tym razem przeczytacie w nim o powracających na sceny po letniej przerwie spektaklom: Teatr Muzyczny Capitol szykuje się do premiery opartej na scenariuszu filmu Felliniego i Guerry produkcji „A statek płynie” (s. 12-13), a Teatr ZAR do obchodów dwudziestolecia swojej działalności (s. 36-37). Piszemy też o tym, że sale kinowe (precyzyjniej – te zlokalizowane w Kinie Nowe Horyzonty) wypełnią się już wkrótce projekcjami w ramach American Film Festival (s. 11), a sale koncertowe – licznymi festiwalami i przeglądami muzycznymi. Tych ostatnich naliczyliśmy tak wiele, że postanowiliśmy poświęcić im obszerny tekst otwierający to wydanie „Niezbędnika” (s. 6-9).

Prawdziwe zatrzęsienie niedawnych i nadchodzących wernisaży jest jasnym sygnałem: kierunek – galerie! W tym numerze ze szczególną uwagą przyglądamy się niezależnym inicjatywom: Piotr Lisowski zabiera nas w odwiedziny do alternatywnych przestrzeni artystycznych (s. 30-33), a Jagoda Olczyk prezentuje sąsiedzkie Huby, których twórców i twórczynie będzie można spotkać podczas nadchodzącego forum artystycznych działań lokalnych „Sztuka sąsiedztwa” (s. 22-23).

A to – jak zwykle – dopiero początek. W kalendarium czeka na Was jeszcze setka październikowo-listopadowych wydarzeń. Życzymy kulturalnej jesieni!

Zespół Niezbędnych

Wykorzystana na okładce fotografia jest autorstwa Agaty Grzych i przedstawia wystawę „Blue room” Agnieszki Sejud prezentowaną w Galerii u Agatki.

Aktualności / Wydarzenia

Nadchodzą WOJNY BOGÓW! Łukasz Orbitowski kuratorem Europejskiej Nocy Literatury 2024

Za niecałe trzy miesiące wybierzemy się na Szczepin, aby wysłuchać literatury wybranej przez… Łukasza Orbitowskiego! Polski pisarz podczas ubiegłej edycji Europejskiej Nocy Literatury wystąpił w nieco odmiennej niż zwykle roli – jako jeden z czytających europejską prozę. W tym roku przejmie stery i poprowadzi Europejską Noc Literatury pod hasłem „WOJNY BOGÓW”. Program będzie oscylował wokół […]

Zobacz wszystkie aktualności
Bądź na bieżąco!

Jeśli chcesz być na bieżąco z tym, co się u nas dzieje, zapisz się do newsletera.