Menu

Sarah Steuer – rezydentka Grafikwerkstatt we Wrocławiu

Niemal od dekady Wrocław i Drezno łączy artystyczna współpraca. Jest nią coroczna  wymiana rezydencyjna dla artystów i artystek grafiki warsztatowej. Dzięki wsparciu Wydziałów Kultury dwóch sąsiedzkich landów – Dolnego Śląska i Saksonii oraz partnerów z miejskich instytucji kultury, współorganizujemy 9. edycję wymiany grafików i graficzek klasycznych technik drukarskich.

W kwietniu, na miesięcznej rezydencji we Wrocławiu, gościć będziemy Sarah Steuer, studentkę studiów magisterskich Akademii Sztuk Pięknych w Dreźnie, specjalizującą się w litografii i akwaforcie. Z kolei osobę, która wyjedzie do jednej z najstarszych i najważniejszych pracowni grafiki warsztatowej w Europie – Grafikwerkstatt – poznamy w czerwcu, po zakończeniu otwartego konkursu dla lokalnych twórczyń i twórców (start naboru 6 maja 2024 roku).

Kim jest drezdeńska artystka?

Sarah Steuer urodziła się w Konstancji nad Jeziorem Bodeńskim w 1998 roku. W 2020 roku studiowała w Państwowej Wyższej Szkole Sztuk Pięknych w Paryżu w pracowni Wernhera Bouwensa, odbyła też staż w Idem Paris. Rok temu zdobyła nagrodę artystyczną Fundacji Siegert i obroniła dyplom u Helen Verhoeven w Akademii Sztuk Pięknych w Dreźnie. Obecnie jest tam studentką studiów magisterskich, gdzie koncentruje się na technikach graficznych, takich jak litografia i akwaforta. Praktyka artystyczna Sarah, jaka sama podkreśla, to poszukiwanie języka wyrazu. Graficzka wypowiada się poprzez proces drukowania i wychodzi z założenia, że każde medium komunikuje się inaczej. Dlatego też prace artystki odzwierciedlają bogate kontrasty, łączą czerń i biel oraz wszystkie odcienie szarości.

Rezydencja wokół klasycznych technik drukarskich

Jaki jest plan na miesięczny pobyt we Wrocławiu? Sarah w swojej aplikacji wyraźnie zaznaczyła, że to właśnie bliskość wody i średniowieczny urok Wrocławia przypomina artystce jej własny dom (znad Jeziora Bodeńskiego). W swojej pracy artystycznej spotyka się obecnie z kompozycjami i ornamentyką sakralną. Stąd pomysł, by w trakcie wrocławskiej rezydencji poświęcić się twórczo średniowiecznym tematom i zgłębiać je poprzez rysunek, akwafortę, drzeworyt i litografię. Głównym miejscem pracy warsztatowej graficzki będzie pracownia Galerii Miejskiej przy ul. Ruskiej.Steuer będzie również częstą gościnią kilku pracowni Katedry Grafiki Artystycznej we wrocławskiej Akademii Sztuk Pięknych. Rezydentce zależy na kontakcie z lokalnym środowiskiem grafiki warsztatowej, na wymianie doświadczeń i budowaniu relacji z wrocławskim światem akademickim.

„Pomiędzy dwoma” wystawa Steuer w galerii Klubu pod Kolumnami

W tym samym czasie artystka będzie miała okazję po raz pierwszy zaprezentować polskiej publiczności swoją dotychczasową twórczość dzięki autorskiej wystawie „Pomiędzy dwoma” w galerii Klubu pod Kolumnami. Na odwiedzających czekać będzie kolekcja prac graficznych wykonanych w technice litografii i akwaforty. W trakcie uroczystego wernisażu, który odbędzie się 18 kwietnia o godz. 19:00, poznamy artystkę osobiście. Prezentacja w nadodrzańskiej galerii potrwa do 25 maja i będzie okazją do przypatrzenia się w jakim kierunku zmierza młoda drezdeńska graficzka.

„Pomiędzy dwoma”
Sarah Steuer
18.04 – 24.05.2024
wernisaż: 18.04, godz. 19:00
wtorek – piątek: 10:00–20:00
Klub pod Kolumnami, pl. Świętego Macieja 21
→ wstęp wolny

wydarzenie na facebook’u

Sarah Steuer wybrana została przez Miasto Drezno. Organizatorami rezydencji są miasta partnerskie: Wrocław i Drezno. Partnerzy wymiany: Grafikwerkstatt w DreźnieWrocławski Instytut KulturyAkademia Sztuk Pięknych im. Eugeniusza Gepperta we WrocławiuGaleria Miejska we Wrocławiu i Domek Miedziorytnika

Aktualności / AIR Wro

Rezydencja znikającego miasta

Projekt realizowany w ramach międzynarodowego programu „What’s next?”, eksploruje tematy przemijania, upadku i transformacji. W kwietniu 2024 roku dwójka artystów – Arek Pasożyt i Anastasiia Zazuliak – spotkała się we Wrocławiu, by uchwycić tę dynamiczną grę między zanikiem a odrodzeniem. Kulisy tego artystycznego procesu badawczego zdradza kuratorka projektu, Karolina Jaworska.

Czekając na magię z Oscarem Anderssonem

Wyobraźnia i mistycyzm mogą być zintegrowane z codziennym życiem. Z takiego założenia wychodzi rezydent Wrocławskiego Instytutu Kultury, na co dzień tworzący w Sztokholmie Oscar Andersson. W swojej twórczości Oscar koncentruje się na ponownym zaczarowaniu świata. Dlatego podczas warsztatów zatytułowanych „Waiting for Magic” (tłum. „Czekając na magię”) wspólnie z grupą młodzieży zainspiruje się podwodną mitologią.

Big City Life: zaczynamy trzeci rok z rezydencjami artystycznymi Magic Carpets

Kolejny sezon rezydencyjny platformy Magic Carpets we Wrocławskim Instytucie Kultury upłynie pod hasłem życia w dużym mieście. Towarzyszące mu szybkie tempo, zgiełk, poznawanie różnych ludzi w różnych miejscach, tymczasowe przyjaźnie lub samotność, lokalne legendy, kojarzone z miastem rozrywki czy weekendowe ucieczki (tzw. city break) będą głównym tematem artystycznych prac realizowanych podczas miesięcznych pobytów rezydencyjnych we […]

Zobacz wszystkie aktualności
Bądź na bieżąco!

Jeśli chcesz być na bieżąco z tym, co się u nas dzieje, zapisz się do newsletera.