Menu

W sierpniu noc literatury zapadnie na Hubach

Poznaliśmy lokalizację 12. edycji Europejskiej Nocy Literatury: 19 sierpnia fragmenty najlepszej europejskiej prozy usłyszymy na Hubach!

Formuła Europejskiej Nocy Literatury od pierwszej edycji pozostaje niezmienna: fragmenty dziesięciu książek czytane są przez dziesięć postaci polskiej kultury w dziesięciu lokalizacjach wybranego osiedla Wrocławia. Przez ostatnie lata ENL gościł już na Starym Mieście, Szczytnikach, Nadodrzu, Przedmieściu Oławskim, Placu Grunwaldzkim, osiedlu Powstańców Śląskich, Karłowicach i Przedmieściu Świdnickim. W tym roku nasz wybór padł na rozciągające się pomiędzy ulicami Hubską, Ślężną i Armii Krajowej Huby.

Losy tej niewielkiej osady, która od XIV do początku XIX wieku była dobrem kościelnym, odmienił dynamiczny rozwój miasta. Huby włączono w obręb Breslau (1868), podzielono na kwartały, a nowe domy ustawiano wzdłuż malowniczo poprowadzonych ulic tworzących wielkomiejską kompozycję. Jednak zacięte walki o Festung Breslau odcisnęły swoje piętno także i na tym osiedlu. Ślady po kulach i odłamkach do dziś znaczą ściany domów, a miliony metrów sześciennych gruzu zutylizowano tworząc m.in. najwyższy punkt osiedla – wzgórze Andersa. Po wojnie opustoszałe parcele punktowo uzupełniano blokami mieszkalnymi z wielkiej płyty. W kolejnych latach na osiedlu wyrastać zaczęły domy mieszkalne o niespotykanych wcześniej formach i dekoracjach. Trójkątne szczyty, okrągłe okna, wykusze, wieżyczki, daszki, ceglane podmurówki – oto symbole hubskiego przełomu.

Dziś Huby to osiedle, w którym przedwojenna zabudowa jest często w dość osobliwy sposób przemieszana z budownictwem epoki PRL oraz dzikiego kapitalizmu lat 90. Europejska Noc Literatury będzie okazją, by poznać tę interesującą architektoniczną i historyczną mozaikę dzięki dziesięciu miejscom czytań. Znamy już pierwsze z nich – literatury w doskonałym europejskim wydaniu posłuchamy w znajdującym się w postindustrialnej części osiedla dojo Wrocław Aikikai (ul. Hubska 20) oraz w najmłodszym licealnym budynku w mieście, czyli Liceum Ogólnokształcącym nr V.

Literacka rozgrzewka

Zanim jednak książkowa noc zapadnie na Hubach, organizatorzy zapraszają na literacką rozgrzewkę. 17 maja o godzinie 18:00 w ramach festiwalu Millennium Docs Against Gravity odbędzie się prolog ENL-u – przed filmem „Anhell69” kuratorka tegorocznej edycji, Sylwia Chutnik, przeczyta fragment książki „Cantoras” Caroliny de Robertis (tłum. Izabela Matuszewska, Wydawnictwo Albatros). Opowieść o pięciu kobietach, odnajdujących w sobie nawzajem kochanki, przyjaciółki, a wreszcie rodzinę stanie się literackim komentarzem do filmu, w którym śledzimy losy szukającej dla siebie bezpiecznej przestrzeni grupy queerowych, młodych artystów z Medellin.

12. edycja Europejskiej Nocy Literatury odbędzie się 19 sierpnia 2023 pod hasłem „Gabinet osobliwości” – po więcej informacji zapraszamy na stronę internetowąFacebooka oraz Instagram ENL-u.

Aktualności / Wydarzenia

Zdjęcie mężczyzny na podwórku Ruska 46. Mężczyzna pozuje do kamery trzymając prawą rękę na głowie. W drugiej trzyma balon w kształcie bajkowego królika. W tle widać tłum świętujących i rozświetlone neony. Święto Podwórka Ruska 46 – poznaj program

Ruska 46 to nie tylko najjaśniejsze podwórko we Wrocławiu, ale i prawdziwy artystyczny mikrokosmos tworzony przez blisko 40 instytucji i organizacji kulturalnych. Już po raz trzeci ta barwna społeczność zaprasza na Święto Podwórka, które odbędzie od 16 do 18 czerwca. Poznaj program weekendu!

Zobacz wszystkie aktualności
Bądź na bieżąco!

Jeśli chcesz być na bieżąco z tym, co się u nas dzieje, zapisz się do newsletera.