Menu

W sierpniu noc literatury zapadnie na Hubach

Poznaliśmy lokalizację 12. edycji Europejskiej Nocy Literatury: 19 sierpnia fragmenty najlepszej europejskiej prozy usłyszymy na Hubach!

Formuła Europejskiej Nocy Literatury od pierwszej edycji pozostaje niezmienna: fragmenty dziesięciu książek czytane są przez dziesięć postaci polskiej kultury w dziesięciu lokalizacjach wybranego osiedla Wrocławia. Przez ostatnie lata ENL gościł już na Starym Mieście, Szczytnikach, Nadodrzu, Przedmieściu Oławskim, Placu Grunwaldzkim, osiedlu Powstańców Śląskich, Karłowicach i Przedmieściu Świdnickim. W tym roku nasz wybór padł na rozciągające się pomiędzy ulicami Hubską, Ślężną i Armii Krajowej Huby.

Losy tej niewielkiej osady, która od XIV do początku XIX wieku była dobrem kościelnym, odmienił dynamiczny rozwój miasta. Huby włączono w obręb Breslau (1868), podzielono na kwartały, a nowe domy ustawiano wzdłuż malowniczo poprowadzonych ulic tworzących wielkomiejską kompozycję. Jednak zacięte walki o Festung Breslau odcisnęły swoje piętno także i na tym osiedlu. Ślady po kulach i odłamkach do dziś znaczą ściany domów, a miliony metrów sześciennych gruzu zutylizowano tworząc m.in. najwyższy punkt osiedla – wzgórze Andersa. Po wojnie opustoszałe parcele punktowo uzupełniano blokami mieszkalnymi z wielkiej płyty. W kolejnych latach na osiedlu wyrastać zaczęły domy mieszkalne o niespotykanych wcześniej formach i dekoracjach. Trójkątne szczyty, okrągłe okna, wykusze, wieżyczki, daszki, ceglane podmurówki – oto symbole hubskiego przełomu.

Dziś Huby to osiedle, w którym przedwojenna zabudowa jest często w dość osobliwy sposób przemieszana z budownictwem epoki PRL oraz dzikiego kapitalizmu lat 90. Europejska Noc Literatury będzie okazją, by poznać tę interesującą architektoniczną i historyczną mozaikę dzięki dziesięciu miejscom czytań. Znamy już pierwsze z nich – literatury w doskonałym europejskim wydaniu posłuchamy w znajdującym się w postindustrialnej części osiedla dojo Wrocław Aikikai (ul. Hubska 20) oraz w najmłodszym licealnym budynku w mieście, czyli Liceum Ogólnokształcącym nr V.

Literacka rozgrzewka

Zanim jednak książkowa noc zapadnie na Hubach, organizatorzy zapraszają na literacką rozgrzewkę. 17 maja o godzinie 18:00 w ramach festiwalu Millennium Docs Against Gravity odbędzie się prolog ENL-u – przed filmem „Anhell69” kuratorka tegorocznej edycji, Sylwia Chutnik, przeczyta fragment książki „Cantoras” Caroliny de Robertis (tłum. Izabela Matuszewska, Wydawnictwo Albatros). Opowieść o pięciu kobietach, odnajdujących w sobie nawzajem kochanki, przyjaciółki, a wreszcie rodzinę stanie się literackim komentarzem do filmu, w którym śledzimy losy szukającej dla siebie bezpiecznej przestrzeni grupy queerowych, młodych artystów z Medellin.

12. edycja Europejskiej Nocy Literatury odbędzie się 19 sierpnia 2023 pod hasłem „Gabinet osobliwości” – po więcej informacji zapraszamy na stronę internetowąFacebooka oraz Instagram ENL-u.

Aktualności / Wydarzenia

Mikrogranty 2023 – podsumuj z nami rok

Prawie sto projektów w całym mieście, masa nowych znajomości i ogrom doświadczeń – wspaniały był to rok w Mikrograntach, nie zapomnimy go nigdy! 15 grudnia podsumujemy mijające 12 miesięcy w programie, a oprócz statystyk i miłych rozmów, dorzucamy też mikroquiz i aż dwa koncerty. Dołącz do nas w Barbarze!

W Klubie pod Kolumnami rozpoczynamy nowe rozdanie!

Idzie nowe na wrocławskim Nadodrzu! Po zakończonym remoncie i kilkumiesięcznym badaniu, w zlokalizowanym na osiedlu Klubie pod Kolumnami rozpoczyna się nowe rozdanie. W jesiennym programie nie zabraknie propozycji dla dzieci i dorosłych, a jego inauguracja – wystawa i wieczór z improwizacjami – zaplanowana jest na 27 października.  

Usłysz głos mniejszości. Wystawa „Czyje głosy są słyszane?” już w listopadzie w BWA Wrocław Główny

Moc słów w różnych kontekstach, językach, obrazach i dźwiękach. Od 10 listopada w galerii BWA Wrocław Główny obejrzymy wystawę będącą twórczym głosem mniejszościowych artystek mieszkających w Norwegii i w Polsce. Ekspozycja jest podsumowaniem pobytów rezydencyjnych artystek tworzących po drugiej stronie Bałtyku, które w ostatnich miesiącach odwiedziły Wrocław – oraz jednej, która odbyła podróż w przeciwnym […]

Zobacz wszystkie aktualności
Bądź na bieżąco!

Jeśli chcesz być na bieżąco z tym, co się u nas dzieje, zapisz się do newsletera.