Menu

W sierpniu noc literatury zapadnie na Hubach

Poznaliśmy lokalizację 12. edycji Europejskiej Nocy Literatury: 19 sierpnia fragmenty najlepszej europejskiej prozy usłyszymy na Hubach!

Formuła Europejskiej Nocy Literatury od pierwszej edycji pozostaje niezmienna: fragmenty dziesięciu książek czytane są przez dziesięć postaci polskiej kultury w dziesięciu lokalizacjach wybranego osiedla Wrocławia. Przez ostatnie lata ENL gościł już na Starym Mieście, Szczytnikach, Nadodrzu, Przedmieściu Oławskim, Placu Grunwaldzkim, osiedlu Powstańców Śląskich, Karłowicach i Przedmieściu Świdnickim. W tym roku nasz wybór padł na rozciągające się pomiędzy ulicami Hubską, Ślężną i Armii Krajowej Huby.

Losy tej niewielkiej osady, która od XIV do początku XIX wieku była dobrem kościelnym, odmienił dynamiczny rozwój miasta. Huby włączono w obręb Breslau (1868), podzielono na kwartały, a nowe domy ustawiano wzdłuż malowniczo poprowadzonych ulic tworzących wielkomiejską kompozycję. Jednak zacięte walki o Festung Breslau odcisnęły swoje piętno także i na tym osiedlu. Ślady po kulach i odłamkach do dziś znaczą ściany domów, a miliony metrów sześciennych gruzu zutylizowano tworząc m.in. najwyższy punkt osiedla – wzgórze Andersa. Po wojnie opustoszałe parcele punktowo uzupełniano blokami mieszkalnymi z wielkiej płyty. W kolejnych latach na osiedlu wyrastać zaczęły domy mieszkalne o niespotykanych wcześniej formach i dekoracjach. Trójkątne szczyty, okrągłe okna, wykusze, wieżyczki, daszki, ceglane podmurówki – oto symbole hubskiego przełomu.

Dziś Huby to osiedle, w którym przedwojenna zabudowa jest często w dość osobliwy sposób przemieszana z budownictwem epoki PRL oraz dzikiego kapitalizmu lat 90. Europejska Noc Literatury będzie okazją, by poznać tę interesującą architektoniczną i historyczną mozaikę dzięki dziesięciu miejscom czytań. Znamy już pierwsze z nich – literatury w doskonałym europejskim wydaniu posłuchamy w znajdującym się w postindustrialnej części osiedla dojo Wrocław Aikikai (ul. Hubska 20) oraz w najmłodszym licealnym budynku w mieście, czyli Liceum Ogólnokształcącym nr V.

Literacka rozgrzewka

Zanim jednak książkowa noc zapadnie na Hubach, organizatorzy zapraszają na literacką rozgrzewkę. 17 maja o godzinie 18:00 w ramach festiwalu Millennium Docs Against Gravity odbędzie się prolog ENL-u – przed filmem „Anhell69” kuratorka tegorocznej edycji, Sylwia Chutnik, przeczyta fragment książki „Cantoras” Caroliny de Robertis (tłum. Izabela Matuszewska, Wydawnictwo Albatros). Opowieść o pięciu kobietach, odnajdujących w sobie nawzajem kochanki, przyjaciółki, a wreszcie rodzinę stanie się literackim komentarzem do filmu, w którym śledzimy losy szukającej dla siebie bezpiecznej przestrzeni grupy queerowych, młodych artystów z Medellin.

12. edycja Europejskiej Nocy Literatury odbędzie się 19 sierpnia 2023 pod hasłem „Gabinet osobliwości” – po więcej informacji zapraszamy na stronę internetowąFacebooka oraz Instagram ENL-u.

Aktualności / Wydarzenia

Sarah Steuer – rezydentka Grafikwerkstatt we Wrocławiu

Niemal od dekady Wrocław i Drezno łączy artystyczna współpraca. Jest nią coroczna  wymiana rezydencyjna dla artystów i artystek grafiki warsztatowej. Dzięki wsparciu Wydziałów Kultury dwóch sąsiedzkich landów – Dolnego Śląska i Saksonii oraz partnerów z miejskich instytucji kultury, współorganizujemy 9. edycję wymiany grafików i graficzek klasycznych technik drukarskich.

Dołącz do naszego zespołu!

Chcesz z nami współtworzyć Wrocławski Instytut Kultury? Szukamy osoby, która dołączy do naszego zespołu programowania wydarzeń oraz miejsc i zaangażuje się m.in. w tworzenie programu i koordynację działania klubokawiarni Barbary. Na zgłoszenia czekamy do 19 marca.

Zobacz wszystkie aktualności
Bądź na bieżąco!

Jeśli chcesz być na bieżąco z tym, co się u nas dzieje, zapisz się do newsletera.