Menu

Wrześniowy nabór pod lupą – kto i gdzie planuje lokalnie działać w ramach programu Mikrograntów?

W oczekiwaniu na ogłoszenie zwycięskich inicjatyw, przyjrzyjmy się statystyce. Najaktywniejsze osiedla, najczęstsze błędy formalne i Wasze pomysły na spędzanie jesieni w mieście – analizujemy liczby ostatniego w tym roku naboru.  

Od 1 do 15 września do programu Mikrogranty można było zgłaszać osiedlowe inicjatywy, integrujące mieszkańców i mieszkanki Wrocławia. Nabór zakończył się z 72 wnioskami w systemie, złożonymi przez osoby fizyczne i grupy nieformalne. Komisje złożone z jurorów i jurorek, o których więcej informacji TUTAJ, właśnie oceniają nadesłane zgłoszenia – dyskusje jak zawsze są pełne emocji i trudnych wyborów! W oczekiwaniu na wyniki, które poznamy już 6 października, wspólnie sprawdźmy, co kryje się za liczbami wrześniowego naboru.  

Zgłoszenia i dyskwalifikacje 

Podobnie jak w wielu poprzednich naborach, i w tym przodują zgłoszenia pojedynczych liderów i liderek, od których napłynęło dwa razy więcej wniosków niż od grup nieformalnych. Oczywiście w obu przypadkach otrzymujecie od nas pełne wsparcie przy realizacji projektu. I jeszcze jedna sprawa – mimo że nasza ścieżka jest w swojej nazwie dwuczłonowa, pamiętajcie, że jako lider/-ka inicjatywy możecie złożyć tylko jeden wniosek w naborze.  

Podczas trwania wrześniowego naboru prowadziłyśmy zawziętą kampanię dotyczącą błędów formalnych we wnioskach i wiecie co? Nasze konkretne, ale i niepozbawione humoru filmiki i wpisy przyniosły efekty! Wykluczyłyśmy 32% projektów, czyli 23 z 72 wniosków – zdecydowanie mniej niż w poprzednim naborze z prawie połową niedopuszczonych do oceny merytorycznej pomysłów. Jest lepiej, choć z nadzieją czekamy na nabory z co najwyżej jednocyfrowym procentem dyskwalifikacji.  

Najczęstsze błędy formalne:  

Jak zawsze zachęcamy do kontaktu z nami przed wysłaniem wniosku – wielokrotnie udało nam się wyłapać błąd, który skutkowałby dyskwalifikacją pomysłu z dalszych obrad. Pamiętajcie, że jesteśmy dla Was wsparciem nie tylko podczas realizacji projektu, ale również w trakcie przygotowań do złożenia aplikacji. 

Na jakich osiedlach chcecie się spotykać?

Czas na organizację wydarzeń w ramach wybranych projektów będzie od połowy października do połowy grudnia. Tylko 15 inicjatyw zostało zaplanowanych w plenerze z wykorzystaniem infrastruktury powstałej w ramach Wrocławskiego Budżetu Obywatelskiego. Podejrzewamy, że ta mała liczba jest spowodowana nadchodzącymi, chłodniejszymi dniami, choć i jesienią lubimy się hartować na świeżym powietrzu w parkach i na placach zabaw!

W tym naborze Fabryczna i Krzyki pod względem liczby planowanych wydarzeń wypadły prawie ex aequo! Niestety prawie połowa projektów z tego drugiego obszaru została zdyskwalifikowana, a szkoda, bo lubimy kiedy jakość idzie za ilością! Trzecie miejsce zajęło Śródmieście z podobną liczbą wykluczonych projektów, a czwarte miejsce – skromne pod względem liczby zaplanowanych działań, ale takich, które całkiem nieźle przechodzą test regulaminu Psie Pole.

I jeszcze większy zoom. Na poniższej mapie możecie prześledzić liczby wszystkich propozycji z konkretnych osiedli w ramach czterech wyróżnionych w naszym regulaminie obszarów Wrocławia.

Wasze pomysły na lokalne wydarzenia w mieście

Ceramika, szydełkowanie czy robienie na drutach – proponowane przez Was warsztaty zapowiadają, że w jesienny (a może raczej „jesieniarski”) sezon wejdziemy na całego. Sporo pomysłów krąży wokół kulinariów, muzyki i tańca np. w stylu country – tego jeszcze u nas nie było! Nie zabrakło też projektów zachęcających do uprawiania sportu – na świeżym powietrzu i w wolniejszym tempie. Część z Was szykuje się już do okresu świątecznego, proponując wspólne tworzenie tradycyjnych ozdób, prezentów czy wymiany nietrafionych prezentów. Chcecie też zadbać o dobrostan, poprzez organizację antywypaleniowych spotkań czy relaksacyjnych warsztatów. A poza tym nie zapominacie o naszych małych, zwierzęcych sąsiadach i sąsiadkach – zarówno tych żyjących dziko w mieście, jak i bliżej naszych domów. Jakie projekty wybiorą komisje? Przekonamy się już 6 października!

Co po wynikach?

Wybrane inicjatywy z czterech obszarów otrzymają od nas nie tylko wsparcie finansowe
(do 5 tysięcy złotych brutto), ale też pomoc w kwestiach administracyjnych, organizacyjnych, księgowych, prawnych, promocyjnych i logistycznych. To będzie kolejna pora roku pełna wspólnych, wspaniałych wspomnień.

Trzymamy kciuki i… do zobaczenia na osiedlach!

Aktualności / Mikrogranty

68 pomysłów na wydarzenia w mieście! 

Zamykamy drugi w tym roku nabór wniosków do Mikrograntów. Od 1 do 15 maja można było składać swoje propozycje cyklicznych wydarzeń, w których mieszkańcy i mieszkanki wezmą udział już tego lata. W ścieżce dla osób fizycznych i grup nieformalnych pojawiły się liczne zgłoszenia, które następnie przejdą do weryfikacji formalnej i oceny komisji. Zwycięskie inicjatywy poznamy […]

Zobacz wszystkie aktualności
Bądź na bieżąco!

Jeśli chcesz być na bieżąco z tym, co się u nas dzieje, zapisz się do newsletera.