Menu

Wrześniowy nabór pod lupą – kto i gdzie planuje lokalnie działać w ramach programu Mikrograntów?

W oczekiwaniu na ogłoszenie zwycięskich inicjatyw, przyjrzyjmy się statystyce. Najaktywniejsze osiedla, najczęstsze błędy formalne i Wasze pomysły na spędzanie jesieni w mieście – analizujemy liczby ostatniego w tym roku naboru.  

Od 1 do 15 września do programu Mikrogranty można było zgłaszać osiedlowe inicjatywy, integrujące mieszkańców i mieszkanki Wrocławia. Nabór zakończył się z 72 wnioskami w systemie, złożonymi przez osoby fizyczne i grupy nieformalne. Komisje złożone z jurorów i jurorek, o których więcej informacji TUTAJ, właśnie oceniają nadesłane zgłoszenia – dyskusje jak zawsze są pełne emocji i trudnych wyborów! W oczekiwaniu na wyniki, które poznamy już 6 października, wspólnie sprawdźmy, co kryje się za liczbami wrześniowego naboru.  

Zgłoszenia i dyskwalifikacje 

Podobnie jak w wielu poprzednich naborach, i w tym przodują zgłoszenia pojedynczych liderów i liderek, od których napłynęło dwa razy więcej wniosków niż od grup nieformalnych. Oczywiście w obu przypadkach otrzymujecie od nas pełne wsparcie przy realizacji projektu. I jeszcze jedna sprawa – mimo że nasza ścieżka jest w swojej nazwie dwuczłonowa, pamiętajcie, że jako lider/-ka inicjatywy możecie złożyć tylko jeden wniosek w naborze.  

Podczas trwania wrześniowego naboru prowadziłyśmy zawziętą kampanię dotyczącą błędów formalnych we wnioskach i wiecie co? Nasze konkretne, ale i niepozbawione humoru filmiki i wpisy przyniosły efekty! Wykluczyłyśmy 32% projektów, czyli 23 z 72 wniosków – zdecydowanie mniej niż w poprzednim naborze z prawie połową niedopuszczonych do oceny merytorycznej pomysłów. Jest lepiej, choć z nadzieją czekamy na nabory z co najwyżej jednocyfrowym procentem dyskwalifikacji.  

Najczęstsze błędy formalne:  

Jak zawsze zachęcamy do kontaktu z nami przed wysłaniem wniosku – wielokrotnie udało nam się wyłapać błąd, który skutkowałby dyskwalifikacją pomysłu z dalszych obrad. Pamiętajcie, że jesteśmy dla Was wsparciem nie tylko podczas realizacji projektu, ale również w trakcie przygotowań do złożenia aplikacji. 

Na jakich osiedlach chcecie się spotykać?

Czas na organizację wydarzeń w ramach wybranych projektów będzie od połowy października do połowy grudnia. Tylko 15 inicjatyw zostało zaplanowanych w plenerze z wykorzystaniem infrastruktury powstałej w ramach Wrocławskiego Budżetu Obywatelskiego. Podejrzewamy, że ta mała liczba jest spowodowana nadchodzącymi, chłodniejszymi dniami, choć i jesienią lubimy się hartować na świeżym powietrzu w parkach i na placach zabaw!

W tym naborze Fabryczna i Krzyki pod względem liczby planowanych wydarzeń wypadły prawie ex aequo! Niestety prawie połowa projektów z tego drugiego obszaru została zdyskwalifikowana, a szkoda, bo lubimy kiedy jakość idzie za ilością! Trzecie miejsce zajęło Śródmieście z podobną liczbą wykluczonych projektów, a czwarte miejsce – skromne pod względem liczby zaplanowanych działań, ale takich, które całkiem nieźle przechodzą test regulaminu Psie Pole.

I jeszcze większy zoom. Na poniższej mapie możecie prześledzić liczby wszystkich propozycji z konkretnych osiedli w ramach czterech wyróżnionych w naszym regulaminie obszarów Wrocławia.

Wasze pomysły na lokalne wydarzenia w mieście

Ceramika, szydełkowanie czy robienie na drutach – proponowane przez Was warsztaty zapowiadają, że w jesienny (a może raczej „jesieniarski”) sezon wejdziemy na całego. Sporo pomysłów krąży wokół kulinariów, muzyki i tańca np. w stylu country – tego jeszcze u nas nie było! Nie zabrakło też projektów zachęcających do uprawiania sportu – na świeżym powietrzu i w wolniejszym tempie. Część z Was szykuje się już do okresu świątecznego, proponując wspólne tworzenie tradycyjnych ozdób, prezentów czy wymiany nietrafionych prezentów. Chcecie też zadbać o dobrostan, poprzez organizację antywypaleniowych spotkań czy relaksacyjnych warsztatów. A poza tym nie zapominacie o naszych małych, zwierzęcych sąsiadach i sąsiadkach – zarówno tych żyjących dziko w mieście, jak i bliżej naszych domów. Jakie projekty wybiorą komisje? Przekonamy się już 6 października!

Co po wynikach?

Wybrane inicjatywy z czterech obszarów otrzymają od nas nie tylko wsparcie finansowe
(do 5 tysięcy złotych brutto), ale też pomoc w kwestiach administracyjnych, organizacyjnych, księgowych, prawnych, promocyjnych i logistycznych. To będzie kolejna pora roku pełna wspólnych, wspaniałych wspomnień.

Trzymamy kciuki i… do zobaczenia na osiedlach!

Aktualności / Mikrogranty

Znamy wyniki lutowego naboru do Mikrograntów! 

Po kilkudniowych posiedzeniach komisji, wiemy już, które projekty zostaną zrealizowane wiosną we Wrocławiu. Wspólne odkrywanie historii mniejszości etnicznych oraz najstarszych „wrocławskich wsi”, wyprawy rowerowe, gra w szachy i wreszcie bliskie spotkania z naturą – tego sezonu czeka nas w mieście wiele wspaniałych, sąsiedzkich wydarzeń!  

Lutowy nabór do Mikrograntów pod lupą   

Początek roku pozytywnie nas zaskoczył! W systemie pojawiło się aż 97 wniosków w ścieżce dla osób fizycznych i grup nieformalnych. W oczekiwaniu na ogłoszenie zwycięskich pomysłów, przyjrzyjmy się wszystkim inicjatywom w świetle naborowych statystyk.

Zobacz wszystkie aktualności
Bądź na bieżąco!

Jeśli chcesz być na bieżąco z tym, co się u nas dzieje, zapisz się do newsletera.