Menu

Poznajcie zwycięskie inicjatywy Kultury Mobilnej 2024!

Pobyt rezydencyjny i wystawa w galerii Islandzkiego Stowarzyszenia Grafików w Reykjaviku, wyjazd na Międzynarodowy Festiwal Fotografii i Sztuk Wizualnych w Portugalii, seria wizyt networkingowych do instytucji oraz fundacji zajmujących się prowadzeniem estate artystów w Nowym Jorku – to tylko połowa projektów, które uzyskają wsparcie w ramach lokalnego funduszu grantowego Kultury Mobilnej! Sprawdź, jakie zagraniczne inicjatywy zrealizują zwycięzcy i zwyciężczynie tegorocznego naboru.

Jako reprezentanci i reprezentantki kadr kultury z Wrocławia i Dolnego Śląska, w trwającym od 5 do 26 lutego naborze, zgłosiliście w sumie 21 wniosków dzieląc się z nami tegorocznymi planami na realizację swoich zagranicznych inicjatyw wspierających rozwój kariery artystycznej oraz promocję naszego miasta i regionu. Złożone projekty były wyjątkowo różnorodne i merytorycznie bardzo dobrze przygotowane (brawa za liczne konsultacje!). Jak zwykle: aplikacje dotyczyły w większości indywidualnych podróży do partnera czy organizacji zapraszającej (13) i grupowych realizacji (3). Pojawiły się też projekty wyjazdów sieciujących (3 indywidualne i 2 grupowe). Spośród nich komisja wybrała 6 propozycji mobilności.

Czyje wyjazdy wspieramy w tym roku?

Agata Żychlińska zaprezentuje autorskie prace malarskie na wystawie w The Grand Egyptian Museum w trakcie drugiej edycji międzynarodowego forum Empower Her (Empower Her Art Forum). Organizatorem wydarzenia jest egipsko-międzynarodowe przedsiębiorstwo społeczne, którego działalność poświęcona jest kobiecej twórczości. Wystawa w Gizie prezentować będzie twórczość kobiet z 45 krajów, a obrazy Agaty będą częścią reprezentacji pawilonu polskiego tworzonego przy współpracy kuratorskiej Alicji Pruchniewicz. Warto wspomnieć, że mobilność w tym kierunku geograficznym jako Wrocławski Instytut Kultury wspieramy po raz pierwszy.

Inny wyjazd indywidualny związany jest z kontynuacją kwerendy architektonicznej. Aleksandra Gierko, doktora nauk technicznych w dziedzinie architektury krajobrazu, uda na wizytę studyjną do Haus Schlesien w niemieckim Königswinter. Architektka zbada praktyki przekształceń krajobrazu osiedli mieszkaniowych wybudowanych w okresie międzywojennym we Wrocławiu. Celem badań jest zapoznanie się z pierwotnym zagospodarowaniem osiedli za pomocą porównawczych badań kartograficznych i ocena tych rozwiązań w świetle współczesnych wyzwań miejskich.

Za to do w drugiej połowie września, mieszkająca we Wrocławiu Katerina Kouzmitcheva, weźmie udział w 34. edycji Encontros da ImageMiędzynarodowym Festiwalu Fotografii i Sztuk Wizualnych w Bradze w Portugalii. W trakcie weekendu innaugurującego wydarzenie, białoruska fotografka otworzy swoją indywidualną wystawę My Hut Is On The Edge. W tym projekcie wizualizuje tradycyjne przysłowia z różnych języków odnoszące się do unikania i dbania o własne interesy za pomocą scenariuszy fikcyjnych.

Przeniesiemy się też na północ Europy za sprawą podróży Tomasza Dobiszewskiego i Anny Krukowskiej do Reykjaviku. Para grafików, na zaproszenie Islandzkiego Stowarzyszenia Grafików (Icelandic Printmaking Association) i galerii Grafíksalurinn/IPA Gallery spędzą w lipcu dwutygodniowy pobyt twórczy zakończony wystawą. Projekt artystyczny zatytułowany Przestrzenie Wyobcowania, zrealizują wspólnie z grupą artystów z Krakowa a będzie skupiał się na etnocentryzmie. Czyli na czym? Jak tłumaczą w swoim wniosku beneficjenci Kultury Mobilnej: „Chcemy nawiązać do postawy podróżnika, który poznaje nowy kraj owym etnocentrycznym okiem, w oparciu o wyobrażenia ukształtowane we własnym kręgu kulturowym.”

Drugim wyjazdem grupowym wokół realizacji wystawy będzie zespołowa wizyta studyjna Zosi Reznik, Beaty Rojek i Soni Sobiech u partnerki w Brukseli, które wraz z badaczką Julią Laureau z Katolickiego Uniwersytetu w Lowanium i lokalnymi aktywistkami współtworzyć będą planowaną na 2025 r. ekspozycję pod roboczym tytułem “Women’s Rights and Democracy in Poland”. Celem sierpniowego wyjazdu będzie rozpoznanie przestrzeni wystawienniczej oraz zmapowanie lokalnych działań na rzecz praw osób mogących zajść w ciążę, zwłaszcza kwestii dostępności bezpiecznej aborcji z uwzględnieniem różnorodnych kontekstów społecznych i nawiązanie kontaktu z istniejącymi sieciami wsparcia. Wizyta posłuży też rozeznaniu zainteresowania brukselskiej publiczności ruchami emancypacyjnymi w Polsce i zbadaniu potrzeb związanych z komunikacją transkulturowego projektu.

Z przyjściem jesieni, podobnie jak w ubiegłym roku, Kultura Mobilna obierze kierunek aż zza Ocean Atlantycki – do USA. Kama Wróbel odbędzie swój wyjazd sieciujący do Nowego Jorku. Kuratorka odwiedzi istotne instytucje kultury zajmujące się rozwojem kariery artystów i realizujących program wsparcia sektora: Pollock-Krasner Foundation, Felix Gonzalez-Torres Foundation oraz New York Foundation for the Arts, Storn King Art Center, Museum of Modern Art oraz Guggenheim Museum. Celem wyjazdu jest poszerzenie własnej wiedzy, poznanie dobrych praktyk zawodowych, a także poznanie przyszłych partnerów, którzy docelowo, mają zostać zaproszeni do współpracy przy projektach edukacyjnych dla środowisk pracujących w sektorze kultury.

Gratulujemy zwycięzcom i zwyciężczyniom!

Aktualności / AIR Wro

Tkanina artystyczna jako narzędzie do współpracy (i tworzenia magii?) – rezydencja Oscara Anderssona | Magic Carpets

To był koniec roku szkolnego i pierwszy dzień lata, kiedy na wrocławskim podwórku przy ul. Ruskiej w świetle neonów pojawiła się premierowo tkanina artystyczna Oscara Anderssona. Błękitno-zielone, przypominające nowoczesny gobelin dzieło sztuki było efektem współpracy szwedzkiego ilustratora z grupą młodzieży, z którą warsztatowo pracował w czerwcu tego roku.

Rezydencja znikającego miasta

Projekt realizowany w ramach międzynarodowego programu „What’s next?”, eksploruje tematy przemijania, upadku i transformacji. W kwietniu 2024 roku dwójka artystów – Arek Pasożyt i Anastasiia Zazuliak – spotkała się we Wrocławiu, by uchwycić tę dynamiczną grę między zanikiem a odrodzeniem. Kulisy tego artystycznego procesu badawczego zdradza kuratorka projektu, Karolina Jaworska.

Czekając na magię z Oscarem Anderssonem

Wyobraźnia i mistycyzm mogą być zintegrowane z codziennym życiem. Z takiego założenia wychodzi rezydent Wrocławskiego Instytutu Kultury, na co dzień tworzący w Sztokholmie Oscar Andersson. W swojej twórczości Oscar koncentruje się na ponownym zaczarowaniu świata. Dlatego podczas warsztatów zatytułowanych „Waiting for Magic” (tłum. „Czekając na magię”) wspólnie z grupą młodzieży zainspiruje się podwodną mitologią.

Zobacz wszystkie aktualności
Bądź na bieżąco!

Jeśli chcesz być na bieżąco z tym, co się u nas dzieje, zapisz się do newsletera.