Menu

Weź udział w II edycji Sztuki sąsiedztwa!

Sztuka i sąsiedztwo to para idealna. Dlatego na przełomie 21 i 22 października po raz kolejny zapraszamy na spotkania z kilkunastoma okołoartystycznymi inicjatywami z obrzeży różnych miast. Zdobądź wiedzę, garść inspiracji oraz porozmawiaj z osobami, które wzmacniają lokalną integrację i odznaczają się niezwykłą kreatywnością w sektorze kultury.

We Wrocławiu,  jak i w wielu innych miastach, powstaje coraz więcej kolektywów i stowarzyszeń – tych ,,wędrujących’’, niezwiązanych z konkretną siedzibą oraz tych prowadzących lokalne, nietypowe galerie sztuki czy aktywistyczne centra społeczno-kulturalne. Kilkanaście różnorodnych inicjatyw będzie można bliżej poznać w październiku, podczas wrocławskiego forum artystycznych działań lokalnych. Dzięki spotkaniom i wizytom studyjnym przekonamy się, że spontaniczne lub początkowo nieśmiałe działania mogą przerodzić się w długą, środowiskowo zaangażowaną i owocną przygodę.

Na wydarzenie obowiązują zapisy przez formularz. Zarejestruj się TUTAJ

Osoby prowadzące Sztukę sąsiedztwa 2022, fot. Jerzy Wypych

Sobotnie spotkanie w Barbarze rozpocznie wykład Bogny Świątkowskiej – pomysłodawczyni, fundatorki i prezeski zarządu Fundacji Bęc Zmiana, inicjatorki i redaktorki naczelnej czasopisma „Notes na 6 tygodni”. Nasza gościni tak zapowiada swoje wystąpienie:

„Działanie w przestrzeni wspólnej, nawet tymczasowe, zawsze zostawia ślad. W pamięci, w zapisie emocjonalnym, w impulsie do działania, chęci wpływania na przyszłość wspólnoty. Interwencje artystyczno-architektoniczne w tkance miejskiej, działania kulturą w tkance społecznej, są jednak często bagatelizowane, traktowane jako punktowe zdarzenia wobec ciągłości planów inwestycyjnych i zarządzania złożoną infrastrukturą miasta. To rozłączne myślenie jest nie tylko błędne, ale i w długofalowym ujęciu szkodliwe. Czas spojrzeć na sztukę w działaniu jako dojrzałe i niezbędne narzędzie rozwoju’’.

Tuż po wykładzie usłyszymy historie, które stoją za projektami z Wrocławia, Krakowa, Warszawy i Poznania. Jak grupie przyjaciół udało się przekształcić popadający w ruinę domek kolejowy w ośrodek punkowych koncertów i sąsiedzkich spotkań? W jaki sposób założycielki feministyczno-queerowej inicjatywy budują otwartą na eksperymenty, inkluzywną społeczność? I jak ważne są lokalne, społeczno-artystyczne inicjatywy wobec wojny i kryzysu uchodźczego?

21 października między 12:00 a 14:45 zaprezentują się: Postój – oddolne centrum społeczno-kulturalne, Pracownia Galeria Serwis, Galeria Nicponiej, Kolektyw Kobietostan, Kolektyw Kariatyda, Galeria Winda i ZAKŁAD.magazyn z Wrocławia, CSW Wiewiórka z Krakowa, Fyrtel Główna i MAF CREW z Poznania, oraz SDK Słonecznik i Girls and Queers to the Front z Warszawy.

Będzie też czas na poznanie się w bardziej kameralnej atmosferze! Po prezentacjach zapraszamy do swobodnych rozmów stolikowych z osobami występującymi wcześniej na scenie. Coś cię zaciekawiło i chcesz o to dopytać? To idealny moment!

Kolejnego dnia, 22 października, odbędą się wizyty studyjne, czyli odwiedziny miejsc, służące ich lepszemu zrozumieniu, poznaniu sposobu funkcjonowania i tajemnicy sukcesu. W niedzielę między 11:00 a 12:30 równocześnie odbędą się spotkania w Galerii Nicponiej, Pracowni Galerii Serwis i Postoju – oddolnym centrum społeczno-kulturalnym.

Wizyta studyjna w MiserArt 2022, fot. Jerzy Wypych

Jeżeli już działasz lokalnie w obrębie sztuki lub dopiero planujesz rozpocząć swoją przygodę z artystyczno-integracyjną działalnością, lub po prostu chcesz poznać ciekawe okołoartystyczne inicjatywy – weź udział w Sztuce sąsiedztwa! Uczestnictwo w wydarzeniu jest bezpłatne, ale obowiązują ZAPISY.

Do zobaczenia!

Aktualności / Sieciowanie

Podsumowanie roku 2023: SIECIOWANIE 

Prowadzone przez Wrocławski Instytut Kultury aktywności sieciujące na co dzień nie zawsze rzucają się w oczy – spotkania z partnerami z bliska i daleka, rozmowy telefoniczne i wymiany mailowe, konferencje, debaty i prezentacje nie są w końcu specjalnie widowiskowe. Jednocześnie to właśnie te lokalne, ogólnopolskie i międzynarodowe kontakty niejednokrotnie stanowią punkt wyjścia dla realizowanych przez […]

Głos miast o kulturze

Jak istotna okazała się niezależność środowiska kultury dla wyniku wyborów? Zdaniem Koalicji Miast dla Kultury to głównie dzięki kreatywnym Polkom i Polakom oraz stanowiącym dla nich bezpieczną przystań samorządom udało się zmobilizować do obywatelskiej aktywności rekordową liczbę wyborców – zwłaszcza tych, którzy doceniają wartość wolności słowa i tworzenia.

Zobacz wszystkie aktualności
Bądź na bieżąco!

Jeśli chcesz być na bieżąco z tym, co się u nas dzieje, zapisz się do newsletera.