Menu

Interwencja przestrzenna z Teresą Stillebacher i Aesthetic Athletics+ we Wrocławiu  

Rozpoczynamy kolejną rezydencję międzynarodowej sieci MagiC Carpets! WIK odwiedzi austriacka architektka, Teresa Stillebacher. Artystka planuje zbudować przestrzenny pawilon na jednym z nadodrzańskich podwórek i zaprosić mieszkańców i mieszkanki Wrocławia do udziału w interwencji przestrzennej w postaci otwartej kuchni, wspólnego gotowania oraz spotkań i rozmów przy jednym, dużym stole.
część I – budujemy PAWILON

Pierwszym krokiem jest zbiórka materiałów konstrukcyjnych (niepotrzebnych, zapomnianych i zalegających w domach, balkonach czy piwnicach), która trwać będzie do końca sierpnia. Dzięki zebranym przedmiotom, Teresa we współpracy z zaprzyjaźnionymi Aesthetic Athletics+, stworzy przestrzenny obiekt w Dziedzińcu Artystycznym HART – hostelu przy ulicy Rydygiera 25 we Wrocławiu. Jakich materiałów potrzebujemy?

Rozwiń, by dowiedzieć się więcej ↓ ↓ ↓

Zbiórka materiałów budowlanych, które mogą posłużyć do budowy pawilonu architektonicznego. Oto kilka przykładów, chętnie przyjmiemy:

➝ drewno konstrukcyjne, sklejki, deski i belki,
➝ materiały izolacyjne,
➝ farby, lakiery i wszelakie wykończenia,
➝ narzędzia budowlane,
➝ gwoździe i inne materiały mocujące.

Jak przebiega zbiórka?
1. Skontaktuj się z nami wysyłając mejla na adres: airwro@instytutkultury.pl i napisz co masz do oddania.
2. Dostarcz materiały do Klubu pod Kolumnami (plac Świętego Macieja 21 w ustalonym z nami terminie :))

część II – kolektywne działania i lokalna współpraca

Teresa Stillebacher przyjedzie do Wrocławia z austriackim kolektywem, zaprzyjaźnionymi architektami i wykładowcami, Aesthetic Athletics+. Zanim jednak rozpoczną prace konstrukcyjne i montowanie samego PAWILONU, artystka spotka się z członkami i członkiniami koła naukowego Habitat NOW (prężnie działającej grupy studenckiej przy Wydziale Architektury Politechniki Wrocławskiej) przy okazji warsztatów ceramicznych. Współpraca ta będzie kluczowa – powstaną unikalne naczynia będące fundamentem projektu all.cake.all.night. Spotkanie będzie też okazją, by porozmawiać o tym jak wykorzystać zebrane materiały budowalne do konstrukcji naszego przestrzennego obiektu. Wsparciem przy obróbce przedmiotów z drugiej ręki będzie lokalny ekspert w tej dziedzinie – Tytus Presiński, autor projektu zresztek.pl.

część III – DINNER – gotowanie i kolacja

14 września o godz. 18:00 w PAWILONIE w Dziedzińcu Artystycznym HART hostelu (Rydygiera 25a) zapraszamy sąsiadki i sąsiadów (bliższych i dalszych, wszystkich wrocławian) do wspólnego gotowania, rozmów i kolacji przy jednym, dużym stole (link do wydarzenia).

Nasze wydarzenie kulinarno-artystyczne all.cake.all.night ma być funkcjonalne i łatwo dostępne dla wszystkich, a także działać jako komunikator w mieście dla różnorodnego i heterogenicznego prototypu możliwości życia miejskiego. Osoby, które normalnie by się ze sobą nie spotkały, nawiążą kontakt i podzielą się pomysłami dotyczącymi ich osobistej kultury jedzenia. Każdy, kto weźmie udział w projekcie, zostanie zaproszony do podzielenia się swoimi przepisami w jednej dużej książce, która zostanie uzupełniona dokumentacją wydarzeń performatywnych w różnych mediach, takich jak zebrane rysunki, zdjęcia, teksty, a także fotogrametryczne skany krajobrazów. Wstęp jest wolny, a udział bezpłatny, zapraszamy wszystkich zainteresowanych wspólnym spędzeniem czasu.

“Danie nie może powstać bez różnorodnych składników. Każdy z nich wnosi swój wkład w smak przygotowanej potrawy. Stół z kolei nie działa bez wspólnoty. Jedzenie w samotności nie jest zabawne. Tym bardziej gotowanie tylko dla siebie w samotności. Nikt nie dostanie chyba pomidorową w łeb, kto przyszyje komuś palec, gdy się go odetnie. Zadajemy sobie pytanie: kto właściwie przesala zupę, gdy nie kocha?  

Wszyscy są zaproszeni, wszyscy mogą być nieobecni. Może dostaniemy gwiazdkę Michelin albo zwymiotujemy – najważniejsze, że robimy to razem.” – Teresa Stillebacher, rezydentka projektu.

Ale to nie koniec projektu! Kontynuacja rezydencji austriackiej artystki będzie miała miejsce w październiku – więcej informacji wkrótce.

Wszystkie wydarzenia są bezpłatne i odbędą się w powstałym PAWILONIE przy Dziedzińcu Artystycznym HART Hostelu przy ul. Rydygiera 25a we Wrocławiu.

O artystce

Teresa Stillebacher studiowała architekturę w Innsbrucku.  Jej interdyscyplinarna praktyka łączy architekturę, sztukę performatywną i interwencje w przestrzeni publicznej. Mieszka i pracuje w Innsbrucku i Wiedniu, a od 2018 roku prowadzi własne studio (www.teresastillebacher.eu), gdzie razem z Lino Lanzmaierem opracowuje i wdraża projekty z różnych dziedzin architektury, od wnętrz po projektowanie przestrzeni miejskiej. Jest starszym pracownikiem naukowym w ./studio3 – Instytucie Architektury Eksperymentalnej w Innsbrucku, a jej zainteresowania badawcze koncentrują się na multidyscyplinarnych projektach 1:1.


Wrocławski Instytut Kultury jest partnerem międzynarodowej platformy Magic Carpets współfinansowanej przez program Unii Europejskiej „Kreatywna Europa”, zrzeszającej kilkanaście organizacji kulturalnych. Rezydencja Teresy odbyła się dzięki współpracy  kuratorów, Pauliny Brelińskiej-Garsztki z WIK-u i  Charliego Waltera oraz Danijeli Oberhofer Tonkovic reprezentujących Openspace-Innsbruck.  

Aktualności / AIR Wro

Dołącz do naszego zespołu!

Chcesz z nami współtworzyć Wrocławski Instytut Kultury? Szukamy osoby, która dołączy do naszego zespołu międzynarodowego i zaangażuje się m.in. w koordynację programu rezydencyjnego AIR Wro i kontakty z zagranicznymi partnerami instytucji. Na zgłoszenia czekamy do 16 sierpnia.

Zobacz wszystkie aktualności
Bądź na bieżąco!

Jeśli chcesz być na bieżąco z tym, co się u nas dzieje, zapisz się do newsletera.