Menu

Grafikwerkstatt: zgłoś się na rezydencję w Dreźnie!

Chcesz rozwijać warsztat druku artystycznego w jednej z największych i najważniejszych pracowni grafiki warsztatowej w Europie? Zgłoś się do trwającego od 6 do 27 maja naboru i wyjedź na czterotygodniową rezydencję w Grafikwerstatt w Dreźnie!

Trwa kolejny rok artystycznej wymiany między Wrocławiem a Dreznem. O Sarah Steuer – niemieckiej graficzce, która dzięki tej współpracy obyła w kwietniu miesięczną rezydencję w naszym mieście mogliście przeczytać TUTAJ.

Teraz przyszła pora na rewizytę!

Do 27 maja zapraszamy przedstawicielki i przedstawicieli wrocławskiego środowiska artystycznego specjalizującego się w grafice warsztatowej do przesyłania zgłoszeń w ramach naboru na rezydencję artystyczną w Dreźnie. Pracować będziecie jednej z najstarszych i najważniejszych pracowni druku artystycznego w Europie – Grafikwerkstatt. Miesięczny pobyt będzie okazją, by rozwinąć swoje indywidualne umiejętności, dzięki specjalistycznemu wyposażeniu oraz pracy z najlepszymi artystami z całego świata.

Tegoroczny nabór dla grafików i graficzek specjalizujących się w druku artystycznym potrwa do 27 maja. Wyniki ogłosimy 10 czerwca. Miesięczna rezydencyjna rozpocznie się najwcześniej 30 września, a skończy się najpóźniej 2 listopada 2024 roku (do ustalenia z organizatorami). Rezydencja w Grafikwerkstatt w Dreźnie kierowana jest do absolwentów i absolwentek uczelni artystycznych specjalizujących się w technice grafiki warsztatowej, mieszkających lub tworzących we Wrocławiu. Projekt realizowany jest w ramach wieloletniej współpracy Miasta Wrocławia z Miastem Partnerskim Dreznem.

Wybrany_a artysta_ka otrzyma zakwaterowanie, przestrzeń do pracy w warsztacie oraz dietę w wysokości 5.000 zł brutto (w tym pokrycie kosztów podróży i zakup materiałów).

Czego wymagamy?
Zgłoś się!

Na wniosek składają się następujące dokumenty:

Jak się zgłosić?

Aplikację można złożyć w wersji papierowej (maks. w formacie A4) w sekretariacie Wydziału Kultury Urzędu Miejskiego Wrocławia (przy ul. Gabrieli Zapolskiej 4, pokój 304, 3 piętro do godz. 15:30), elektronicznej (mail: wkl@um.wroc.pl) tytułując kopertę lub wiadomość e–mail: „Rezydencja – Drezno – Wydział Kultury” lub za pomocą platfromy ePUAP, najpóźniej do 27 maja 2024 roku do godziny 24:00). W przypadku składania wniosku drogą elektroniczną załączniki należy przekazywać za pośrednictwem serwisów przesyłania plików o dużej objętości (np. Google Drive), a link do zamieszczonych tak materiałów udostępnić w treści wiadomości e–mail wraz z kompletem dokumentów. Wniosek powinien być podpisany własnoręcznie lub za pomocą profilu zaufanego. O zachowaniu terminu decyduje data wpływu.

Wyniki

Selekcję zgłoszeń przeprowadzi jury składające się z artystów i pedagogów Akademii Sztuk Pięknych im. Eugeniusza Gepperta we Wrocławiu, przedstawicielki Wrocławskiego Instytutu Kultury, przedstawiciela Galerii Miejskiej we Wrocławiu oraz reprezentantów Wydziału Kultury Urzędu Miejskiego Wrocławia. Ich decyzję poznamy 10 czerwca.

Regulamin konkursu dostępny jest TUTAJ

Masz pytania? Skontaktuj się z nami:

Maja Kowalska-Komar: maja.kowalska-komar@um.wroc.pl

Organizatorzy:

Miasto WrocławMiasto Drezno

Partnerzy:

GrafikwerkstattWrocławski Instytut KulturyAkademia Sztuk Pięknych we WrocławiuGaleria Miejska we Wrocławiu

Aktualności / AIR Wro

Od brydżowej rozgrywki do filmowej etiudy

,,Na dole huczał jazz.[…] Bez względu na pogodę, na paru metrach kwadratowych przestrzeni podrygiwała twardo sprasowana masa ludzka. Na górze przy dwu szeregach kanciastych stolików zasiadły każdego popołudnia i wieczora pracowite czwórki brydżystów.”

Tkanina artystyczna jako narzędzie do współpracy (i tworzenia magii?) – rezydencja Oscara Anderssona | Magic Carpets

To był koniec roku szkolnego i pierwszy dzień lata, kiedy na wrocławskim podwórku przy ul. Ruskiej w świetle neonów pojawiła się premierowo tkanina artystyczna Oscara Anderssona. Błękitno-zielone, przypominające nowoczesny gobelin dzieło sztuki było efektem współpracy szwedzkiego ilustratora z grupą młodzieży, z którą warsztatowo pracował w czerwcu tego roku.

Rezydencja znikającego miasta

Projekt realizowany w ramach międzynarodowego programu „What’s next?”, eksploruje tematy przemijania, upadku i transformacji. W kwietniu 2024 roku dwójka artystów – Arek Pasożyt i Anastasiia Zazuliak – spotkała się we Wrocławiu, by uchwycić tę dynamiczną grę między zanikiem a odrodzeniem. Kulisy tego artystycznego procesu badawczego zdradza kuratorka projektu, Karolina Jaworska.

Zobacz wszystkie aktualności
Bądź na bieżąco!

Jeśli chcesz być na bieżąco z tym, co się u nas dzieje, zapisz się do newsletera.