Menu

Performans „LUCIDITY” z premierą w Kownie

Wrocławska grupa performerów, na zaproszenie Kauno bienalė, wystąpi przed litewską publicznością już 17 i 18 marca w galerii sztuki współczesnej – Meno Parkas Galerija.

Rave’owy eksperyment „LUCIDITY” Arnisa Aleinikovasa, naszego zeszłorocznego rezydenta w ramach europejskiej platformy MagiC Carpets, rozpoczął się kilka miesięcy temu. Na przełomie grudnia i stycznia, przez ponad 30 dni, pracował warsztatowo z grupą nowych mieszkańców i mieszkanek Wrocławia. Performatywne zajęcia litewskiego artysty zakończyły się otwartym dla publiczności show – 12 stycznia odbyła się premiera performansu „LUCIDITY” w Barbarze.

Wśród widowni gościły przedstawicielki największego, najważniejszego i najczęściej odwiedzanego festiwalu sztuki współczesnej w Litwie – Kauno bienalė.

Właśnie wtedy zrodził się pomysł, by zorganizować spektakl w mieście, gdzie na co dzień pracuje i tworzy Arnis, artysta, który medytacyjną, niewerbalną współpracę z wrocławską grupą przekształcił w spójną choreografię.

„LUCIDITY” to prowokujące dźwięki rave’u, ekstatycznie poruszające się ciała i przyjemnie uspokajające niebieskie światło, wprowadzające widzów w stan medytacji. Taniec grupowy Joanny Kisiel, Barbary Krupy, Agaty Omelańskiej, Walentyny Shaiko, Lizzy i Marka Gluzińskiego stanie się jedną z form ucieczki do miejsca na pograniczu snu i jawy, rozluźnionego i napiętego ciała, ciemności i światła. Performatywne show wykreowane przez Arnisa Aleinikovasa, łączące sekwencje powtarzanych (mikro)ruchów ze zmianami tempa, zaprasza widzów do podjęcia refleksji nad rolą świadomego ruchu.

Zaproszenie do prezentacji spektaklu w kowieńskiej galerii jest początkiem performatywnej przygody wrocławskiej grupy „Lucidity” – wspólnoty zbudowanej poprzez ruch.

MagiC Carpets

Arnis Aleinikovas zaproszony został do Wrocławia przez Wrocławski Instytut Kultury na rezydencję artystyczną w ramach platformy MagiC Carpets współfinansowanej przez program Unii Europejskiej „Kreatywna Europa”.

RezydentArnis Aleinikovas (Kowno, Litwa)
Kuratorka rezydencjiPaulina Brelińska-Garsztka (WIK)
Performerzy: Joanna Kisiel, Barbara Krupa, Agata Omelańska, Walentyna Shaiko, Lizzy i Marek Gluziński
Organizatorzy: Wrocławski Instytut Kultury, Kauno bienalė, Meno Parkas Galerija
Więcej o pokazie: TUTAJ

Zdjęcia wykorzystane w artykule: Wojciech Chrubasik

Aktualności / AIR Wro

Kine Michelle Bruniera i  Lill Yildiz Yalcin pierwszymi rezydentkami projektu „Czyje głosy są słyszane?” 

W wiosenno-letnich rezydencjach w ramach programu wymiany twórców należących do grup mniejszościowych z Polski i Norwegii do Wrocławia uda się sześć artystek pracujących w obszarach kilku dziedzin sztuki (malarstwo, rzeźba, fotografia, muzyka). Twórczynie wywodzą się z różnych kontekstów społeczno-kulturowych, posiadając zróżnicowane doświadczenia biograficzne.

Karen Koschnick – rezydentka Grafikwerkstatt we Wrocławiu

To już ósmy rok artystycznej współpracy Wrocławia i Drezna! Dzięki wsparciu Wydziałów Kultury dwóch sąsiedzkich krain – Dolnego Śląska i Saksonii oraz partnerów z miejskich instytucji kultury, współorganizujemy kolejną edycję wymiany rezydencyjnej dla artystów i artystek związanych ze środowiskiem grafiki warsztatowej.

Zobacz wszystkie aktualności
Bądź na bieżąco!

Jeśli chcesz być na bieżąco z tym, co się u nas dzieje, zapisz się do newsletera.