Menu

Performans „LUCIDITY” z premierą w Kownie

Wrocławska grupa performerów, na zaproszenie Kauno bienalė, wystąpi przed litewską publicznością już 17 i 18 marca w galerii sztuki współczesnej – Meno Parkas Galerija.

Rave’owy eksperyment „LUCIDITY” Arnisa Aleinikovasa, naszego zeszłorocznego rezydenta w ramach europejskiej platformy MagiC Carpets, rozpoczął się kilka miesięcy temu. Na przełomie grudnia i stycznia, przez ponad 30 dni, pracował warsztatowo z grupą nowych mieszkańców i mieszkanek Wrocławia. Performatywne zajęcia litewskiego artysty zakończyły się otwartym dla publiczności show – 12 stycznia odbyła się premiera performansu „LUCIDITY” w Barbarze.

Wśród widowni gościły przedstawicielki największego, najważniejszego i najczęściej odwiedzanego festiwalu sztuki współczesnej w Litwie – Kauno bienalė.

Właśnie wtedy zrodził się pomysł, by zorganizować spektakl w mieście, gdzie na co dzień pracuje i tworzy Arnis, artysta, który medytacyjną, niewerbalną współpracę z wrocławską grupą przekształcił w spójną choreografię.

„LUCIDITY” to prowokujące dźwięki rave’u, ekstatycznie poruszające się ciała i przyjemnie uspokajające niebieskie światło, wprowadzające widzów w stan medytacji. Taniec grupowy Joanny Kisiel, Barbary Krupy, Agaty Omelańskiej, Walentyny Shaiko, Lizzy i Marka Gluzińskiego stanie się jedną z form ucieczki do miejsca na pograniczu snu i jawy, rozluźnionego i napiętego ciała, ciemności i światła. Performatywne show wykreowane przez Arnisa Aleinikovasa, łączące sekwencje powtarzanych (mikro)ruchów ze zmianami tempa, zaprasza widzów do podjęcia refleksji nad rolą świadomego ruchu.

Zaproszenie do prezentacji spektaklu w kowieńskiej galerii jest początkiem performatywnej przygody wrocławskiej grupy „Lucidity” – wspólnoty zbudowanej poprzez ruch.

MagiC Carpets

Arnis Aleinikovas zaproszony został do Wrocławia przez Wrocławski Instytut Kultury na rezydencję artystyczną w ramach platformy MagiC Carpets współfinansowanej przez program Unii Europejskiej „Kreatywna Europa”.

RezydentArnis Aleinikovas (Kowno, Litwa)
Kuratorka rezydencjiPaulina Brelińska-Garsztka (WIK)
Performerzy: Joanna Kisiel, Barbara Krupa, Agata Omelańska, Walentyna Shaiko, Lizzy i Marek Gluziński
Organizatorzy: Wrocławski Instytut Kultury, Kauno bienalė, Meno Parkas Galerija
Więcej o pokazie: TUTAJ

Zdjęcia wykorzystane w artykule: Wojciech Chrubasik

Aktualności / AIR Wro

Artyści na tropie znikającego miasta

Jednym z ważniejszych wątków międzynarodowego projektu „What’s next?”, współtworzonego przez Wrocławski Instytut Kultury, jest kreowanie bezpiecznej przestrzeni do refleksji, szczególnie w aktualnej sytuacji międzynarodowej. W sposób naturalny pojawiła się w naszych głowach nić łącząca powyższe kwestie z cieszącym się popularnością programem Barbary (siedzibą WIK-u), czyli „Znikającym Miastem”.

Kinga Bartniak rezydentką projektu „Praktyki troski”

5 marca zakończył się nabór na rezydencję artystyczną dla twórców i twórczyń z Wrocławia i Dolnego Śląska chcących zrealizować projekt w Koszycach poświęcony tematyce dobrostanu, odpoczynku i praktykom troski. Pomimo krótkiego czasu przypadającego na decyzję o wyjeździe (pobyt w KAIR Residency rozpoczyna się już w kwietniu), zgłosiliście aż 12 pomysłów, co bardzo nas cieszy!

Zobacz wszystkie aktualności
Bądź na bieżąco!

Jeśli chcesz być na bieżąco z tym, co się u nas dzieje, zapisz się do newsletera.