Menu

Wystawa „Osad” Laury Adel w IP Studio

Obrazy multimedialne generowane przez dźwięk, interaktywne wydruki techniką 3D i sztuka cyfrowa przenosząca poezję przestrzeni miejskich w środowisko wirtualne – od 11 stycznia zapraszamy na intermedialną wystawę prac Laury Adel będącą twórczym podsumowaniem indywidualnej i warsztatowej pracy artystki w trakcie miesięcznej rezydencji MagiC Carpets.  

OSAD to spojrzenie na Wrocław z perspektywy odkrywcy, odkrywczyni. Obrazy, dźwięki i historie ludzkie przeplatają się tu z procesami geologicznymi. To właśnie takie zjawiska jak żłobienie, piętrzenie się i wypełnianie – jak twierdzi artystka – metaforycznie opisują współczesne miasta, zbudowane z betonu. Osad może być też poetycką pozostałością po minionych już warsztatach prowadzonych przez Laurę i artystyczny rejestr obserwacji jej najbliższego otoczenia, który przerodził się w oraz obiekt w kształcie kamienia wykonany techniką druku 3D oraz obrazy multimedialne, generowane przez dźwięk.

dwujęzyczna grafika z obrazkiem kamienia będąca identyfikacja wystawy Laury Adel. Na grafice są informacje o miejscu wystawy czyli IP Studio we Wrocławiu w podwórku Ruska czetdzieści sześć a oraz o czasie trwania wystawy, czyli od jedenastego do dwudziestego piątego stycznia


Miejsce: IP Studio, ul. Ruska 46A IV p. lok. 401.3 (wejście klatką schodową A, dzwonić domofonem pod numer 8), Wrocław
Godziny otwarcia wystawy:
wtorek-sobota od 14:00 do 18:00
wstęp wolny
Oprowadzania autorskie:
20.01 (sobota) o godz. 14:00 w j. polskim
25.01 (czwartek) o godz. 18:00 w j. angielskim

Zejść z utartych szlaków, czyli interwencje artystyczne początkiem procesu twórczego wystawy

W rolę wspomnianych już wcześniej odkrywców musiały wcielić się osoby uczestniczące w czerwcowych zajęciach. Grupa spacerowała z Laurą po Wrocławiu zostawiając innym użytkownikom przestrzeni publicznej subtelne komunikaty w postaci liścików, frywolnych karteczek i autorskich magnesów. Urbanistyczne interwencje artystyczne pojawiły się na terenie podwórka przy ulicy Ruskiej 46, przy fosie miejskiej, przejściu podziemnym przy placu Jana Pawła II i fontannie Alegorii Walki i Zwycięstwa. Choć już nie istnieją fizycznie, wciąż pozostają w pamięci cyfrowej, dzięki zdjęciom i internetowemu tomikowi. Laura często wykorzystuje w swojej praktyce poezję, a samą wystawę w IP Studio wzbogaciła o dyskretne notatki definiujące różne procesy geologiczne, które kojarzą się z procesami miastotwórczymi. Warto poszukać ich podczas oglądania wystawy.

Przemierzamy te same ulice, pniemy się po tych samych schodach
i trzymamy spójnie tych samych myśli.
Otula nas to, co wspólne.
Drąży to, co narzucone, nieme i anonimowe.
Powierzchownie, tak się zdaje – kłębimy się
– w zaułku, w zakamarku, w odosobnieniu.
W głębi jednak – trwale i wiernie – żłobimy monolit zbiorowości,
aby ukuć swoją jednostkową formę. Każdy z osobna
– jako drobne kruszywo zespojone lepką siecią współoddziaływania.
Wypełniamy zbrojenia. Budujemy złożone konstrukcje masowe.
Tak się piętrzą nasze miasta.

Artystka:
Laura Adel, twórczyni interdyscyplinarna wykorzystująca sztukę nowych mediów. Swoją artystyczną praktykę opiera na abstrakcji, filmach eksperymentalnych i interakcji zarówno społecznej jak i z przedmiotami nieożywionymi, które znajduje w mieście. Oficjalna strona artystki: http://www.lauraadel.com.

Kuratorka wystawy:
Paulina Brelińska-Garsztka

Uczestnicy i uczestniczki warsztatów:
Anna Garasko, Franciszka Drozd, Dominika Chwastek, Marta Sieczkowska Maciej Brys, Barbara Krupa, Sonia Obolewicz, Wojciech Laskowski, Iza Ataman-Krok, Miruna Gheorduncescu


Interaktywny tomik poezji powarsztatowej: TUTAJ
Rozmowa Pauliny Brelińskiej-Garsztki z Laurą Adel na łamach Magazynu SZUM: Zejść z utartych szlaków. Wystawa „Osad” Laury Adel w IP Studio

OSAD jest podsumowaniem indywidualnej i warsztatowej pracy Laury Adel z grupa warsztatową podczas miesięcznej rezydencji w ramach działalności międzynarodowej platformy MagiC Carpets współfinansowanej przez program Unii Europejskiej „Kreatywna Europa”. Projekt zrzesza kilkanaście organizacji kulturalnych w Europie, a Wrocławski Instytut Kultury jest jego częścią.

Aktualności / AIR Wro

Rezydencja znikającego miasta

Projekt realizowany w ramach międzynarodowego programu „What’s next?”, eksploruje tematy przemijania, upadku i transformacji. W kwietniu 2024 roku dwójka artystów – Arek Pasożyt i Anastasiia Zazuliak – spotkała się we Wrocławiu, by uchwycić tę dynamiczną grę między zanikiem a odrodzeniem. Kulisy tego artystycznego procesu badawczego zdradza kuratorka projektu, Karolina Jaworska.

Czekając na magię z Oscarem Anderssonem

Wyobraźnia i mistycyzm mogą być zintegrowane z codziennym życiem. Z takiego założenia wychodzi rezydent Wrocławskiego Instytutu Kultury, na co dzień tworzący w Sztokholmie Oscar Andersson. W swojej twórczości Oscar koncentruje się na ponownym zaczarowaniu świata. Dlatego podczas warsztatów zatytułowanych „Waiting for Magic” (tłum. „Czekając na magię”) wspólnie z grupą młodzieży zainspiruje się podwodną mitologią.

Big City Life: zaczynamy trzeci rok z rezydencjami artystycznymi Magic Carpets

Kolejny sezon rezydencyjny platformy Magic Carpets we Wrocławskim Instytucie Kultury upłynie pod hasłem życia w dużym mieście. Towarzyszące mu szybkie tempo, zgiełk, poznawanie różnych ludzi w różnych miejscach, tymczasowe przyjaźnie lub samotność, lokalne legendy, kojarzone z miastem rozrywki czy weekendowe ucieczki (tzw. city break) będą głównym tematem artystycznych prac realizowanych podczas miesięcznych pobytów rezydencyjnych we […]

Zobacz wszystkie aktualności
Bądź na bieżąco!

Jeśli chcesz być na bieżąco z tym, co się u nas dzieje, zapisz się do newsletera.