Menu

Wystawa „Osad” Laury Adel w IP Studio

Obrazy multimedialne generowane przez dźwięk, interaktywne wydruki techniką 3D i sztuka cyfrowa przenosząca poezję przestrzeni miejskich w środowisko wirtualne – od 11 stycznia zapraszamy na intermedialną wystawę prac Laury Adel będącą twórczym podsumowaniem indywidualnej i warsztatowej pracy artystki w trakcie miesięcznej rezydencji MagiC Carpets.  

OSAD to spojrzenie na Wrocław z perspektywy odkrywcy, odkrywczyni. Obrazy, dźwięki i historie ludzkie przeplatają się tu z procesami geologicznymi. To właśnie takie zjawiska jak żłobienie, piętrzenie się i wypełnianie – jak twierdzi artystka – metaforycznie opisują współczesne miasta, zbudowane z betonu. Osad może być też poetycką pozostałością po minionych już warsztatach prowadzonych przez Laurę i artystyczny rejestr obserwacji jej najbliższego otoczenia, który przerodził się w oraz obiekt w kształcie kamienia wykonany techniką druku 3D oraz obrazy multimedialne, generowane przez dźwięk.

dwujęzyczna grafika z obrazkiem kamienia będąca identyfikacja wystawy Laury Adel. Na grafice są informacje o miejscu wystawy czyli IP Studio we Wrocławiu w podwórku Ruska czetdzieści sześć a oraz o czasie trwania wystawy, czyli od jedenastego do dwudziestego piątego stycznia


Miejsce: IP Studio, ul. Ruska 46A IV p. lok. 401.3 (wejście klatką schodową A, dzwonić domofonem pod numer 8), Wrocław
Godziny otwarcia wystawy:
wtorek-sobota od 14:00 do 18:00
wstęp wolny
Oprowadzania autorskie:
20.01 (sobota) o godz. 14:00 w j. polskim
25.01 (czwartek) o godz. 18:00 w j. angielskim

Zejść z utartych szlaków, czyli interwencje artystyczne początkiem procesu twórczego wystawy

W rolę wspomnianych już wcześniej odkrywców musiały wcielić się osoby uczestniczące w czerwcowych zajęciach. Grupa spacerowała z Laurą po Wrocławiu zostawiając innym użytkownikom przestrzeni publicznej subtelne komunikaty w postaci liścików, frywolnych karteczek i autorskich magnesów. Urbanistyczne interwencje artystyczne pojawiły się na terenie podwórka przy ulicy Ruskiej 46, przy fosie miejskiej, przejściu podziemnym przy placu Jana Pawła II i fontannie Alegorii Walki i Zwycięstwa. Choć już nie istnieją fizycznie, wciąż pozostają w pamięci cyfrowej, dzięki zdjęciom i internetowemu tomikowi. Laura często wykorzystuje w swojej praktyce poezję, a samą wystawę w IP Studio wzbogaciła o dyskretne notatki definiujące różne procesy geologiczne, które kojarzą się z procesami miastotwórczymi. Warto poszukać ich podczas oglądania wystawy.

Przemierzamy te same ulice, pniemy się po tych samych schodach
i trzymamy spójnie tych samych myśli.
Otula nas to, co wspólne.
Drąży to, co narzucone, nieme i anonimowe.
Powierzchownie, tak się zdaje – kłębimy się
– w zaułku, w zakamarku, w odosobnieniu.
W głębi jednak – trwale i wiernie – żłobimy monolit zbiorowości,
aby ukuć swoją jednostkową formę. Każdy z osobna
– jako drobne kruszywo zespojone lepką siecią współoddziaływania.
Wypełniamy zbrojenia. Budujemy złożone konstrukcje masowe.
Tak się piętrzą nasze miasta.

Artystka:
Laura Adel, twórczyni interdyscyplinarna wykorzystująca sztukę nowych mediów. Swoją artystyczną praktykę opiera na abstrakcji, filmach eksperymentalnych i interakcji zarówno społecznej jak i z przedmiotami nieożywionymi, które znajduje w mieście. Oficjalna strona artystki: http://www.lauraadel.com.

Kuratorka wystawy:
Paulina Brelińska-Garsztka

Uczestnicy i uczestniczki warsztatów:
Anna Garasko, Franciszka Drozd, Dominika Chwastek, Marta Sieczkowska Maciej Brys, Barbara Krupa, Sonia Obolewicz, Wojciech Laskowski, Iza Ataman-Krok, Miruna Gheorduncescu


Interaktywny tomik poezji powarsztatowej: TUTAJ
Rozmowa Pauliny Brelińskiej-Garsztki z Laurą Adel na łamach Magazynu SZUM: Zejść z utartych szlaków. Wystawa „Osad” Laury Adel w IP Studio

OSAD jest podsumowaniem indywidualnej i warsztatowej pracy Laury Adel z grupa warsztatową podczas miesięcznej rezydencji w ramach działalności międzynarodowej platformy MagiC Carpets współfinansowanej przez program Unii Europejskiej „Kreatywna Europa”. Projekt zrzesza kilkanaście organizacji kulturalnych w Europie, a Wrocławski Instytut Kultury jest jego częścią.

Aktualności / AIR Wro

Artyści na tropie znikającego miasta

Jednym z ważniejszych wątków międzynarodowego projektu „What’s next?”, współtworzonego przez Wrocławski Instytut Kultury, jest kreowanie bezpiecznej przestrzeni do refleksji, szczególnie w aktualnej sytuacji międzynarodowej. W sposób naturalny pojawiła się w naszych głowach nić łącząca powyższe kwestie z cieszącym się popularnością programem Barbary (siedzibą WIK-u), czyli „Znikającym Miastem”.

Kinga Bartniak rezydentką projektu „Praktyki troski”

5 marca zakończył się nabór na rezydencję artystyczną dla twórców i twórczyń z Wrocławia i Dolnego Śląska chcących zrealizować projekt w Koszycach poświęcony tematyce dobrostanu, odpoczynku i praktykom troski. Pomimo krótkiego czasu przypadającego na decyzję o wyjeździe (pobyt w KAIR Residency rozpoczyna się już w kwietniu), zgłosiliście aż 12 pomysłów, co bardzo nas cieszy!

Zobacz wszystkie aktualności
Bądź na bieżąco!

Jeśli chcesz być na bieżąco z tym, co się u nas dzieje, zapisz się do newsletera.