Menu

Wystawa „Osad” Laury Adel w IP Studio

Obrazy multimedialne generowane przez dźwięk, interaktywne wydruki techniką 3D i sztuka cyfrowa przenosząca poezję przestrzeni miejskich w środowisko wirtualne – od 11 stycznia zapraszamy na intermedialną wystawę prac Laury Adel będącą twórczym podsumowaniem indywidualnej i warsztatowej pracy artystki w trakcie miesięcznej rezydencji MagiC Carpets.  

OSAD to spojrzenie na Wrocław z perspektywy odkrywcy, odkrywczyni. Obrazy, dźwięki i historie ludzkie przeplatają się tu z procesami geologicznymi. To właśnie takie zjawiska jak żłobienie, piętrzenie się i wypełnianie – jak twierdzi artystka – metaforycznie opisują współczesne miasta, zbudowane z betonu. Osad może być też poetycką pozostałością po minionych już warsztatach prowadzonych przez Laurę i artystyczny rejestr obserwacji jej najbliższego otoczenia, który przerodził się w oraz obiekt w kształcie kamienia wykonany techniką druku 3D oraz obrazy multimedialne, generowane przez dźwięk.

dwujęzyczna grafika z obrazkiem kamienia będąca identyfikacja wystawy Laury Adel. Na grafice są informacje o miejscu wystawy czyli IP Studio we Wrocławiu w podwórku Ruska czetdzieści sześć a oraz o czasie trwania wystawy, czyli od jedenastego do dwudziestego piątego stycznia


Miejsce: IP Studio, ul. Ruska 46A IV p. lok. 401.3 (wejście klatką schodową A, dzwonić domofonem pod numer 8), Wrocław
Godziny otwarcia wystawy:
wtorek-sobota od 14:00 do 18:00
wstęp wolny
Oprowadzania autorskie:
20.01 (sobota) o godz. 14:00 w j. polskim
25.01 (czwartek) o godz. 18:00 w j. angielskim

Zejść z utartych szlaków, czyli interwencje artystyczne początkiem procesu twórczego wystawy

W rolę wspomnianych już wcześniej odkrywców musiały wcielić się osoby uczestniczące w czerwcowych zajęciach. Grupa spacerowała z Laurą po Wrocławiu zostawiając innym użytkownikom przestrzeni publicznej subtelne komunikaty w postaci liścików, frywolnych karteczek i autorskich magnesów. Urbanistyczne interwencje artystyczne pojawiły się na terenie podwórka przy ulicy Ruskiej 46, przy fosie miejskiej, przejściu podziemnym przy placu Jana Pawła II i fontannie Alegorii Walki i Zwycięstwa. Choć już nie istnieją fizycznie, wciąż pozostają w pamięci cyfrowej, dzięki zdjęciom i internetowemu tomikowi. Laura często wykorzystuje w swojej praktyce poezję, a samą wystawę w IP Studio wzbogaciła o dyskretne notatki definiujące różne procesy geologiczne, które kojarzą się z procesami miastotwórczymi. Warto poszukać ich podczas oglądania wystawy.

Przemierzamy te same ulice, pniemy się po tych samych schodach
i trzymamy spójnie tych samych myśli.
Otula nas to, co wspólne.
Drąży to, co narzucone, nieme i anonimowe.
Powierzchownie, tak się zdaje – kłębimy się
– w zaułku, w zakamarku, w odosobnieniu.
W głębi jednak – trwale i wiernie – żłobimy monolit zbiorowości,
aby ukuć swoją jednostkową formę. Każdy z osobna
– jako drobne kruszywo zespojone lepką siecią współoddziaływania.
Wypełniamy zbrojenia. Budujemy złożone konstrukcje masowe.
Tak się piętrzą nasze miasta.

Artystka:
Laura Adel, twórczyni interdyscyplinarna wykorzystująca sztukę nowych mediów. Swoją artystyczną praktykę opiera na abstrakcji, filmach eksperymentalnych i interakcji zarówno społecznej jak i z przedmiotami nieożywionymi, które znajduje w mieście. Oficjalna strona artystki: http://www.lauraadel.com.

Kuratorka wystawy:
Paulina Brelińska-Garsztka

Uczestnicy i uczestniczki warsztatów:
Anna Garasko, Franciszka Drozd, Dominika Chwastek, Marta Sieczkowska Maciej Brys, Barbara Krupa, Sonia Obolewicz, Wojciech Laskowski, Iza Ataman-Krok, Miruna Gheorduncescu


Interaktywny tomik poezji powarsztatowej: TUTAJ
Rozmowa Pauliny Brelińskiej-Garsztki z Laurą Adel na łamach Magazynu SZUM: Zejść z utartych szlaków. Wystawa „Osad” Laury Adel w IP Studio

OSAD jest podsumowaniem indywidualnej i warsztatowej pracy Laury Adel z grupa warsztatową podczas miesięcznej rezydencji w ramach działalności międzynarodowej platformy MagiC Carpets współfinansowanej przez program Unii Europejskiej „Kreatywna Europa”. Projekt zrzesza kilkanaście organizacji kulturalnych w Europie, a Wrocławski Instytut Kultury jest jego częścią.

Aktualności / AIR Wro

BIG CITY LIFE na najbliższe 2 miesiące zagości we Wrocławiu

Nowy międzynarodowy projekt rezydencyjny AIR Wro realizowany jest we współpracy ze słowackim K.A.I.R. (Košice Artist in Residence). Inicjatywa koncentruje się na eksplorowaniu możliwości, jakie oferuje grafika projektowa i warsztatowa, które dzięki swojej uniwersalności mogą skutecznie łączyć odległe środowiska w ramach twórczych aktywności. 

Poznajcie laureatów Kultury Mobilnej 2025

Pobyt rezydencyjny we wspólnocie artystycznej Cerdeira oraz udział w 17-stym Międzynarodowe Biennale Sztuki Ceramicznej w portugalskim Aveiro, wyjazd na Międzynarodową Konferencję Flameworkingu w Salem Community College w Nowym Jorku czy też wizyta zawodowa i premiera spektaklu choreograficznego w Göteborgu – a to nawet nie połowa projektów, które uzyskają dofinansowanie w ramach lokalnego programu wsparcia Kultura […]

Lisa Maria Baier – rezydentka Grafikwerkstatt we Wrocławiu

To już dziewiąty rok artystycznej współpracy Wrocławia i Drezna! Dzięki wsparciu Wydziałów Kultury dwóch sąsiedzkich krain – Dolnego Śląska i Saksonii oraz partnerów z miejskich instytucji kultury, współorganizujemy kolejną edycję wymiany rezydencyjnej dla artystów i artystek związanych ze środowiskiem grafiki warsztatowej.

Zobacz wszystkie aktualności
Bądź na bieżąco!

Jeśli chcesz być na bieżąco z tym, co się u nas dzieje, zapisz się do newsletera.