Menu

Grafikwerkstatt Studio – wiemy, kto wyjedzie na rezydencję!

Poznaliśmy decyzję jury majowego naboru na rezydencję w Dreźnie! Jesienią w Grafikwerkstatt Studio pracował będzie Ioannis Anastasiou. Gratulujemy!

Wymianę rezydencyjną dla twórców i twórczyń specjalizujących się w grafice warsztatowej Miasto Wrocław we współpracy z Miastem Partnerskim Drezno organizuje już od siedmiu lat. Dzięki niej w jednej z największych w Europie pracowni Grafikwerkstatt Studio, pracować już mogli: Maja Dokudowicz, Natalia Tarnawa, Katarzyna Roman oraz Dominika Ziober-Król, Beata Filipowicz, Vinicius Libardoni, a na przełomie września i października 2022 roku, Anna Chlebowska.

Rezydent Ioannis Anastasiou

Artysta urodził się w Atenach, a we Wrocławiu uzyskał tytuł doktora sztuki na Akademii Sztuk Pięknych im. E. Gepperta. Obecnie pracuje na Akademii, jako laborant grafiki warsztatowej. Twórczość Ioannisa uwzględnia kontekst społeczny i polityczny. Wykorzystuje on techniki druku wklęsłego, wypukłego, płaskiego i eksperymentalnego w tworzeniu trójwymiarowych obiektów – najczęściej instalacji, książek artystycznych oraz grafik. Uczestniczył w wielu międzynarodowych konferencjach, sympozjach i warsztatach, a także jest współautorem licznych publikacji w czasopismach artystycznych. Jest współorganizatorem PrintCard Wrocław – International Prints Exchange, współtwórcą Zine Without a Crown oraz współzałożycielem Misprint Studio we Wrocławiu.

„Podczas rezydencji artystycznej chcę zrealizować projekt zatytułowany Świt był szary i gorzki. Zajmę się delikatnym tematem ran i blizn ciała i duszy, które pozostawia po sobie wojna. Inspiracją i pomocą naukową będą dla mnie badania wielu aspektów bombardowania Drezna w lutym 1945 rok, powiązanie ich ze współczesnością i tym, co rozumiemy jako pamięć.” – wspomina Ioannis.

Rezydencyjny projekt zakłada stworzenie serii grafik, które będą referować do tego jak symbole zmieniają znaczenie, jak to, co znaczące, staje się nieistotne i jak obraz przechodzi od rzeczywistego, przez symboliczny, do wyobrażonego, zapamiętanego. W drezdeńskim studiu będzie pracować w oparciu o technikę algrafii i druku typograficznego.

Sprawdź wyniki naboru na stronie Gminy Wrocław

Organizatorzy i partnerzy

Organizatorami rezydencji są miasta partnerskie: Wrocław i Drezno. Partnerzy wymiany: Grafikwerkstatt w Dreźnie, Wrocławski Instytut Kultury, Akademia Sztuk Pięknych im. Eugeniusza Gepperta we Wrocławiu, Galeria Miejska we Wrocławiu i Domek Miedziorytnika.

Aktualności / AIR Wro

Od brydżowej rozgrywki do filmowej etiudy

,,Na dole huczał jazz.[…] Bez względu na pogodę, na paru metrach kwadratowych przestrzeni podrygiwała twardo sprasowana masa ludzka. Na górze przy dwu szeregach kanciastych stolików zasiadły każdego popołudnia i wieczora pracowite czwórki brydżystów.”

Tkanina artystyczna jako narzędzie do współpracy (i tworzenia magii?) – rezydencja Oscara Anderssona | Magic Carpets

To był koniec roku szkolnego i pierwszy dzień lata, kiedy na wrocławskim podwórku przy ul. Ruskiej w świetle neonów pojawiła się premierowo tkanina artystyczna Oscara Anderssona. Błękitno-zielone, przypominające nowoczesny gobelin dzieło sztuki było efektem współpracy szwedzkiego ilustratora z grupą młodzieży, z którą warsztatowo pracował w czerwcu tego roku.

Rezydencja znikającego miasta

Projekt realizowany w ramach międzynarodowego programu „What’s next?”, eksploruje tematy przemijania, upadku i transformacji. W kwietniu 2024 roku dwójka artystów – Arek Pasożyt i Anastasiia Zazuliak – spotkała się we Wrocławiu, by uchwycić tę dynamiczną grę między zanikiem a odrodzeniem. Kulisy tego artystycznego procesu badawczego zdradza kuratorka projektu, Karolina Jaworska.

Zobacz wszystkie aktualności
Bądź na bieżąco!

Jeśli chcesz być na bieżąco z tym, co się u nas dzieje, zapisz się do newsletera.