Menu

Culture Utopias: otwieramy nabór na rezydencję artystyczną w Bukareszcie i Wrocławiu 

Zapraszamy do udziału w podwójnej rezydencji zaplanowanej w 2024 roku z myślą o stworzeniu wspólnej i odważnej przestrzeni działania, w której artyści, menadżerowie kultury, aktywiści i osoby pracujące w sektorze kreatywnym będą mogły zastanowić się nad wyzwaniami, przed którymi stanęła Europa w ostatniej dekadzie. Na zgłoszenia czekamy do 5 grudnia!   
Zmiany zaczynają się we współdziałaniu 

Do udziału zapraszamy osoby artystyczne, twórcze, aktywistyczne, badawcze i zajmujące się pracą projektową w kulturze oraz będące obywatelami i obywatelkami Rumunii, Polski lub Ukrainy. Zgłoszenia w języku angielskim możecie przesyłać do 5 grudnia.

Rezydencja podzielona będzie na dwa trzytygodniowe sloty:

Pobyt w Bukareszcie odbędzie się w siedzibie AREAL – przestrzeni rozwoju choreograficznego – w terminie 3–30.07.2024. Koncentrować będzie się na formułowaniu wspólnie wypracowanej koncepcji projektu. Druga część rezydencji, czyli pobyt we Wrocławiu, potrwa od 15.08 do 15.09.2024 roku. Wrocławska część będzie polegała na testowaniu stworzonych pomysłów, idei i scenariuszy. Uczestnicy mogą skupić się na prowadzeniu własnych badań, współpracy z lokalną społecznością, rozwijaniu praktyk partycypacyjnych, formułowaniu działań sprzyjających wymianie praktyk i dzielenia się wiedzą.   

Zgłoszenia przesyłać możecie przez formularz online | deadline: 5 grudnia 2023, 23:59 (CEST) 

Kulturalne Utopie  

Rezydencja realizowana w ramach „What’s next?” skupi się na próbie stworzenia bezpiecznego miejsca do podjęcia refleksji na temat (po)wojny w Ukrainie i (po)katastrofy w Europie. Będzie też miejsce na inkubację nowych pomysłów o europejskiej współpracy multidyscyplinarnej i refleksji nad tytułowymi „kulturalnymi utopiami” przyszłości. Wybrane osoby rezydenckie stworzą szkic, w dowolnej formie, bezpiecznej przestrzeni współpracy. 

Ważne! Podczas aplikowania nie masz obowiązku zgłaszania konkretnego projektu na rezydencję, jednak podczas pierwszej części pobytu będziecie pracować nad zbiorowym projektem artystycznym. Rezydencja skupia się na współpracy, innowacjach, podejmowaniu refleksji i prowadzeniu badań na temat postpandemicznej i miejmy nadzieję powojennej przyszłości. 

Co oferujemy? 

Organizatorzy zapewniają transport uczestników do Bukaresztu i Wrocławia oraz zakwaterowanie we wspólnym mieszkaniu z własnym pokojem. Wybrane osoby otrzymają wynagrodzenie w wysokości 1500 Euro (brutto, w tym diety) za pobyt rezydencyjny w Bukareszcie oraz 1000 Euro (brutto wraz z dietami) za pobyt rezydencyjny we Wrocławiu. W przypadku uczestnictwa z członkiem rodziny zostanie wypłacone dodatkowe 500 Euro (w celu pokrycia kosztów opieki nad dzieckiem, diety lub podróży) za oba pobyty. Projekt zapewnia wsparcie mentorskie, bezpieczną przestrzeń do dyskusji, spotkań, prób i badań, dostęp do lokalnego programu kulturalnego i dobrostanowego (opcjonalnie, w zależności od potrzeb uczestników). Dodatkowo w projekt wpisane jest pokrycie kosztów podróży, zakwaterowania i diet na potrzeby prezentacji wyników w Ukrainie w listopadzie 2024 r. (do potwierdzenia, w zależności od sytuacji wojennej). 

Kto może aplikować? 

Osoby pełnoletnie będące obywatelami_kami Polski, Rumunii lub Ukrainy ze znajomością języka angielskiego w stopniu komunikatywnym (w piśmie i mowie). Do zgłoszeń zachęcamy przede wszystkim osoby artystyczne zajmujące się tańcem, sztukami wizualnymi oraz osoby kuratorskie, aktywistyczne, ale też reprezentujące szeroko pojęte środowisko kultury i sztuki czy osoby badawcze. Do udziału w rezydencji zachęcamy również osoby z dzieckiem/członkiem rodziny (oferowana będzie dodatkowa opłata w wysokości 250 euro) i/lub z pewnym doświadczeniem zawodowym ze szczególnym zainteresowaniem podejściem międzysektorowym/partycypacyjnym. 

Zgłoś się! 

Aplikację można złożyć wypełniając formularz online w języku angielskim: TUTAJ   

Na zgłoszenia czekamy do 5 grudnia 23.59 (CEST), a wyniki ogłosimy na koniec grudnia 2023 roku. Wybór uczestników zostanie dokonany na podstawie jakości aplikacji, propozycji projektu i zainteresowania rezydencją Culture Utopias. Wyboru dokona jury składające się z reprezentantów instytucji partnerskich. 

Więcej o naborze przeczytasz TUTAJ

Organizatorzy: 

Oferowana wspólnie przez Fundację Gabrieli Tudor (Bukareszt), Wrocławski Instytut Kultury (Wrocław) i proto produkciię (Kijów), podwójna rezydencja jest przede wszystkim bezpieczną przestrzenią wymiany i współpracy. Wspólnie z partnerami wychodzimy z założenia, że zmiany zaczynają się we współdziałaniu. Rezydencja Culture Utopias jest częścią projektu „What’s next? Bezpieczne kulturowe multi-przestrzenie dla multidyscyplinarnej refleksji nad (post)wojenną i (post)kryzysową tożsamością europejską”, projektu stworzonego w partnerstwie zusa (Niemcy), MitOst (Niemcy), MUSIKTHEATERTAGE WIEN (Austria), proto produkciia (Ukraina), Wrocławskiego Instytutu Kultury (Polska) i Fundacji Gabrieli Tudor (Rumunia). Projekt współfinansowany jest ze środków Unii Europejskiej. 

Aktualności / AIR Wro

Big City Life: zaczynamy trzeci rok z rezydencjami artystycznymi Magic Carpets

Kolejny sezon rezydencyjny platformy Magic Carpets we Wrocławskim Instytucie Kultury upłynie pod hasłem życia w dużym mieście. Towarzyszące mu szybkie tempo, zgiełk, poznawanie różnych ludzi w różnych miejscach, tymczasowe przyjaźnie lub samotność, lokalne legendy, kojarzone z miastem rozrywki czy weekendowe ucieczki (tzw. city break) będą głównym tematem artystycznych prac realizowanych podczas miesięcznych pobytów rezydencyjnych we […]

Artyści na tropie znikającego miasta

Jednym z ważniejszych wątków międzynarodowego projektu „What’s next?”, współtworzonego przez Wrocławski Instytut Kultury, jest kreowanie bezpiecznej przestrzeni do refleksji, szczególnie w aktualnej sytuacji międzynarodowej. W sposób naturalny pojawiła się w naszych głowach nić łącząca powyższe kwestie z cieszącym się popularnością programem Barbary (siedzibą WIK-u), czyli „Znikającym Miastem”.

Zobacz wszystkie aktualności
Bądź na bieżąco!

Jeśli chcesz być na bieżąco z tym, co się u nas dzieje, zapisz się do newsletera.