Menu

Trwają nabory do projektów wspierających mobilność osób twórczych. Aplikuj teraz!

AIR Wro, międzynarodowy program Wrocławskiego Instytutu Kultury, ogłosił aż trzy nabory do projektów wspierających artystyczne i badawcze praktyki kulturalne! Można zgłosić się na rezydencję w słowackich Koszycach, zrealizować badawczo-sieciujący projekt o oddolnych inicjatywach we Wrocławiu czy zdobyć wsparcie finansowe na realizację zagranicznych projektów.

Luty to znakomity czas, by zacząć planować kulturalne wyjazdy na ten rok – sprawdź, do którego projektu się zgłosić i… skorzystaj z możliwości wyruszenia we wzbogacającą podróż artystyczno-badawczą z AIR Wro!

Trwające nabory AIR Wro:

Kultura Mobilna 2024
Praktyki troski – rezydencja w Koszycach
→ Out-of-doors – rezydencja badawczo-sieciująca we Wrocławiu
spotkanie informacyjne online
konsultacje

Kultura Mobilna 2024: nabór do programu wsparcia wyjazdów zagranicznych twórców i twórczyń z Dolnego Śląska

nabór wniosków: do 26.02.2024
realizacja projektów: 10.03-10.12.2024
wsparcie finansowe: do 3000 zł brutto
język: polski, angielski
strona naboru i formularze: TUTAJ

Program niezmiennie skierowany jest do artystów i artystek, kuratorów i kuratorek, menedżerów i menedżerek, aktywistów i aktywistek, animatorów i animatorek, badaczy i badaczek z Dolnego Śląska, planujących, indywidualnie lub w grupach, realizować swoje projekty za granicą. Aplikować można nie tylko wtedy, gdy planuje się wyjazd w ramach rezydencji lub wizyt studyjnych. Do udziału zaproszone są także osoby (i grupy) zamierzające wziąć udział w zagranicznych przeglądach sztuki, festiwalach, konferencjach czy innych wydarzeniach i projektach, dzięki którym będą mogły rozwijać umiejętności, zaprezentować swoją twórczość i budować relacje międzynarodowe. Zgłaszać mogą się wszyscy – bez względu na wykształcenie czy doświadczenie.

➳ W ramach inspiracji kliknij TUTAJ i sprawdź archiwum zrealizowanych dotąd projektów! 

Praktyki troski: nabór na rezydencję w słowackich Koszycach

nabór wniosków: do 5.03.2024
realizacja: kwiecień, maj, czerwiec 2024 [min. 80% czasu]
honorarium: 600 € brutto (miesięcznie) + 400 € brutto (budżet produkcyjny) + do 200 € brutto  (koszty podróży)
język: angielski
strona naboru i formularz: TUTAJ

AIR Wro i KAIR Košice zapraszają artystów i artystki wizualne lub interdyscyplinarne, mieszkające lub pochodzące z Wrocławia lub regionu Dolnego Śląska, do wzięcia udziału w rezydencji ”Practices of Care” w słowackich Koszycach. Wyjątkowy pobyt artystyczny pozwoli zgłębić temat opieki w różnych kontekstach, angażując się w kwestie slow life, współistnienia, zarządzania środowiskiem i nie tylko. Trzymiesięczna rezydencja jest odpowiednim wyborem dla osób chcących rozwijać długofalowe projekty artystyczno-badawcze, bądź pragnących otworzyć się na działania twórcze z zakresu formalnych i nieformalnych praktyk promujących holistyczną perspektywę dobrego samopoczucia, a także wsparcia jednostek, społeczności i środowiska. Wybrana osoba otrzyma zakwaterowanie, przestrzeń studyjną, miesięczne stypendium, budżet produkcyjny, zwrot kosztów podróży i dostęp do lokalnych sieci kulturalnych.

Out-of-doors: nabór na rezydencję projektu What’s next?

nabór wniosków: do 5.03.2024
realizacja: jesień 24′ (do 6.09 złożenie planu rezydencji, 20.09-10.10 pobyt we Wrocławiu, 5 i 6.10 udział w ogólnopolskim forum artystycznych działań lokalnych „Sztuka Sąsiedztwa”)
honorarium: 4 400 zł brutto (w przypadku uczestnictwa z dzieckiem/członkiem rodziny oferowana będzie dodatkowa opłata w wysokości 2 000 zł brutto)
strona naboru i formularz: TUTAJ

Praktykujesz w swoich działaniach podejście międzysektorowe lub partycypacyjne? Masz w sobie ciekawość, by wziąć udział w rezydencji badawczo-sieciującej? Interesują Cię procesy stojące za tworzeniem, funkcjonowaniem, ale i rozpadaniem się działających inicjatyw oddolnych oraz „wędrujących” projektów postartystycznych? Zgłoś się na jesienną rezydencję do Wrocławskiego Instytutu Kultury. Projekt będzie okazją  do podjęcia refleksji nad otwartymi, inkluzywnymi, łączącymi, równościowymi przestrzeniami (fizycznymi lub nie) wspólnotowych aktywności.

Do udziału w naborze zachęcani są kuratorzy i kuratorki, badacze i badaczki, edukatorzy i edukatorki, urzędnicy i urzędniczki, mediatorzy i mediatorki sztuki, jak również osoby twórcze: artystyczne czy projektujące z całej Polski. Open call kierowany jest do wszystkich ciekawych tematu, reprezentujących szeroko pojęte środowisko kultury i sztuki czy badań. Projekt współfinansowany jest ze środków Unii Europejskiej.

Przygotuj się z zespołem AIR Wro

Zespół koordynatorski wspomaga przygotowania do udziału w naborach i zgłoszenia swoich aplikacji. Warto z tego wsparcia skorzystać, by rozwiać wszelkie wątpliwości i uniknąć błędów formalnych. Przed nami spotkanie informacyjne:

Konsultujemy pomysły

Warto również pamiętać, że do dnia zamknięcia systemów włącznie, można konsultować swoje pomysły mailowo oraz telefonicznie. Możemy się również umówić na rozmowę na żywo w Barbarze, siedzibie Wrocławskiego Instytutu Kultury. Śmiało kontaktujcie się z nami w dni robocze w godzinach 9:00-16:00.

Inicjatywy te mają na celu kultywowanie kreatywności, wspieranie współpracy i promowanie wymiany kulturalnej zarówno na poziomie lokalnym, jak i międzynarodowym. Zapraszamy artystów i artystki, badaczy i badaczki, kuratorów i kuratorki oraz wszelkich entuzjastów kultury do skorzystania z tych możliwości i wyruszenia we wzbogacające podróże artystyczno-badawcze.

– zachęcają koordynatorki AIR Wro

Skontaktuj się z nami:


➳ airwro@instytutkultury.pl 
  
Kontakt do koordynatorek:  

Paulina Brelińska-Garsztka:
+48 799 041 119
paulina.brelinska@instytutkultury.pl 

Karolina Jaworska:
+48 508 491 809
karolina.jaworska@instytutkultury.pl

Znajdziecie nas również na:
facebook.com/airwro 
www.instagram.com/air_wro
Trzymamy kciuki, powodzenia!  

Aktualności / AIR Wro

Rezydencja znikającego miasta

Projekt realizowany w ramach międzynarodowego programu „What’s next?”, eksploruje tematy przemijania, upadku i transformacji. W kwietniu 2024 roku dwójka artystów – Arek Pasożyt i Anastasiia Zazuliak – spotkała się we Wrocławiu, by uchwycić tę dynamiczną grę między zanikiem a odrodzeniem. Kulisy tego artystycznego procesu badawczego zdradza kuratorka projektu, Karolina Jaworska.

Czekając na magię z Oscarem Anderssonem

Wyobraźnia i mistycyzm mogą być zintegrowane z codziennym życiem. Z takiego założenia wychodzi rezydent Wrocławskiego Instytutu Kultury, na co dzień tworzący w Sztokholmie Oscar Andersson. W swojej twórczości Oscar koncentruje się na ponownym zaczarowaniu świata. Dlatego podczas warsztatów zatytułowanych „Waiting for Magic” (tłum. „Czekając na magię”) wspólnie z grupą młodzieży zainspiruje się podwodną mitologią.

Big City Life: zaczynamy trzeci rok z rezydencjami artystycznymi Magic Carpets

Kolejny sezon rezydencyjny platformy Magic Carpets we Wrocławskim Instytucie Kultury upłynie pod hasłem życia w dużym mieście. Towarzyszące mu szybkie tempo, zgiełk, poznawanie różnych ludzi w różnych miejscach, tymczasowe przyjaźnie lub samotność, lokalne legendy, kojarzone z miastem rozrywki czy weekendowe ucieczki (tzw. city break) będą głównym tematem artystycznych prac realizowanych podczas miesięcznych pobytów rezydencyjnych we […]

Zobacz wszystkie aktualności
Bądź na bieżąco!

Jeśli chcesz być na bieżąco z tym, co się u nas dzieje, zapisz się do newsletera.