Menu

AIR Wro 2023 – poznaj szczegóły naszych międzynarodowych projektów

Już niedługo ogłosimy wyniki naboru na rezydencję w Dreźnie, trwają artystyczne działania w ramach MagiC Carpets, we Wrocławiu pojawiły się też dwie kolejne uczestniczki projektu „Czyje głosy są słyszane?”… Sprawdź, co dzieje się w naszym „dziale zagranicznym”!

Przed nami najgorętszy moment w kalendarzu programowym AIR Wro od czasu obchodów Europejskiej Stolicy Kultury Wrocław 2016. Tylko w tym roku realizujemy projekty rezydencyjne i programy wsparcia, dzięki którym w twórczą podróż wyruszy niemal 50 osób!

Na rezydencje i wizyty studyjne do Wrocławia oraz innych miast Europy organizowane w ramach AIR Wro zapraszamy osoby realizujące projekty artystyczne, kulturalne czy społeczne, skupiające się na bieżących problemach – choćby migracji nowych mieszkańców, przestrzeni publicznej, ochronie środowiska, służących mediacji oraz poszukiwaniu dobrych praktyk i rozwiązań dla współczesnych miast. Organizowane projekty są odpowiedzią na bieżącą sytuację i potrzeby zgłaszane przez artystów, twórców i partnerów międzynarodowych.

MagiC Carpets

To współfinansowana przez program „Kreatywna Europa” i kierowana przez Biennale w Kownie platforma, do której dołączyliśmy w 2022 roku. Jej głównym założeniem jest rozwijanie działań angażujących wschodzące talenty (kuratorów i artystów) poprzez program rezydencji skupiających się na włączaniu społeczności lokalnych i pracy w przestrzeni publicznej. W drugim roku trwania tego projektu, kuratorka rezydencji artystycznych Paulina Brelińska-Garsztka zaprosiła do współpracy cztery twórczynie: Stankę Soare (RO), Laurę Adel (PL), Mirunę Gheordunescu (lokalną artystkę wspierającą) i Teresę Stillebacher (AT).

Rezydentki będą pracować z wrocławską społecznością w trakcie otwartych spotkań, warsztatów czy spacerów. Ich celem jest przede wszystkim wspólna praca, rozmowy i rozwijanie kulturalno-społecznych pomysłów z mieszkańcami i mieszkankami Wrocławia. Zaczęliśmy od serii warsztatów prowadzonych przez pochodzącą z Rumunii artystkę – Stankę Soare, która w projekcie „Przemysł Domowy” postanowiła nadać z pozoru niepotrzebnym i zapomnianym przedmiotom użytku codziennego nowe kształty i funkcje.

Efekty artystycznej pracy grupowej poznamy podczas otwartego spotkania zaplanowanego na 16 czerwca o godz. 18:00 w Barbarze przy ul. Świdnickiej 8b.

Z kolei twórczyni wizualna, Laura Adel zaplanowała warsztaty połączone ze spacerowaniem wokół tematu szeroko rozumianej typografii Wrocławia. Czerwcowym spotkaniom w terenie będą towarzyszyły streetartowe interwencje w mieście. Artystka chce wziąć pod lupę warstwę estetyczną, znaczeniową jak i emocjonalną, jaką niosą ze sobą słowa w przestrzeni miejskiej.

Seria kreatywnych zajęć pt. „Gra słów” zaplanowana jest na 14,15, 21 i 22 czerwca (start o godz. 17:00) w Klubokawiarni Recepcja przy neonowym podwórku Ruska 46.

Jesienią we Wrocławiu, na zakończenie tegorocznej przygody z europejskimi artystkami, rezydować będzie Teresa Stillebacher. Austriacka architektka ma spore doświadczenie w kreowaniu przestrzennych obiektów tworzonych wraz z mieszkańcami i mieszkankami. Multidyscyplinarna artystka zaprosi uczestników i uczestniczki do kolektywnego budowania pawilonu, gdzie będziemy się spotykać i… gotować!

„Czy głosy są słyszane?”

Rozpisany na półtora roku program podejmuje tematy związane z migracją osób twórczych, praktykami włączania mniejszości w działania kulturalne na równych zasadach i prezentowanie ich społeczeństwu większościowemu. W otwartym naborze wybrano sześć osób artystycznych z Polski: Anastasię Jechorek, Dawida Puszyńskiego, Kate Ngan Wa Ao, Saitip Majewską, Oleksandrę Balytską, Viktoriię Tofan i sześć z Norwegii, które zaproszone są na miesięczne pobyty rezydencyjne po obu stronach Morza Bałtyckiego. Osoby z Polski wyjeżdżają do Hvitsten, a te z Norwegii przyjeżdżają do Wrocławia.

W czerwcu będzie okazja, by poznać się bliżej z dwiema twórczyniami działającymi we Wrocławiu. We wtorek (20 czerwca) o 19:00 zapraszamy do Recepcji na open studio z białoruską fotografką, Alioną Pazdniakovą i tajwańską malarką Yachi Shian-Yuan Yang.

Efekty polsko-norweskich rezydencji prezentowane będą podczas sierpniowego festiwalu Hvitsten Salong 2023 oraz podczas wystawy finiszującej program wymiany osób artystycznych w galerii BWA Studio (10.11 – 31.12.2023r.). Projekt realizowany jest przez WIK, Hvitsten Salong (Hvitsten/NO) i Safemuse (Oslo/NO), dzięki finansowaniu z funduszy EOG w ramach Programu Kultura.

What’s next?

Zupełną nowością w naszym programie jest dwuletni międzynarodowy projekt, który ma na celu wspieranie kreatywności i odwagi w sektorze kultury oraz stworzenie przestrzeni do refleksji nad nowymi formatami rezydencji i współpracy transgranicznej. „What’s next? Bezpieczne przestrzenie kultury dla multidyscyplinarnej refleksji nad (post)wojenną i (post)kryzysową tożsamością europejską” jest działaniem stworzonym wspólnie przez pięć organizacji z czterech krajów: Rumunii, Niemiec, Austrii, Ukrainy i Polski. Planowany program zakłada organizacje spotkań, rezydencji i praktyk, zapewniając bezpieczną przestrzeń do pracy i artystycznych aktywności dla osób twórczych, aktywistycznych i obywatelskich w pięciu krajach europejskich. Z działaniami planujemy wystartować jesienią tego roku.

Przedstawiciele pięciu organizacji tworzących projekt What’s next? odwiedzili w lutym nasz instytut. Fot. Wojciech Chrubasik
Grafikwerkstatt Studio

W ramach wieloletniej współpracy partnerskiej Wrocławia i Drezna, realizujemy też ósmą już wymianę dla osób twórczych specjalizujących się w druku artystycznym. W kwietniu, na miesięcznej rezydencji we Wrocławiu gościła Karen Koschnick, absolwentka Akademii Sztuk Pięknych w Dreźnie, malarka i twórczyni kreatywnych technik druku. Z kolei osobę, która wyjedzie do jednej z najstarszych i najważniejszych pracowni grafiki warsztatowej w Europie – Grafikwerkstatt – poznamy 29 czerwca.

Kultura Mobilna

Program od 2017 roku wspiera mobilność osób artystycznych, kuratorskich, menedżerskich, aktywistycznych i badawczych z Wrocławia i Dolnego Śląska planujących (indywidualnie lub w grupach) realizację zagranicznych projektów. Tylko w tym roku do udziału w otwartym naborze zgłoszono 31 wniosków. Komisja wybrała pięć propozycji, a wśród nich: wizyta studyjna i spotkanie networkingowe z NUS COOPERATIVA Macieja Kowalczyka i Marcina Dominiaka; kulinarny performans w ramach foodculture days Art Bienniale Mai Renn i Piotra Matkowskiego; realizację kostiumów ze szklanymi elementami do spektaklu tanecznego Vivian Fredrich według projektu Uli Gołdasz, udział muzycznej grupy Akademii Muzycznej im. K. Lipińskiego we Wrocławiu w składzie: Karol Knapiński, Olgierd Żemojtel, Karolina Kułaga, Jan Styczyński i Michał Kram w międzynarodowym koncercie przy użyciu prototypowej technologii NMP (networked music performance) oraz autorska wstawa Tomasza Opanii w Bostonie.

Więcej o naszych międzynarodowych działaniach znajdziesz w zakładce AIR Wro.

Obserwuj nas też na kanałach społecznościowych:

Aktualności / AIR Wro

BIG CITY LIFE na najbliższe 2 miesiące zagości we Wrocławiu

Nowy międzynarodowy projekt rezydencyjny AIR Wro realizowany jest we współpracy ze słowackim K.A.I.R. (Košice Artist in Residence). Inicjatywa koncentruje się na eksplorowaniu możliwości, jakie oferuje grafika projektowa i warsztatowa, które dzięki swojej uniwersalności mogą skutecznie łączyć odległe środowiska w ramach twórczych aktywności. 

Poznajcie laureatów Kultury Mobilnej 2025

Pobyt rezydencyjny we wspólnocie artystycznej Cerdeira oraz udział w 17-stym Międzynarodowe Biennale Sztuki Ceramicznej w portugalskim Aveiro, wyjazd na Międzynarodową Konferencję Flameworkingu w Salem Community College w Nowym Jorku czy też wizyta zawodowa i premiera spektaklu choreograficznego w Göteborgu – a to nawet nie połowa projektów, które uzyskają dofinansowanie w ramach lokalnego programu wsparcia Kultura […]

Lisa Maria Baier – rezydentka Grafikwerkstatt we Wrocławiu

To już dziewiąty rok artystycznej współpracy Wrocławia i Drezna! Dzięki wsparciu Wydziałów Kultury dwóch sąsiedzkich krain – Dolnego Śląska i Saksonii oraz partnerów z miejskich instytucji kultury, współorganizujemy kolejną edycję wymiany rezydencyjnej dla artystów i artystek związanych ze środowiskiem grafiki warsztatowej.

Zobacz wszystkie aktualności
Bądź na bieżąco!

Jeśli chcesz być na bieżąco z tym, co się u nas dzieje, zapisz się do newsletera.