Menu

AIR Wro 2023 – poznaj szczegóły naszych międzynarodowych projektów

Już niedługo ogłosimy wyniki naboru na rezydencję w Dreźnie, trwają artystyczne działania w ramach MagiC Carpets, we Wrocławiu pojawiły się też dwie kolejne uczestniczki projektu „Czyje głosy są słyszane?”… Sprawdź, co dzieje się w naszym „dziale zagranicznym”!

Przed nami najgorętszy moment w kalendarzu programowym AIR Wro od czasu obchodów Europejskiej Stolicy Kultury Wrocław 2016. Tylko w tym roku realizujemy projekty rezydencyjne i programy wsparcia, dzięki którym w twórczą podróż wyruszy niemal 50 osób!

Na rezydencje i wizyty studyjne do Wrocławia oraz innych miast Europy organizowane w ramach AIR Wro zapraszamy osoby realizujące projekty artystyczne, kulturalne czy społeczne, skupiające się na bieżących problemach – choćby migracji nowych mieszkańców, przestrzeni publicznej, ochronie środowiska, służących mediacji oraz poszukiwaniu dobrych praktyk i rozwiązań dla współczesnych miast. Organizowane projekty są odpowiedzią na bieżącą sytuację i potrzeby zgłaszane przez artystów, twórców i partnerów międzynarodowych.

MagiC Carpets

To współfinansowana przez program „Kreatywna Europa” i kierowana przez Biennale w Kownie platforma, do której dołączyliśmy w 2022 roku. Jej głównym założeniem jest rozwijanie działań angażujących wschodzące talenty (kuratorów i artystów) poprzez program rezydencji skupiających się na włączaniu społeczności lokalnych i pracy w przestrzeni publicznej. W drugim roku trwania tego projektu, kuratorka rezydencji artystycznych Paulina Brelińska-Garsztka zaprosiła do współpracy cztery twórczynie: Stankę Soare (RO), Laurę Adel (PL), Mirunę Gheordunescu (lokalną artystkę wspierającą) i Teresę Stillebacher (AT).

Rezydentki będą pracować z wrocławską społecznością w trakcie otwartych spotkań, warsztatów czy spacerów. Ich celem jest przede wszystkim wspólna praca, rozmowy i rozwijanie kulturalno-społecznych pomysłów z mieszkańcami i mieszkankami Wrocławia. Zaczęliśmy od serii warsztatów prowadzonych przez pochodzącą z Rumunii artystkę – Stankę Soare, która w projekcie „Przemysł Domowy” postanowiła nadać z pozoru niepotrzebnym i zapomnianym przedmiotom użytku codziennego nowe kształty i funkcje.

Efekty artystycznej pracy grupowej poznamy podczas otwartego spotkania zaplanowanego na 16 czerwca o godz. 18:00 w Barbarze przy ul. Świdnickiej 8b.

Z kolei twórczyni wizualna, Laura Adel zaplanowała warsztaty połączone ze spacerowaniem wokół tematu szeroko rozumianej typografii Wrocławia. Czerwcowym spotkaniom w terenie będą towarzyszyły streetartowe interwencje w mieście. Artystka chce wziąć pod lupę warstwę estetyczną, znaczeniową jak i emocjonalną, jaką niosą ze sobą słowa w przestrzeni miejskiej.

Seria kreatywnych zajęć pt. „Gra słów” zaplanowana jest na 14,15, 21 i 22 czerwca (start o godz. 17:00) w Klubokawiarni Recepcja przy neonowym podwórku Ruska 46.

Jesienią we Wrocławiu, na zakończenie tegorocznej przygody z europejskimi artystkami, rezydować będzie Teresa Stillebacher. Austriacka architektka ma spore doświadczenie w kreowaniu przestrzennych obiektów tworzonych wraz z mieszkańcami i mieszkankami. Multidyscyplinarna artystka zaprosi uczestników i uczestniczki do kolektywnego budowania pawilonu, gdzie będziemy się spotykać i… gotować!

„Czy głosy są słyszane?”

Rozpisany na półtora roku program podejmuje tematy związane z migracją osób twórczych, praktykami włączania mniejszości w działania kulturalne na równych zasadach i prezentowanie ich społeczeństwu większościowemu. W otwartym naborze wybrano sześć osób artystycznych z Polski: Anastasię Jechorek, Dawida Puszyńskiego, Kate Ngan Wa Ao, Saitip Majewską, Oleksandrę Balytską, Viktoriię Tofan i sześć z Norwegii, które zaproszone są na miesięczne pobyty rezydencyjne po obu stronach Morza Bałtyckiego. Osoby z Polski wyjeżdżają do Hvitsten, a te z Norwegii przyjeżdżają do Wrocławia.

W czerwcu będzie okazja, by poznać się bliżej z dwiema twórczyniami działającymi we Wrocławiu. We wtorek (20 czerwca) o 19:00 zapraszamy do Recepcji na open studio z białoruską fotografką, Alioną Pazdniakovą i tajwańską malarką Yachi Shian-Yuan Yang.

Efekty polsko-norweskich rezydencji prezentowane będą podczas sierpniowego festiwalu Hvitsten Salong 2023 oraz podczas wystawy finiszującej program wymiany osób artystycznych w galerii BWA Studio (10.11 – 31.12.2023r.). Projekt realizowany jest przez WIK, Hvitsten Salong (Hvitsten/NO) i Safemuse (Oslo/NO), dzięki finansowaniu z funduszy EOG w ramach Programu Kultura.

What’s next?

Zupełną nowością w naszym programie jest dwuletni międzynarodowy projekt, który ma na celu wspieranie kreatywności i odwagi w sektorze kultury oraz stworzenie przestrzeni do refleksji nad nowymi formatami rezydencji i współpracy transgranicznej. „What’s next? Bezpieczne przestrzenie kultury dla multidyscyplinarnej refleksji nad (post)wojenną i (post)kryzysową tożsamością europejską” jest działaniem stworzonym wspólnie przez pięć organizacji z czterech krajów: Rumunii, Niemiec, Austrii, Ukrainy i Polski. Planowany program zakłada organizacje spotkań, rezydencji i praktyk, zapewniając bezpieczną przestrzeń do pracy i artystycznych aktywności dla osób twórczych, aktywistycznych i obywatelskich w pięciu krajach europejskich. Z działaniami planujemy wystartować jesienią tego roku.

Przedstawiciele pięciu organizacji tworzących projekt What’s next? odwiedzili w lutym nasz instytut. Fot. Wojciech Chrubasik
Grafikwerkstatt Studio

W ramach wieloletniej współpracy partnerskiej Wrocławia i Drezna, realizujemy też ósmą już wymianę dla osób twórczych specjalizujących się w druku artystycznym. W kwietniu, na miesięcznej rezydencji we Wrocławiu gościła Karen Koschnick, absolwentka Akademii Sztuk Pięknych w Dreźnie, malarka i twórczyni kreatywnych technik druku. Z kolei osobę, która wyjedzie do jednej z najstarszych i najważniejszych pracowni grafiki warsztatowej w Europie – Grafikwerkstatt – poznamy 29 czerwca.

Kultura Mobilna

Program od 2017 roku wspiera mobilność osób artystycznych, kuratorskich, menedżerskich, aktywistycznych i badawczych z Wrocławia i Dolnego Śląska planujących (indywidualnie lub w grupach) realizację zagranicznych projektów. Tylko w tym roku do udziału w otwartym naborze zgłoszono 31 wniosków. Komisja wybrała pięć propozycji, a wśród nich: wizyta studyjna i spotkanie networkingowe z NUS COOPERATIVA Macieja Kowalczyka i Marcina Dominiaka; kulinarny performans w ramach foodculture days Art Bienniale Mai Renn i Piotra Matkowskiego; realizację kostiumów ze szklanymi elementami do spektaklu tanecznego Vivian Fredrich według projektu Uli Gołdasz, udział muzycznej grupy Akademii Muzycznej im. K. Lipińskiego we Wrocławiu w składzie: Karol Knapiński, Olgierd Żemojtel, Karolina Kułaga, Jan Styczyński i Michał Kram w międzynarodowym koncercie przy użyciu prototypowej technologii NMP (networked music performance) oraz autorska wstawa Tomasza Opanii w Bostonie.

Więcej o naszych międzynarodowych działaniach znajdziesz w zakładce AIR Wro.

Obserwuj nas też na kanałach społecznościowych:

Aktualności / AIR Wro

Artyści na tropie znikającego miasta

Jednym z ważniejszych wątków międzynarodowego projektu „What’s next?”, współtworzonego przez Wrocławski Instytut Kultury, jest kreowanie bezpiecznej przestrzeni do refleksji, szczególnie w aktualnej sytuacji międzynarodowej. W sposób naturalny pojawiła się w naszych głowach nić łącząca powyższe kwestie z cieszącym się popularnością programem Barbary (siedzibą WIK-u), czyli „Znikającym Miastem”.

Kinga Bartniak rezydentką projektu „Praktyki troski”

5 marca zakończył się nabór na rezydencję artystyczną dla twórców i twórczyń z Wrocławia i Dolnego Śląska chcących zrealizować projekt w Koszycach poświęcony tematyce dobrostanu, odpoczynku i praktykom troski. Pomimo krótkiego czasu przypadającego na decyzję o wyjeździe (pobyt w KAIR Residency rozpoczyna się już w kwietniu), zgłosiliście aż 12 pomysłów, co bardzo nas cieszy!

Zdjęcie dwóch osób leżących na przeszklonym dachu. Fotograf stoi bezpośrednio pod dachem, który oprócz szkła ma także czarne wsporniki ukłądające się w kratkę. Poznajcie zwycięskie inicjatywy Kultury Mobilnej 2024!

Pobyt rezydencyjny i wystawa w galerii Islandzkiego Stowarzyszenia Grafików w Reykjaviku, wyjazd na Międzynarodowy Festiwal Fotografii i Sztuk Wizualnych w Portugalii, seria wizyt networkingowych do instytucji oraz fundacji zajmujących się prowadzeniem estate artystów w Nowym Jorku – to tylko połowa projektów, które uzyskają wsparcie w ramach lokalnego funduszu grantowego Kultury Mobilnej! Sprawdź, jakie zagraniczne inicjatywy […]

Zobacz wszystkie aktualności
Bądź na bieżąco!

Jeśli chcesz być na bieżąco z tym, co się u nas dzieje, zapisz się do newsletera.