Menu

Znamy wyniki wrześniowego naboru do Mikrograntów!

Wydarzenia w ramach trzynastu zwycięskich projektów w ścieżce dla osób fizycznych i grup nieformalnych będą prawdziwą celebracją jesieni. Tego sezonu spędzimy wspólnie czas nie tylko na warsztatach czy spotkaniach animacyjnych pod dachem, lecz także w plenerze!  

Przez pierwsze dwa tygodnie września czekałyśmy na wasze propozycje na osiedlowe działania we Wrocławiu. W ścieżce dla osób fizycznych i grup nieformalnych ostatecznie spłynęło do nas 72 pomysłów na jesienne działania z zakresu animacji, edukacji, rekreacji i wielu innych działań o charakterze integracyjnym i kulturotwórczym. Jak zawsze, każda z inicjatyw zaplanowana została na obszarze jednej z dawnych wrocławskich dzielnic – Fabrycznej, Krzykach, Psim Polu i Śródmieściu.  

Przez niemal dwa tygodnie komisja jurorska (o której więcej jest TUTAJ) pieczołowicie oceniała nadesłane zgłoszenia. Po czterech spotkaniach pełnych emocji i wielu przydatnych uwag, udało się finalnie wyłonić 13 najlepszych projektów!  

Zwycięskie pomysły otrzymają oczywiście wsparcie finansowe (do 5 tysięcy złotych brutto) oraz pomoc zespołu Mikrograntów w kwestiach administracyjnych, organizacyjnych, księgowych, prawnych, promocyjnych i logistycznych. Inicjatywy ruszą pod koniec października, a wydarzenia w ich ramach przygotowane będą odbywały się do 15 grudnia włącznie. Zanim jednak zaczniemy, przed nami spotkania negocjacyjne z liderkami i liderami zwycięskich pomysłów ze ścieżki dla osób fizycznych i grup nieformalnych. A teraz poznajcie je wszystkie! 

Dzik JEST dziki. Jesienne spacery i spotkania z przyrodą

Kto spotyka na Fabrycznej dzika, ten… jesienią zmyka na projekt Sióstr Rzeki Ślęzy, czyli cykl spotkań i warsztatów edukacyjnych wokół tytułowego zwierzęcia, które nierzadko spotykamy w mieście. Temat niejednoznaczny, bo w końcu kto dla kogo jest intruzem? Ekologiczne rozważania w duchu szacunku do braci mniejszych odbędą się w formie spacerów i spotkań edukacyjnych w zielonych przestrzeniach miejskich, m.in. w Parku Grabiszyńskim i Lasku Kuźnickim. Porcja konkretnej wiedzy zostanie również zamknięta w formie edukacyjnego poradnika dla Liderów WBO o sposobach mądrego planowania zielonych inwestycji w mieście, bez szkody dla przyrody i dzikich zwierząt. Nie zabraknie też wspólnego muzykowania przy trzaskach i cieple ogniska oraz z wykorzystaniem instrumentów tworzonych na bieżąco z tego, co nas otacza!   

Darcie pierza. Kreatywne spotkania w świątecznym klimacie

Przedświąteczna gorączka? Gonitwa po centrach handlowych? Brak czasu na relacje z bliskimi, czyli to, co naprawdę ważne w świątecznym czasie? Elżbieta Doroszkiewicz z Marszowic ma na to radę i pragnie rozbudzić kreatywność w okresie świąt. Decoupage’owa podstawka pod świąteczny stroik i pamiątkowa bombka to elementy wystroju, które będzie można spotkać w domach mieszkańców i mieszkanek Złotnik, Stabłowic, Pracz Odrzańskich i Marszowic. Zostaną one wykonane z fantazją i od serca podczas cyklu warsztatów rzemieślniczo-artystycznych. Realizatorka chce w trakcie spotkań umocnić sąsiedzką integrację wśród mieszkańców i mieszkanek terenów, na których niezbyt wiele takich aktywności się dzieje. Z pewnością pomoże w tym również planowana na finał spotkań warsztatowych przedmikołajkowa wymiana nadmiarowych ozdób świątecznych i nietrafionych prezentów w duchu „less waste”. Dodatkowo, na spotkaniach pojawi się ukraiński akcent w postaci opowieści zza wschodniej granicy – poznajmy swoje tradycje i historie! 

Jesienne wyciszenie. Ogrodniczo-rękodzielnicze warsztaty międzypokoleniowe

Gdy przyroda szykuje się do zimowego snu, a w nas budzi się potrzeba wyciszenia przy książce, kocyku i kubku herbaty, grupa nieformalna „Muchogród” zachęca do wyjścia z pieleszy i dołączenia do sąsiedzkiej integracji! Będzie ku temu okazja w trakcie cyklu trzech warsztatów ogrodniczych, rękodzielniczych i florystycznych. Ze spotkań każdy wyjdzie z głową pełną inspiracji i wiedzy, ale także z przygotowaną w doniczce kompozycją ziół idealną na jesienne napary. Nie zabraknie też wspólnego działania w ramach sadzenia roślin w sąsiedzkim ogródku. Wszystkie spotkania przemyślane są tak, aby mogły w nich wziąć udział grupy międzypokoleniowe. Cykl zakończy finał, tzw. „Festiwal jesieni” przy ognisku i muzyce oraz wspólnym budowaniu schronienia dla jeży i owadów, a także wymiana roślin. Planowane spotkania są osadzone w jesiennej tematyce, choć w trakcie zajęć będzie również okazja, by stworzyć… „wiosenną lasagne” – kompozycję cebul roślin, które rozkwitną na wiosnę. Zanim więc zapadniemy w sen zimowy, udamy się Muchobór Mały i Nowy Dwór. 

Kawa i rzemiosło. Sąsiedzka akcja edukacyjno-warsztatowa

Grupa nieformalna Wspólnicy, powracająca do programu po zrealizowaniu projektu „Wspólniku. Ekologiczno-rzemieślniczych warsztatach osiedlowych” wierzy w sąsiedzką moc doświadczeń. W swoim projekcie, którym powraca do Mikrograntów, stawia na stawia na międzypokoleniowość i międzykulturowość, zasilającą obszar ich działań: osiedli Popowice, Kozanów, Pilczyce i Gądów. Grupa wie, że o relacje należy dbać dokładnie tak, jak dba się o nasze rzeczy, ubrania, czy buty. Ta idea spaja cykl zajęć, podczas których poznamy sposoby wytwarzania nowych ozdób domowych, ale także konserwacji przedmiotów codziennego użytku, pielęgnując przy okazji stare i nawiązując nowe, lokalne znajomości. Dodatkowym elementem umilającym czas w trakcie warsztatów będzie pigułka wiedzy na temat kawy. Popularna towarzyszka rozmów będzie omawiana i smakowana na otwierającym każde spotkanie wykładzie. A na finał wszystkie osoby biorące udział w wydarzeniach, będą mogły się w trakcie sąsiedzkiej posiadówy pochwalić swoimi wyrobami i osiągnięciami. 

NasionoPlon – wokół ziaren. Spotkania przy nasionach

Grupa nieformalna O!grodniczki powraca! Wcześniejszy projekt grupy – „NasionOgród. Spotkajmy się przy nasionach”, realizowany latem tego roku w ramach majowej edycji Mikrograntów, polegał na założeniu i poznaniu metod pielęgnowania ogrodu społecznego. Tym razem dziewczyny z Brochowa postanowiły podzielić się z mieszkankami i mieszkańcami osiedla wiedzą oraz doświadczeniami na temat bogactwa, które kryją w sobie nasiona!. W ramach projektu zaplanowano 4 wydarzenia, w trakcie których dowiemy się m. in. jak łuskać nasiona i przygotować je do zimowania, a nawet stworzenia swojego banku nasion. Kolejne spotkania będą okazją do przygotowania z nasion i orzechów napojów roślinnych oraz batonów mocy. Projektowi przyświeca idea „less waste” – aby niczego nie zmarnować, z resztek niewykorzystanych do produkcji smakołyków zostaną przygotowane pożywne kule dla ptaków. Spotkaniom towarzyszyć będą także wykłady specjalistów, a pamiątką będzie dostępny w formie drukowanej i online przepiśnik, dzięki któremu wiedza i wskazówki zostaną z nami na dłużej. 

Huby przy wspólnym stole. Niekonwencjonalne spotkania o jedzeniu

Stół to dla wielu osób jeden z najważniejszych elementów w domu. Symbol ten znakomicie wplotła w swój pomysł grupa nieformalna Halo Huby, wracająca do Mikrograntów ekspresowo po wakacyjnym projekcie „Co to za skwer? Sąsiedzkie spotkania w sercu Hub”. W trakcie warsztatów kulinarnych mieszkanki i mieszkańcy osiedla dowiedzą się, jak przygotować pyszne słodkości, ale w zdrowszej odsłonie. Warsztat rękodzielniczy będzie okazją do poznania metody na połączenie ceramiki i grafitti – każda osoba przeniesie wykonany przez siebie projekt na ceramiczny talerzyk lub filiżankę, a następnie dokona jego osadzenia na ulubionym naczyniu! „Dziki stół” to z kolei pomysł na warsztaty przygotowania kul dla ptaków, które zostają z nami na zimę. Wszystkie działania odbywać się będą przy stole, który nie tylko sprzyja twórczym aktywnościom, lecz także sąsiedzkim rozmowom. Jesień na Hubach zapowiada się w ciepłym, smacznym i przyjemnym klimacie! 

Twórcze międzypokoleniowe spotkania sasiedzkie

Mieszkańcy i mieszkanki Wojszyc oraz Ołtaszyna to niezwykle aktywna i twórcza grupa sąsiedzka, która chętnie bierze udział w lokalnych wydarzeniach. Wie o tym doskonale grupa nieformalna Wojszycka Sóweczka, która wraca do nas świeżo po realizacji inicjatywy „Wakacje pod drzewami. Warsztaty, wycieczki i spacery po Krzykach”. Tym razem w ramach projektu ekipa zaproponowała 4 różnorodne warsztaty – kulinarne, florystyczne i artystyczne, w trakcie których osoby uczestniczące będą miały okazję stworzyć ozdoby w zimowym klimacie, wymienić się przepisami i wspólnie przygotować zdrowe i pyszne potrawy, przede wszystkim słodycze bez cukru na świąteczny czas. A wszystko to w międzypokoleniowym sąsiedzkim gronie, w atmosferze sprzyjającej wymianie wspomnień! Podsumowaniem działań będzie finał w formie mikołajkowej gry terenowej, która będzie doskonałą okazją do odkrycia zakamarków osiedla oraz do aktywnej zabawy dla dzieci i dorosłych.  

Rzuć kostką. Międzypokoleniowe spotkania miłośników gier planszowych

Kości znów zostaną rzucone w Mikrograntach! Tym razem na jesienne rozgrywki na osiedlu Lipa Piotrowska zaprasza grupa nieformalna „Lipomania” – zakochana, co chyba jasne po nazwie, w swoim osiedlu oraz wszelkich grach planszowych! Spotkaniom zarówno pod dachem lokalnej biblioteki, jak i w plenerze, towarzyszyć będą nie tylko dźwięki mieszanych kości, stukania pionków i tasowania kart, ale też muzyki, a co najciekawsze, opowieści o rozgrywkach z dawnych lat. Inicjatorzy chcą doprowadzić do międzypokoleniowej integracji przy wspólnym stole. Dzięki różnorodności zaproponowanych aktywności wnuczka będzie miała szansę zagrać w „Eurobiznes”, a dziadek – w „Wiedźmina”. Wszyscy, którzy od planszówek wolą gry fabularne, przygotują do nich własne figurki pod okiem specjalistów.

Wielokawa. Wielopokoleniowe smakowanie chwil dla siebie

Gdzie spotykać się na kawę na Strachocinie, Swojczycach, Kowalach i Wojnowie? Na koniec roku, dzięki Adaminie Zielińskiej, mieszkańcy i mieszkanki tych osiedli spotkają się na „Wielokawie”, czyli cyklu międzypokoleniowych warsztatów i zajęć animacyjnych skierowanych do rodziców oraz młodszych i starszych opiekunów i dzieci. W planie zarówno wydarzenia z ekspert(k)ami od fizjoterapii czy sensoryki, jak i warsztaty kulinarne pod dachem lokalnych CAL-i oraz aktywności na świeżym powietrzu na terenach zielonych. Będzie wiele okazji, by dowiedzieć się więcej m. in. o ekologii czy zdrowiu oraz poznać swoje osiedle i przyczynić się do powstania mapy miejsc przyjaznym dzieciom i rodzinom, pozwalającej na eksplorację okolicy na własną rękę. Lub z rodzinką oczywiście. Bo jak aktywizować, to na całego! 

Wytchnieniowo, artystycznie, multisensorycznie. Spotkania dla opiekunów dzieci z zespołem Downa

Sandra Ryczek zaprasza wszystkich rodziców oraz opiekunów dzieci z zespołem Downa na spotkania wspólnego złapania oddechu. ACykl trzech spotkań obejmować będzie osobne aktywności dla rodziców i opiekunów/-ek oraz osobne dla dzieci. Dla dorosłych Sandra zaproponuje sprzyjające wyciszeniu i regeneracji warsztaty rękodzielnicze (szydełkowanie, makramy, wyszywanie). Natomiast dla najmłodszych odbędą się zajęcia umuzykalniające z elementami sensoplastyki, terapii ręki, a także integracji sensorycznej. Wszystkie spotkania odbędą się w Centrum Biblioteczno-Kulturalnym FAMA, sercu obszaru Psie Pole-Zawidawie.  

Radio Wielka Wyspa. Międzypokoleniowe warsztaty podcastowe

Osiedlowe historie, postaci związane z osiedlem, miejsca których już nie ma – to często tematy, które interesują mieszkanki i mieszkańców zamieszkujących wspólną przestrzeń. To także świetny punkt wyjścia do działań międzypokoleniowych oraz międzykulturowych, a pomysł jak to wszystko zgrabnie zebrać w całość ma grupa nieformalna Teatr EjAj, która zainicjowała projekt „Radio Wielka Wyspa”. Ekipa wraca do nas po rocznej przerwie, bo w Mikrograntach realizowała już wcześniej jedną inicjatywę: „Pryvit – warsztaty artystyczne na Wielkiej Wyspie”. Tym razem w ramach projektu zaplanowano 5 spotkań, w czasie których osoby uczestniczące dowiedzą się, jak przygotować się do wywiadu, pracować z mikrofonem, opracować tekst oraz jak technicznie przygotować podcast. Każdy warsztat oprócz części teoretycznej będzie zawierać część praktyczną, w czasie której zostaną zebrane od mieszkanek i mieszkańców Wielkiej Wyspy rozmaite historie. Grupie zależy na uchronieniu od zapomnienia mniej oczywistych opowieści, faktów, ale i legend, które skrywa Wielka Wyspa. Podsumowaniem spotkań będzie uroczysty odsłuch stworzonych podcastów, który będzie okazją do rozmowy o powrocie do tradycji historii mówionych, a może i stanie się inspiracją do kolekcjonowania oraz utrwalania kolejnych wspomnień.

WWW, czyli Widzialna Wielka Wyspa. Cykl spacerów teatralnych

Grupa nieformalna Teatr Czterech podczas czterech listopadowych spotkań chce podzielić się z mieszkańcami i mieszkankami tzw. Wielkiej Wyspy, ale też Zacisza-Zalesia i Placu Grunwaldzkiego swoimi praktykami warsztatów teatralno-performatywnych. Będą one okazją do integracji z osobami z niepełnosprawnością wzroku, które zostaną zaproszone do udziału w działaniach. Pierwsze spotkanie – rozgrzewka z elementem spaceru – będzie okazją do zbadania potrzeb grupy i działań artystycznych inspirowanych sztuką Magdaleny Abakanowicz oraz działaniami artystycznymi, do których inspirację stanowiły dzieła przez nią stworzone. Podczas drugiego spotkania wybierzemy się na spacer w poszukiwaniu inspiracji do stworzenia etiud wśród liter w przestrzeni publicznej – nazw ulic, skwerów czy innych miejsc. Następnie ruszymy śladami sztuki – czeka nas spacer sensoryczny z audiodeskrypcj, podczas którego odkryjemy rzeźby i pomniki w przestrzeni osiedli. Końcowe spotkania skupione będą na tworzeniu etiud na podstawie wcześniejszych doświadczeń, które zostaną zaprezentowane szerszej publiczności.

Z pieśnią na ustach! Wrocławski senior kolęduje

Rozśpiewana grupa ,,Zmuzykujmy To Razem’’ kontynuuje muzyczne działania skierowane do seniorów i seniorek, które wiosną i latem odbywały się w ramach cyklu Z pieśnią na ustach! Wrocławski senior na ludowo.  Tym razem motywem przewodnim warsztatów wokalnych będą kolędy oraz tradycyjne piosenki w klimacie świątecznym. Pięć sobotnich spotkań będzie okazją do zapoznania się z repertuarem, pracy z tekstem (dykcja, interpretacja warstwy słownej), doskonalenia prawidłowej emisji i impostacji głosu oraz właściwej techniki oddechu, a także podstaw pracy scenicznej. Wszystkie te elementy będą możliwością do pogłębienia wiedzy z obszaru muzyki wokalnej (techniki śpiewu, artykulacji), a praca nad oddechem korzystnie wpływa na kondycję oraz samopoczucie psychiczne i fizyczne, w tym redukcję stresu. Warsztaty będą okazją do spotkania się, co umożliwi zacieśnienie relacji między starszymi mieszkańcami i mieszkankami Ołbina oraz okolicznych osiedli. Pasjonaci i pasjonatki muzyki wymienią się swoimi doświadczeniami oraz aktywnie i wspólnie stworzą program koncertu zwieńczającego cykl. 


Szczegółowe oceny wszystkich poprawnych formalnie wniosków oraz protokoły z uzasadnieniem wyborów komisji są TUTAJ

Gratulujemy wszystkim zwycięzcom i zwyciężczyniom! 

Aktualności o Mikrograntach dla osób fizycznych i grup nieformalnych znajdziecie: TUTAJ i na FacebookuMikrograntów 

Aktualności / Mikrogranty

Znamy wyniki majowego naboru do Mikrograntów! 

Po kilkudniowych posiedzeniach komisji, wiemy już, które projekty zostaną zrealizowane latem we Wrocławiu. Odkrywanie historii osiedli i kreatywne działania w duchu zero waste, taneczne, dźwiękowe, a nawet cyrkowe warsztaty i wreszcie bliskie spotkania z naturą – tego sezonu czeka nas w mieście wiele wspaniałych, sąsiedzkich wydarzeń!   

68 pomysłów na wydarzenia w mieście! 

Zamykamy drugi w tym roku nabór wniosków do Mikrograntów. Od 1 do 15 maja można było składać swoje propozycje cyklicznych wydarzeń, w których mieszkańcy i mieszkanki wezmą udział już tego lata. W ścieżce dla osób fizycznych i grup nieformalnych pojawiły się liczne zgłoszenia, które następnie przejdą do weryfikacji formalnej i oceny komisji. Zwycięskie inicjatywy poznamy […]

Zobacz wszystkie aktualności
Bądź na bieżąco!

Jeśli chcesz być na bieżąco z tym, co się u nas dzieje, zapisz się do newsletera.