Menu

Znamy wyniki wrześniowego naboru do Mikrograntów!

Wydarzenia w ramach trzynastu zwycięskich projektów w ścieżce dla osób fizycznych i grup nieformalnych będą prawdziwą celebracją jesieni. Tego sezonu spędzimy wspólnie czas nie tylko na warsztatach czy spotkaniach animacyjnych pod dachem, lecz także w plenerze!  

Przez pierwsze dwa tygodnie września czekałyśmy na wasze propozycje na osiedlowe działania we Wrocławiu. W ścieżce dla osób fizycznych i grup nieformalnych ostatecznie spłynęło do nas 72 pomysłów na jesienne działania z zakresu animacji, edukacji, rekreacji i wielu innych działań o charakterze integracyjnym i kulturotwórczym. Jak zawsze, każda z inicjatyw zaplanowana została na obszarze jednej z dawnych wrocławskich dzielnic – Fabrycznej, Krzykach, Psim Polu i Śródmieściu.  

Przez niemal dwa tygodnie komisja jurorska (o której więcej jest TUTAJ) pieczołowicie oceniała nadesłane zgłoszenia. Po czterech spotkaniach pełnych emocji i wielu przydatnych uwag, udało się finalnie wyłonić 13 najlepszych projektów!  

Zwycięskie pomysły otrzymają oczywiście wsparcie finansowe (do 5 tysięcy złotych brutto) oraz pomoc zespołu Mikrograntów w kwestiach administracyjnych, organizacyjnych, księgowych, prawnych, promocyjnych i logistycznych. Inicjatywy ruszą pod koniec października, a wydarzenia w ich ramach przygotowane będą odbywały się do 15 grudnia włącznie. Zanim jednak zaczniemy, przed nami spotkania negocjacyjne z liderkami i liderami zwycięskich pomysłów ze ścieżki dla osób fizycznych i grup nieformalnych. A teraz poznajcie je wszystkie! 

Dzik JEST dziki. Jesienne spacery i spotkania z przyrodą

Kto spotyka na Fabrycznej dzika, ten… jesienią zmyka na projekt Sióstr Rzeki Ślęzy, czyli cykl spotkań i warsztatów edukacyjnych wokół tytułowego zwierzęcia, które nierzadko spotykamy w mieście. Temat niejednoznaczny, bo w końcu kto dla kogo jest intruzem? Ekologiczne rozważania w duchu szacunku do braci mniejszych odbędą się w formie spacerów i spotkań edukacyjnych w zielonych przestrzeniach miejskich, m.in. w Parku Grabiszyńskim i Lasku Kuźnickim. Porcja konkretnej wiedzy zostanie również zamknięta w formie edukacyjnego poradnika dla Liderów WBO o sposobach mądrego planowania zielonych inwestycji w mieście, bez szkody dla przyrody i dzikich zwierząt. Nie zabraknie też wspólnego muzykowania przy trzaskach i cieple ogniska oraz z wykorzystaniem instrumentów tworzonych na bieżąco z tego, co nas otacza!   

Darcie pierza. Kreatywne spotkania w świątecznym klimacie

Przedświąteczna gorączka? Gonitwa po centrach handlowych? Brak czasu na relacje z bliskimi, czyli to, co naprawdę ważne w świątecznym czasie? Elżbieta Doroszkiewicz z Marszowic ma na to radę i pragnie rozbudzić kreatywność w okresie świąt. Decoupage’owa podstawka pod świąteczny stroik i pamiątkowa bombka to elementy wystroju, które będzie można spotkać w domach mieszkańców i mieszkanek Złotnik, Stabłowic, Pracz Odrzańskich i Marszowic. Zostaną one wykonane z fantazją i od serca podczas cyklu warsztatów rzemieślniczo-artystycznych. Realizatorka chce w trakcie spotkań umocnić sąsiedzką integrację wśród mieszkańców i mieszkanek terenów, na których niezbyt wiele takich aktywności się dzieje. Z pewnością pomoże w tym również planowana na finał spotkań warsztatowych przedmikołajkowa wymiana nadmiarowych ozdób świątecznych i nietrafionych prezentów w duchu „less waste”. Dodatkowo, na spotkaniach pojawi się ukraiński akcent w postaci opowieści zza wschodniej granicy – poznajmy swoje tradycje i historie! 

Jesienne wyciszenie. Ogrodniczo-rękodzielnicze warsztaty międzypokoleniowe

Gdy przyroda szykuje się do zimowego snu, a w nas budzi się potrzeba wyciszenia przy książce, kocyku i kubku herbaty, grupa nieformalna „Muchogród” zachęca do wyjścia z pieleszy i dołączenia do sąsiedzkiej integracji! Będzie ku temu okazja w trakcie cyklu trzech warsztatów ogrodniczych, rękodzielniczych i florystycznych. Ze spotkań każdy wyjdzie z głową pełną inspiracji i wiedzy, ale także z przygotowaną w doniczce kompozycją ziół idealną na jesienne napary. Nie zabraknie też wspólnego działania w ramach sadzenia roślin w sąsiedzkim ogródku. Wszystkie spotkania przemyślane są tak, aby mogły w nich wziąć udział grupy międzypokoleniowe. Cykl zakończy finał, tzw. „Festiwal jesieni” przy ognisku i muzyce oraz wspólnym budowaniu schronienia dla jeży i owadów, a także wymiana roślin. Planowane spotkania są osadzone w jesiennej tematyce, choć w trakcie zajęć będzie również okazja, by stworzyć… „wiosenną lasagne” – kompozycję cebul roślin, które rozkwitną na wiosnę. Zanim więc zapadniemy w sen zimowy, udamy się Muchobór Mały i Nowy Dwór. 

Kawa i rzemiosło. Sąsiedzka akcja edukacyjno-warsztatowa

Grupa nieformalna Wspólnicy, powracająca do programu po zrealizowaniu projektu „Wspólniku. Ekologiczno-rzemieślniczych warsztatach osiedlowych” wierzy w sąsiedzką moc doświadczeń. W swoim projekcie, którym powraca do Mikrograntów, stawia na stawia na międzypokoleniowość i międzykulturowość, zasilającą obszar ich działań: osiedli Popowice, Kozanów, Pilczyce i Gądów. Grupa wie, że o relacje należy dbać dokładnie tak, jak dba się o nasze rzeczy, ubrania, czy buty. Ta idea spaja cykl zajęć, podczas których poznamy sposoby wytwarzania nowych ozdób domowych, ale także konserwacji przedmiotów codziennego użytku, pielęgnując przy okazji stare i nawiązując nowe, lokalne znajomości. Dodatkowym elementem umilającym czas w trakcie warsztatów będzie pigułka wiedzy na temat kawy. Popularna towarzyszka rozmów będzie omawiana i smakowana na otwierającym każde spotkanie wykładzie. A na finał wszystkie osoby biorące udział w wydarzeniach, będą mogły się w trakcie sąsiedzkiej posiadówy pochwalić swoimi wyrobami i osiągnięciami. 

NasionoPlon – wokół ziaren. Spotkania przy nasionach

Grupa nieformalna O!grodniczki powraca! Wcześniejszy projekt grupy – „NasionOgród. Spotkajmy się przy nasionach”, realizowany latem tego roku w ramach majowej edycji Mikrograntów, polegał na założeniu i poznaniu metod pielęgnowania ogrodu społecznego. Tym razem dziewczyny z Brochowa postanowiły podzielić się z mieszkankami i mieszkańcami osiedla wiedzą oraz doświadczeniami na temat bogactwa, które kryją w sobie nasiona!. W ramach projektu zaplanowano 4 wydarzenia, w trakcie których dowiemy się m. in. jak łuskać nasiona i przygotować je do zimowania, a nawet stworzenia swojego banku nasion. Kolejne spotkania będą okazją do przygotowania z nasion i orzechów napojów roślinnych oraz batonów mocy. Projektowi przyświeca idea „less waste” – aby niczego nie zmarnować, z resztek niewykorzystanych do produkcji smakołyków zostaną przygotowane pożywne kule dla ptaków. Spotkaniom towarzyszyć będą także wykłady specjalistów, a pamiątką będzie dostępny w formie drukowanej i online przepiśnik, dzięki któremu wiedza i wskazówki zostaną z nami na dłużej. 

Huby przy wspólnym stole. Niekonwencjonalne spotkania o jedzeniu

Stół to dla wielu osób jeden z najważniejszych elementów w domu. Symbol ten znakomicie wplotła w swój pomysł grupa nieformalna Halo Huby, wracająca do Mikrograntów ekspresowo po wakacyjnym projekcie „Co to za skwer? Sąsiedzkie spotkania w sercu Hub”. W trakcie warsztatów kulinarnych mieszkanki i mieszkańcy osiedla dowiedzą się, jak przygotować pyszne słodkości, ale w zdrowszej odsłonie. Warsztat rękodzielniczy będzie okazją do poznania metody na połączenie ceramiki i grafitti – każda osoba przeniesie wykonany przez siebie projekt na ceramiczny talerzyk lub filiżankę, a następnie dokona jego osadzenia na ulubionym naczyniu! „Dziki stół” to z kolei pomysł na warsztaty przygotowania kul dla ptaków, które zostają z nami na zimę. Wszystkie działania odbywać się będą przy stole, który nie tylko sprzyja twórczym aktywnościom, lecz także sąsiedzkim rozmowom. Jesień na Hubach zapowiada się w ciepłym, smacznym i przyjemnym klimacie! 

Twórcze międzypokoleniowe spotkania sasiedzkie

Mieszkańcy i mieszkanki Wojszyc oraz Ołtaszyna to niezwykle aktywna i twórcza grupa sąsiedzka, która chętnie bierze udział w lokalnych wydarzeniach. Wie o tym doskonale grupa nieformalna Wojszycka Sóweczka, która wraca do nas świeżo po realizacji inicjatywy „Wakacje pod drzewami. Warsztaty, wycieczki i spacery po Krzykach”. Tym razem w ramach projektu ekipa zaproponowała 4 różnorodne warsztaty – kulinarne, florystyczne i artystyczne, w trakcie których osoby uczestniczące będą miały okazję stworzyć ozdoby w zimowym klimacie, wymienić się przepisami i wspólnie przygotować zdrowe i pyszne potrawy, przede wszystkim słodycze bez cukru na świąteczny czas. A wszystko to w międzypokoleniowym sąsiedzkim gronie, w atmosferze sprzyjającej wymianie wspomnień! Podsumowaniem działań będzie finał w formie mikołajkowej gry terenowej, która będzie doskonałą okazją do odkrycia zakamarków osiedla oraz do aktywnej zabawy dla dzieci i dorosłych.  

Rzuć kostką. Międzypokoleniowe spotkania miłośników gier planszowych

Kości znów zostaną rzucone w Mikrograntach! Tym razem na jesienne rozgrywki na osiedlu Lipa Piotrowska zaprasza grupa nieformalna „Lipomania” – zakochana, co chyba jasne po nazwie, w swoim osiedlu oraz wszelkich grach planszowych! Spotkaniom zarówno pod dachem lokalnej biblioteki, jak i w plenerze, towarzyszyć będą nie tylko dźwięki mieszanych kości, stukania pionków i tasowania kart, ale też muzyki, a co najciekawsze, opowieści o rozgrywkach z dawnych lat. Inicjatorzy chcą doprowadzić do międzypokoleniowej integracji przy wspólnym stole. Dzięki różnorodności zaproponowanych aktywności wnuczka będzie miała szansę zagrać w „Eurobiznes”, a dziadek – w „Wiedźmina”. Wszyscy, którzy od planszówek wolą gry fabularne, przygotują do nich własne figurki pod okiem specjalistów.

Wielokawa. Wielopokoleniowe smakowanie chwil dla siebie

Gdzie spotykać się na kawę na Strachocinie, Swojczycach, Kowalach i Wojnowie? Na koniec roku, dzięki Adaminie Zielińskiej, mieszkańcy i mieszkanki tych osiedli spotkają się na „Wielokawie”, czyli cyklu międzypokoleniowych warsztatów i zajęć animacyjnych skierowanych do rodziców oraz młodszych i starszych opiekunów i dzieci. W planie zarówno wydarzenia z ekspert(k)ami od fizjoterapii czy sensoryki, jak i warsztaty kulinarne pod dachem lokalnych CAL-i oraz aktywności na świeżym powietrzu na terenach zielonych. Będzie wiele okazji, by dowiedzieć się więcej m. in. o ekologii czy zdrowiu oraz poznać swoje osiedle i przyczynić się do powstania mapy miejsc przyjaznym dzieciom i rodzinom, pozwalającej na eksplorację okolicy na własną rękę. Lub z rodzinką oczywiście. Bo jak aktywizować, to na całego! 

Wytchnieniowo, artystycznie, multisensorycznie. Spotkania dla opiekunów dzieci z zespołem Downa

Sandra Ryczek zaprasza wszystkich rodziców oraz opiekunów dzieci z zespołem Downa na spotkania wspólnego złapania oddechu. ACykl trzech spotkań obejmować będzie osobne aktywności dla rodziców i opiekunów/-ek oraz osobne dla dzieci. Dla dorosłych Sandra zaproponuje sprzyjające wyciszeniu i regeneracji warsztaty rękodzielnicze (szydełkowanie, makramy, wyszywanie). Natomiast dla najmłodszych odbędą się zajęcia umuzykalniające z elementami sensoplastyki, terapii ręki, a także integracji sensorycznej. Wszystkie spotkania odbędą się w Centrum Biblioteczno-Kulturalnym FAMA, sercu obszaru Psie Pole-Zawidawie.  

Radio Wielka Wyspa. Międzypokoleniowe warsztaty podcastowe

Osiedlowe historie, postaci związane z osiedlem, miejsca których już nie ma – to często tematy, które interesują mieszkanki i mieszkańców zamieszkujących wspólną przestrzeń. To także świetny punkt wyjścia do działań międzypokoleniowych oraz międzykulturowych, a pomysł jak to wszystko zgrabnie zebrać w całość ma grupa nieformalna Teatr EjAj, która zainicjowała projekt „Radio Wielka Wyspa”. Ekipa wraca do nas po rocznej przerwie, bo w Mikrograntach realizowała już wcześniej jedną inicjatywę: „Pryvit – warsztaty artystyczne na Wielkiej Wyspie”. Tym razem w ramach projektu zaplanowano 5 spotkań, w czasie których osoby uczestniczące dowiedzą się, jak przygotować się do wywiadu, pracować z mikrofonem, opracować tekst oraz jak technicznie przygotować podcast. Każdy warsztat oprócz części teoretycznej będzie zawierać część praktyczną, w czasie której zostaną zebrane od mieszkanek i mieszkańców Wielkiej Wyspy rozmaite historie. Grupie zależy na uchronieniu od zapomnienia mniej oczywistych opowieści, faktów, ale i legend, które skrywa Wielka Wyspa. Podsumowaniem spotkań będzie uroczysty odsłuch stworzonych podcastów, który będzie okazją do rozmowy o powrocie do tradycji historii mówionych, a może i stanie się inspiracją do kolekcjonowania oraz utrwalania kolejnych wspomnień.

WWW, czyli Widzialna Wielka Wyspa. Cykl spacerów teatralnych

Grupa nieformalna Teatr Czterech podczas czterech listopadowych spotkań chce podzielić się z mieszkańcami i mieszkankami tzw. Wielkiej Wyspy, ale też Zacisza-Zalesia i Placu Grunwaldzkiego swoimi praktykami warsztatów teatralno-performatywnych. Będą one okazją do integracji z osobami z niepełnosprawnością wzroku, które zostaną zaproszone do udziału w działaniach. Pierwsze spotkanie – rozgrzewka z elementem spaceru – będzie okazją do zbadania potrzeb grupy i działań artystycznych inspirowanych sztuką Magdaleny Abakanowicz oraz działaniami artystycznymi, do których inspirację stanowiły dzieła przez nią stworzone. Podczas drugiego spotkania wybierzemy się na spacer w poszukiwaniu inspiracji do stworzenia etiud wśród liter w przestrzeni publicznej – nazw ulic, skwerów czy innych miejsc. Następnie ruszymy śladami sztuki – czeka nas spacer sensoryczny z audiodeskrypcj, podczas którego odkryjemy rzeźby i pomniki w przestrzeni osiedli. Końcowe spotkania skupione będą na tworzeniu etiud na podstawie wcześniejszych doświadczeń, które zostaną zaprezentowane szerszej publiczności.

Z pieśnią na ustach! Wrocławski senior kolęduje

Rozśpiewana grupa ,,Zmuzykujmy To Razem’’ kontynuuje muzyczne działania skierowane do seniorów i seniorek, które wiosną i latem odbywały się w ramach cyklu Z pieśnią na ustach! Wrocławski senior na ludowo.  Tym razem motywem przewodnim warsztatów wokalnych będą kolędy oraz tradycyjne piosenki w klimacie świątecznym. Pięć sobotnich spotkań będzie okazją do zapoznania się z repertuarem, pracy z tekstem (dykcja, interpretacja warstwy słownej), doskonalenia prawidłowej emisji i impostacji głosu oraz właściwej techniki oddechu, a także podstaw pracy scenicznej. Wszystkie te elementy będą możliwością do pogłębienia wiedzy z obszaru muzyki wokalnej (techniki śpiewu, artykulacji), a praca nad oddechem korzystnie wpływa na kondycję oraz samopoczucie psychiczne i fizyczne, w tym redukcję stresu. Warsztaty będą okazją do spotkania się, co umożliwi zacieśnienie relacji między starszymi mieszkańcami i mieszkankami Ołbina oraz okolicznych osiedli. Pasjonaci i pasjonatki muzyki wymienią się swoimi doświadczeniami oraz aktywnie i wspólnie stworzą program koncertu zwieńczającego cykl. 


Szczegółowe oceny wszystkich poprawnych formalnie wniosków oraz protokoły z uzasadnieniem wyborów komisji są TUTAJ

Gratulujemy wszystkim zwycięzcom i zwyciężczyniom! 

Aktualności o Mikrograntach dla osób fizycznych i grup nieformalnych znajdziecie: TUTAJ i na FacebookuMikrograntów 

Aktualności / Mikrogranty

Znamy wyniki lutowego naboru do Mikrograntów! 

Po kilkudniowych posiedzeniach komisji, wiemy już, które projekty zostaną zrealizowane wiosną we Wrocławiu. Wspólne odkrywanie historii mniejszości etnicznych oraz najstarszych „wrocławskich wsi”, wyprawy rowerowe, gra w szachy i wreszcie bliskie spotkania z naturą – tego sezonu czeka nas w mieście wiele wspaniałych, sąsiedzkich wydarzeń!  

Lutowy nabór do Mikrograntów pod lupą   

Początek roku pozytywnie nas zaskoczył! W systemie pojawiło się aż 97 wniosków w ścieżce dla osób fizycznych i grup nieformalnych. W oczekiwaniu na ogłoszenie zwycięskich pomysłów, przyjrzyjmy się wszystkim inicjatywom w świetle naborowych statystyk.

Zobacz wszystkie aktualności
Bądź na bieżąco!

Jeśli chcesz być na bieżąco z tym, co się u nas dzieje, zapisz się do newsletera.