Menu

Usłysz głos mniejszości. Wystawa „Czyje głosy są słyszane?” już w listopadzie w BWA Wrocław Główny

Moc słów w różnych kontekstach, językach, obrazach i dźwiękach. Od 10 listopada w galerii BWA Wrocław Główny obejrzymy wystawę będącą twórczym głosem mniejszościowych artystek mieszkających w Norwegii i w Polsce. Ekspozycja jest podsumowaniem pobytów rezydencyjnych artystek tworzących po drugiej stronie Bałtyku, które w ostatnich miesiącach odwiedziły Wrocław – oraz jednej, która odbyła podróż w przeciwnym kierunku.

Wystawa stanowi finał trwającego od połowy 2022 roku projektu „Czyje głosy są słyszane?” – realizowanego przez Wrocławski Instytut Kultury wraz z norweskimi organizacjami Hvitsten Salong i Safemuse. Działania w jego ramach były nakierowane na wyrównywanie szans i widoczności artystek i artystów należących do mniejszości oraz tworzenie bezpiecznych i integracyjnych przestrzeni do pracy twórczej. Do udziału w projekcie zgłosiło się 160 osób z Polski i Norwegii. Z nich wybrano 12 osób artystycznych, które w 2023 roku wzięły udział w pobytach rezydencyjnych we Wrocławiu i w Hvitsten. 

Zaproszone do projektu osoby reprezentują różne grupy mniejszościowe, mają za sobą zróżnicowane, często niełatwe, doświadczenia, a ich ścieżki artystyczne niejednokrotnie były kręte.

Dla wielu z nich były to pierwsze pobyty rezydencyjne w ich karierze, stąd stały się one wyjątkową okazją do przekierowania pełnej uwagi na proces twórczy. – Prezentację w galerii BWA Wrocław Główny dobrze opisuje zdanie: wszystko, co najważniejsze wydarzyło się poza przestrzenią wystawy – tłumaczy Agata Ciastoń, kuratorka ekspozycji. Ciastoń towarzyszyła w procesie adaptacyjnym i twórczym pięciu norweskim artystkom, które w ostatnich miesiącach odwiedziły Wrocław: Kine Michelle BrunieraLill Yildiz YalcinAliona PazdniakovaYachi Shian-Yuan YangIngrid Frivold.

Wystawa, którą od listopada oglądać będzie można w BWA Wrocław Główny, jest wielogłosową opowieścią o tym intensywnym, różnym dla każdej z uczestniczek czasie. Prace, które na niej zobaczymy, to zarówno fotografie, obiekty rzeźbiarskie, jak i prace malarskie, dźwiękowe i wideo. Do pięciu artystek przyjeżdżających z Norwegii dołączy w ramach ekspozycji jedna, która odbyła odwrotną podróż i z Wrocławia pojechała na cztery tygodnie do małej norweskiej miejscowości Hvitsten. To pochodząca z Ukrainy absolwentka ASP w Kijowie i we Wrocławiu artystka wizualna Viktoriia Tofan.

Wernisaż wystawy odbędzie się 10 listopada o godzinie 18.00 w galerii BWA Wrocław Główny zlokalizowanej na antresoli dworca Wrocław Główny. Wstęp jest wolny, zwiedzanie wystawy jest bezpłatne. Wystawa otwarta będzie do końca 2023 roku – program oprowadzań i wydarzeń towarzyszących ogłoszony zostanie już wkrótce. Już dziś zapraszamy też na przedpremierowe oprowadzanie kuratorsko-autorskie po wystawie, które odbędzie się 10 listopada o 12:00. W razie chęci udziału – prosimy o informację w wiadomości na adres e-mail (airwro@instytutkultury.pl).

Czyje głosy są słyszane?

Wystawa podsumowująca rezydencje programu wymiany osób artystycznych z Polski i Norwegii

„Czyje głosy są słyszane? Program wymiany dla zagranicznych artystów z Polski i Norwegii” to projekt współfinansowany przez Islandię, Liechtenstein i Norwegię z Mechanizmu Finansowego EOG 2014-2021 w ramach programu „Kultura”.

Aktualności / AIR Wro

all.cake.all.night: sąsiedzkie kolacje powracają w październiku na Nadodrze!

Przed nami druga część projektu „all.cake.all.night” Teresy Stillebacher i kolektywu Aesthetic Athletics+. Zespół zbudował przestrzenny Pawilon architektoniczny w Dziedzińcu Artystycznym HART hostelu, gdzie zaprasza mieszkańców i mieszkanki Nadodrza (i nie tylko!) do udziału w interwencji przestrzennej w postaci otwartej kuchni, wspólnego gotowania oraz spotkań i rozmów przy jednym, dużym stole.

Interwencja przestrzenna z Teresą Stillebacher i Aesthetic Athletics+ we Wrocławiu  

Rozpoczynamy kolejną rezydencję międzynarodowej sieci MagiC Carpets! WIK odwiedzi austriacka architektka, Teresa Stillebacher. Artystka planuje zbudować przestrzenny pawilon na jednym z nadodrzańskich podwórek i zaprosić mieszkańców i mieszkanki Wrocławia do udziału w interwencji przestrzennej w postaci otwartej kuchni, wspólnego gotowania oraz spotkań i rozmów przy jednym, dużym stole.

Zobacz wszystkie aktualności
Bądź na bieżąco!

Jeśli chcesz być na bieżąco z tym, co się u nas dzieje, zapisz się do newsletera.